کد خبر : 19712 تاریخ : ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۶ دي - 17:16
فداحسين مالكي اعلام كرد آيت الله هاشمي رفسنجاني پرسپوليسي بود فداحسین مالکی رییس سابق هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس به واسطه سال‌ها کار با آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی شناخت کامل و دقیقی از ایشان دارد

قانون- فداحسین مالکی رییس سابق هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس به واسطه سال‌ها کار با آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی شناخت کامل و دقیقی از ایشان دارد و خاطرات جالبی از مرحوم هاشمی تعریف می‌کند و می‌گوید آیت‌ا... هاشمی پرسپولیسی بوده و همیشه داربی‌های تهران را از تلویزیون نگاه می‌کرد و خیلی دوست داشت این بازی را در استادیوم ببیند اما شرایط مهیا نبود.


در مورد رویکرد آیت‌ا... هاشمی به ورزش صحبت می‌کنید؟
آقای هاشمی را نمی‌شود در یک کلام و یک جمله خلاصه کرد. ایشان یک تئوریسین بزرگ بود و در همه زمینه‌ها صاحبنظر بود؛ از سیاست و امنیت گرفته تا اقتصاد و ورزش، صاحبنظر بودند و مغز متفکر نسل‌های مختلف کشورمان بود و به خوبی نیازهای جامعه را تشخیص می‌داد.


ورزش در دوران ریاست جمهوری آیت‌ا... هاشمی چه وضعیتی داشت؟
در آن هشت سالی که آقای هاشمی رییس‌جمهور بود زیربنای بسیار خوبی در ورزش همگانی، تخصصی و قهرمانی در کشور شروع شد و ایشان از آدم‌های خوبی هم برای اداره ورزش کشور استفاده کرد یعنی از آدم‌های کم‌حاشیه و کاربلد. آقای هاشمی در بحث مدیریتی قوی برخورد می‌کرد و از یکی از قوی‌ترین آدم‌های خودش یعنی مهندس هاشمی‌طبا که از آدم‌های باتجربه و دوراندیش بود در ورزش استفاده کرد.


آیت‌ا... هاشمی در بحث باشگاهی هم ورود می‌کردند؟
ایشان نسبت به باشگاه‌های بزرگ کشور نظر داشت و پیگیر بود و همین‌طور که در زمینه‌های سازندگی، صنعت و تولید می‌خواست در منطقه، آسیا و حتی دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، در ورزش هم همین‌طور بود. آقای هاشمی واقعا خوشحال می‌شد که فوتبال ایران قهرمان آسیا شود و کشتی و وزنه‌برداری بدرخشند و به همین دلیل فدراسیون‌ها در دولت هاشمی کمترین مشکل را داشتند.


گویا در دولت قبلی که شما برای وزارت ورزش و جوانان مطرح شده بودید هم توصیه‌هایی به شما داشتند؟
بله، در دولت گذشته که من برای وزارت ورزش و جوانان مطرح شدم ایشان مرا خواست و چندتا توصیه کرد؛ اول اینکه خیلی خوشحال بود که بنده برای این پست مطرح شده بودم و بعد هم گفت که وضع استقلال و پرسپولیس را درست کنید چون این حالت بلاتکلیفی، مرگ تدریجی این دو باشگاه است و این حالت برای ورزش ما سَم است و باعث می‌شود تا جوانان و مردم از حکومت و دولت سرد شوند و بعد هم گفت به سمتی بروید که ورزش ما در دنیا رشد چشمگیری داشته باشد و در رشته‌های مختلف در آسیا و دنیا سرآمد باشیم. نکته بعدی هم که ایشان گفتند این بود که ما در ورزش‌های انفرادی مثل کشتی و وزنه‌برداری نباید اجازه بدهیم که جایگاه‌مان در دنیا متزلزل شود و بقیه جای ما را بگیرند و در مورد ورزش‌های گروهی مثل فوتبال، بسکتبال و والیبال هم که گرایش دنیا به این سمت است، نباید غفلت کنیم و باید از قوی‌ترین مربیان داخلی استفاده کنیم و اگر نیاز است از مربیان خارجی برای ارتقا سطح دانش مربیان خودمان استفاده کنیم. ایشان خیلی توجه می‌داد که چون کشور جوانی هستیم ورزش همگانی را حتی در روستاهای ایران گسترش بدهیم چون مهم‌ترین دشمن ما اعتیاد است و بهترین وسیله برای از پا درآوردن اعتیاد ورزش است.


اینکه می‌گویند آیت‌ا... هاشمی پرسپولیسی بودند واقعیت دارد؟
من هم احساس می‌کنم که ایشان پرسپولیسی بودند. رییس هیات‌مدیره پرسپولیس که بودم چند بار خدمت‌شان بودم و می‌گفت از اینکه می‌بینم پرسپولیس پرطرفدارترین تیم آسیاست خوشحالم و من هم یکی از همین هواداران هستم و این تیم را دوست دارم.


آقای هاشمی در مورد داربی‌ها توصیه خاصی نمی‌کردند؟
ایشان خیلی تاکید داشتند که این دو تیم علاوه بر اینکه باید به دنبال موفقیت‌شان باشند، انتظار داشت که داربی باید بازی جذابی باشد و مردم لذت ببرند. می‌گفت هر بار که داربی برگزار می‌شود قطعا می‌بینم و خیلی دوست دارم برای دیدن این بازی به استادیوم بیایم اما شرایط مهیا نیست.


آیت‌ا... هاشمی از کدام برد پرسپولیس در داربی خیلی خوشحال شدند؟
در این مسایل ریز نمی‌شد. همین که ایشان می‌گفتند پرسپولیس پرطرفدارترین تیم آسیاست و طرفدارش هستم یعنی اینکه از همه بردهای پرسپولیس لذت می‌بردند.


آقای هاشمی ورزش هم می‌کردند؟
بله، ایشان شنا و کوهنوردی را دوست داشت و یکی از انقلابیون پرتحرک و جسور قبل از انقلاب بود به طوری که ساواک برای دستگیری‌شان عزا می‌گرفت و نمی‌توانست ردپایی از ایشان پیدا کند.