کد خبر : 22108 تاریخ : ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۲ بهمن - 13:27
نماينده مردم خاش در گفت‌وگو با «قانون»: امكانات داريم ،مديريت بحران نداريم بضاعت مالي، امكانات خودرويي و وسايل گرمايشي و اغذيه به خوبي در انبار هاي هلال احمر وجود دارد اما مديريت صحيح و حساب شده در خصوص توزيع آن ها در هنگام بحران وجود ندارد.

قانون- مديريت بحران كشور كه در صدر آن اسماعيل نجار قرار گرفته است، در بازه‌هاي مختلف زماني نشان داده كه توانايي و صلاحيت لازم براي به دوش كشيدن اين عنوان را ندارد. اين سازمان كه بودجه فراواني نيز به خود اختصاص مي‌دهد، اقدامات مناسب با جايگاه خود را انجام نمي‌دهد و اين بي‌مسئوليتي مردم را متضرر مي‌كند. براي بررسي نقش اين نهاد در بحران سيل اخير سيستان و بلوچستان به سراغ علي كرد، نماينده خاش رفتيم. وي معتقد است كه امكانات فراواني در اختيار سازمان‌هاي مربوط قرار دارد ولي در مديريت، مشكل داريم. متن اين گفت‌وگو را در زير پي مي‌گيريم:

مديريت بحران در كشور را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

برنامه تدوين شده اي در وزارت كشور كه متولي بحران است وجود ندارد و مسئولان آن تا هنگامي كه حادثه وقوع پيدا نكند، اقدامي را انجام نمي دهند و در هنگام بروز حادثه، به يك مجموعه كار اورژانسي و مُسكن اكتفا مي كنند كه در اين موضوع، بيش از همه مردم متضرر خواهند شد.

مشكل اصلي اين مديريت بحران چيست؟

در حادثه پلاسكو، نظام مهندسي و وزارت كشور از وضعيت نامناسب آن ساختمان مطلع بودند، اما نتوانستند مديريت خوبي انجام دهند. ستاد بحران بايد براي هر مكان مناسب تجمع انساني اعم از محيط هاي درماني، صنعتي و تجاري، شناسنامه داشته باشد. شناسنامه اي مبني بر اطلاعات فني ساختمان و تعداد افراد حاضر در ساعت هاي مختلف . بايد مشخص شود كه چه امكاناتي از سوي ستاد بحران دركشور براي بر طرف كردن اين مشكل مي تواند در اختيار نيروهاي امدادي قرار گيرد.نبود برنامه،آمادگي و شناسنامه براي زيستگاه هاي انساني، يكي از ضعف هاي جدي ما در هنگام بروز بحران است.

با توجه به وضعيت استان سيستان و بلوچستان چه تمهيداتي براي مديريت در شرايط بحراني انديشيده شده است؟

استان سيستان و بلوچستان، استان پهناوريست كه در معرض خطرات و بلاهاي طبيعي‌است. اين استان در مسير شن هاي روان و طوفان هاي 120 روزه قرار دارد و رعد و برق و تگرگ هاي موسمي از ديگر خطراتي است كه اين استان را تهديد مي كند. همچنين از طرفي، نزديكي سيستان و بلوچستان به گسل بم، خطر زمين لرزه را نيز در اين استان به وجود آورده است. كوه آتش فشان تفتان نيز خطرات خاص خود را براي اين مكان دارد كه احتمال هرگونه حادثه اي را مي‌تواند رقم بزند. با وجود اين خطرات،ستاد بحران كشور نتوانست امكانات مورد نياز را در اختيار اعضاي ستاد بحران مستقر در سيستان و بلوچستان و ادارات كل بگذارد و ما شاهد آن بوديم كه وقتي بعد از سيزده سال، اين استان با بارندگي شديد رو به‌رو شد و آبراه‌ها به دليل طوفان هاي شن بسته شده بود، چگونه اين آب سرازير و با توجه به سفتي زمين و كوهستاني بودن منطقه موجب بروز سيل در جنوب استان و منطقه بلوچستان شد. اين سيل موجب بروز خسارت به زير ساخت هاي برق، آب، راه و مخابرات شد. لازم به ذكر است در برخي مناطق، تا سه روز آب روان جاري بود و معابر به خوبي مشخص نبودند.

چه مشكلاتي موجب ضعف در مديريت بحران مي شود؟

اين موضوع به دو بخش مالي و كارشناسي تقسيم مي شود. در برخي اوقات كارهايي صورت مي گيرد كه علمي و كارشناسي نيست، در صورتي كه هزينه زيادي در آن بخش خرج مي شود. بضاعت مالي، امكانات خودرويي و وسايل گرمايشي و اغذيه به خوبي در انبار هاي هلال احمر وجود دارد اما مديريت صحيح و حساب شده در خصوص توزيع آن ها در هنگام بحران وجود ندارد. در حادثه سيستان و بلوچستان مشاهده‌كرديم، امكانات به خوبي ميان مردم تقسيم نشد.

مجلس در ماجراي سيل بلوچستان چه اقدامي را در دستور كار خود قرارد داد؟

ما به عنوان نمايندگان مردم در قالب تذكر از رييس جمهور درخواست داريم بعد از برآورد دقيق خسارت ناشي از بارندگي و سيلاب در استان سيستان و بلوچستان، در جلسات هيات دولت اعتباراتي را تصويب كنند تا زير ساخت هايي كه به آن ها آسيب وارد شده است، هر چه سريع‌تر بازسازي شوند.