کد خبر : 22864 تاریخ : ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۷ بهمن - 14:15
يادداشت احمدرضا براتي درباره وضعيت يك تيم ليگ برتري حريفان تراكتورسازي مي‌توانند شكايت كنند يك كارشناس حقوقي فوتبال يادداشتي درباره وضعيت تيم تراكتورسازي در اختيار قانون قرار داد.

قانون- احمدرضا براتي/ كارشناس حقوقي فوتبال/ تراكتورسازي از نقل و انتقالات زمستاني محروم شده و اين موضوع واكنش‌هاي متعددي را در پي داشته است. مساله‌اي که پیش آمده مربوط به حمزه یونس است که به صورت مستقیم به تراکتورسازی ابلاغ شده است. آن‌ها تقاضا كرده‌اند استدلال‌ها به طور کامل ارائه شود. در 26 اکتبر 2016 (5 آبان 1395) فیفا دستور داده که آن‌ها از دو پنجره نقل‌وانتقالات جاری و بعدی محروم هستند.

در اين ميان بسياري به دنبال مقصر مي‌گردند. در اين زمينه بايد بگويم كه در اتفاق پیش آمده مقصر نیستم ولی تا جایی که اطلاع دارم به دلیل تغییراتی که در بعضی قسمت‌های سازمان لیگ به وجود آمد این اتفاق پیش آمده است. در واقع یک ناهماهنگی باعث این اتفاقات شد و مهدی تاج دستور داده تا در اولین فرصت یک اتاق ویژه برای بازیکنان خارجی فوتبال و کارهای آن‌ها درست شود. در هر صورت تراکتورسازی به هر دلیلی نتوانست در مهلت 21 روزه اعتراض خود را به CAS اعلام کند و سرانجام در تاریخ شش اکتبر از سوی فیفا دستور داده شد که سرخ‌پوشان تبریزی از دو پنجره انتقالات زمستانی و تابستانی فصل آینده محروم خواهند بود.

در درجه اول باشگاه‌هایی که تراکتورسازی در مقابل آن‌ها حاضر شده و بازی کرده باید ظرف دو ساعت پس از بازی اعتراض خود را اعلام می‌کردند و چون نه باشگاه تراکتورسازی و نه حریفانش از این جریان اطلاعی نداشتند، پس می‌توان این را روزنه‌ امیدی برای عدم شکایت حریفانش دانست. اما درباره اینکه تراکتورسازی رای فیفا را اجرا نکرده، بايد بگويم فدراسیون فوتبال در حال مکاتبه با فیفاست و باید ببینیم رای فیفا درباره این جریانات چیست. مشخص است که تراکتورسازی حق استفاده از بازیکنانی را ندارد که بعد از تاریخ مقرر قرارداد خود را با سرخ‌پوشان امضا کرده‌اند.

قرار است سیستم TMS داخلی نیز طراحی شود تا در آینده شاهد این مشکلات نباشیم. همچنین با دستور ريیس فدراسیون فوتبال مقرر شد تا کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان تشکیل شود تا از این پس این کمیته به مشکلات رسیدگی کند و در نهایت شاهد بروز چنین اتفاقاتی نباشیم. فراموش نكنيم كه اگر مقابل السداين اتفاق می افتاد، بد بود و آبروريزي به راه مي‌افتاد. اما سوالي كه در اين ميان به وجود آمده اين است كه آيا بازيكنان ايراني هم مي‌توانند براي گرفتن مطالبات خود به فيفا شكايت كنند؟ در اين باره بايد بگويم كه بازيكنان ایرانی نمی‌توانند به فیفا شکایت کنند و این کمیته فقط درباره قراردادهای بازیکنان بین المللی است.