کد خبر : 23886 تاریخ : ۱۳۹۵ شنبه ۲۳ بهمن - 15:02
حضور مردم به معناي تاييد تمام سياست‌ها نيست طرفداري مردم از نظام جمهوري اسلامي به معناي رضايت از سياست هاي اجرايي مسئولان و دست اندرکاران در داخل و خارج از كشور نيست

قانون- صادق‌زيباكلام/ استاد‌دانشگاه

حضور با شكوه مردم در راهپيمايي روز بيست و دوم بهمن ماه پيام هاي مختلفي براي مسئولان كشور و دشمنان خارجي ما به همراه داشت. يكي از پيام هاي اين حضور براي دشمنان خارجي نظام است که در روزهای اخیر اقداماتی را انجام داده اند. پیام حضور مردم به مناسب این مراسم،این است كه تعداد قابل توجهی از مردم ايران، اين نظام را قبول دارند اما طرفداري مردم از نظام جمهوري اسلامي به معناي رضايت از سياست هاي اجرايي مسئولان و دست اندرکاران در داخل و خارج از كشور نيست.

اگر مسئولان كشور حضور مردم در راهپيمايي و تاييد انقلاب را به مثابه تاييد سياست‌هاي خود بگيرند، اشتباه بزرگي است كه توسط آن‌ها در این بازه زمانی رخ مي‌دهد. بنابراين بايد گفت حمايت و بيعت مردم با انقلاب به معناي تصديق و تاييد تمام سياست‌هاي داخلي و خارجي مسئولان نيست. این روزها يكي ديگر از اشتباهاتي كه در كشور ما رخ مي دهد، مصادره كردن مناسبت هاي ملي است.

ما شاهد آن هستيم جناح هاي سياسي كه قدرت تبليغاتي وسيعي را در كشور دارند(صدا و سيما، مجلس و تريبون‌هاي نماز جمعه به دست آن‌هاست) اين مناسبت ها را به نوعي مطرح مي كنند كه گویی مردم در حال حمايت از آن ها هستند. اما واقعيت اين نیست و آن‌ها بايد بدانند كه مردم نظر خودشان را در برابر شما، در انتخابات بيست و چهار خرداد سال نود و دو نشان دادند و در ادامه هم اگر ترديدي باقي مانده بود در هفت اسفند سال نود و چهار، اين موضوع را دوباره ثابت كردند و رای خود را به طرف مقابل شما اختصاص دادند. اگر اصولگرايان و تندروها سعي مي‌كنند كه اين راهپيمايي را مصادره كرده و به نوعي اعلام كنند كه حضور مردم به معناي حمايت از آن‌هاست، سخت در اشتباه هستند.

بايد گفت كه شكوه اين راهپيمايي به منزله تاييد نظام است و نظرشان در قبال اصولگرايان همان‌گونه كه صندوق هاي راي در دو انتخابات قبل نشان داد، زياد مطلوب نيست.

در همین راستا يكي ديگر از پيام‌هايي كه مي‌توان از شكوه حضور مردم در راهپيمايي برداشت كرد، ضرورت موضوع آشتي ملي است، مردم با حضور همه جانبه در این مراسم نشان دادند در فضايي كه موضوع حفظ نظام مطرح مي‌شود با يكديگر متحد و منسجم هستند.