کد خبر : 25319 تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند - 12:45
ریال ایران در رتبه ۶ تنزل ارزش بررسی تغییرات ۱۱ ارز مهم بین المللی نشان می دهد که این ارزها از سال ۹۲ تا ۹۵ افت ۸ تا ۹۰ درصدی در مقابل ارزش دلار داشته اند و ریال ایران هم در رتبه ششم قرار دارد.

قانون-افت ارزش پول ملی در قیاس با دلار امریکا در برخی مقاطع مانند یکی دو ماه قبل در اقتصاد کشورمان به حدی ملموس می شود که تمام معاملات اقتصادی و کسب و کار بازاری ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

به گزارش قانون به نقل از تسنیم، طی سال های گذشته اقتصاد ایران شاهد افت و خیزهای متعدد در بازار ارز بوده که در تازه ترین این نوسانات ارزی رکود گران ترین دلار تاریخ به نام دولت یازدهم ثبت شد. در آذرماه دلار در بازار رکورد قیمت های بیش از 4100 تومان را هم زد.

افزایش قیمت دلار در ماه های اخیر موجب شد تا مهمترین دستاوردی که به دفعات از سوی دولتمردان اعلام می شد از بین رود؛ مردان کابینه یازدهم بارها از ثبات و آرامش بازار ارز بعنوان یکی از دستاوردهای مهم این دولت نام می بردند.

مسئولان بانک مرکزی البته علت اصلی افزایش قیمت دلار در ماه های اخیر را تغییرات فصلی، افزایش تقاضا برای دلار به مناسبت سفر اربعین زائران و همچنین فرا رسیدن سال جدید میلادی اعلام کرده و وعده داده اند که روند نزولی ایجاد شده در بازار طی هفته های اخیر ادامه دار باشد.

تقویت دلار در بازار ارز همواره از دلایلی از جمله تنش های سیاسی و روانی، تقاضای فصلی و برهم خوردن کفه عرضه و تقاضا ناشی شده است؛ اما در این گزارش با ارائه جدولی که حاصل محاسبات بانک مرکزی و صندوق بین المللی پول است قصد داریم قیاسی داشته باشیم به رشد ارزش دلار در برابر پول کشورهای مختلف طی دوره مرداد 92 تا دی 95.