کد خبر : 26922 تاریخ : ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۲ اسفند - 11:08
واكنش وزارت خارجه به اظهارنظرهای اخير وزارت امور خارجه ضمن ارج نهادن به اظهارنظرهای غیرشعاری و عالمانه در زمینه عملکرد خود به ویژه در حوزه دیپلماسی اقتصادی اعلام کرد: نقش وزارت امور خارجه در حوزه اقتصادی عمدتا نقش بسترسازی و ایجاد تسهیلات در روابط اقتصادی خارجی بوده است.

قانون-   وزارت امور خارجه ضمن ارج نهادن به اظهارنظرهای غیرشعاری و عالمانه در زمینه عملکرد خود به ویژه در حوزه دیپلماسی اقتصادی اعلام کرد: نقش وزارت امور خارجه در حوزه اقتصادی عمدتا نقش بسترسازی و ایجاد تسهیلات در روابط اقتصادی خارجی بوده است.


به گزارش قانون به نقل از روابط عمومی وزارت امور خارجه ، این وزارتخانه با معرفی ظرفیت ها و توان کشور و مرتبط ساختن نهادها و فعالان اقتصادی کشور به طرف های خود در خارج از کشور مسئولیت خود را در تحقق اهداف سه گانه « رشد اقتصادی، کاهش آسیب پذیری اقتصادی و افزایش ظرفیت اقتصاد ملی » ایفاد می کند.
براساس این گزارش، وزارت امور خارجه در زمینه های مختلف همچون برداشتن موانع در راه روابط اقتصادی که از مذاکرات برجام آغاز شد، کمک به نهادهای ذیربط در دسترسی کشور به اموال بلوکه شده خود و دارایی های حاصل از صادرات نفتی و غیر نفتی، رفع موانع حمل و نقل بین المللی کشور، دسترسی به بازار در کشورهای هدف و پیگیری همکاری های منطقه ای و بین المللی، برنامه های متنوعی را با دستگاه های اقتصادی کشور که موارد فوق در حوزه مسئولیت تخصصی و قانونی آنان است به مرحله اجرا گذاشته است.

این گزاش افزود: ادارات مرکزی وزارت امور خارجه و حدود ١٤٠ دفتر نمایندگی این وزارتخانه در خارج از کشور ممارست دارند تا در ابعاد مختلف، پیگیر سیاست های اقتصادی کشور در حوزه روابط خارجی باشند و با همه امکانات از فعالیت نهادها و فعالان اقتصادی اعم از دولتی و خصوصی حمایت کنند.


در عین حال وزارت امور خارجه به منظور ارتقای ظرفیت اجرای دستگاه دیپلماسی، طرح هایی از قبیل جذب نیروهای متخصص با گرایش های متنوع در حوزه اقتصادی، آموزش پرسنل موجود، طراحی شبکه ارتباطات و اطلاعات اقتصادی بین وزارت امور خارجه و تمام دفاتر نمایندگی خود در خارج از کشور از یک سو و تمامی دستگاه های اقتصادی دولتی و شرکتهای خصوصی و فعالان اقتصادی از سوی دیگر در مقیاس بسیار گسترده و عظیم در دست اجرا دارد.