کد خبر : 28062 تاریخ : ۱۳۹۵ جمعه ۲۰ اسفند - 15:24
وزیر کار:تهیه سند اشتغال کردستان آماده است حوزه‌های آی تی، برق و الکترونیک، عمران و صنعت ساختمان، طراحی دوخت، صنایع دستی و آموزش‌های الکترونیکی در کانون فعالیت این مرکز هستند و سعی می‌کنیم سایر ظرفیت‌های منطقه را هم در این مکان مورد توجه قرار دهیم.

قانون-وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سند اشتغال استان کردستان آماده شده است و در برنامه داریم سال آینده 2 درصد نرخ بیکاری استان را کاهش دهیم.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، علی ربیعی امروز در حاشیه افتتاح مرکز سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای استان کردستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این مرکز در هشت هزار مترمربع ساخته شده است و به عنوان قطب آموزش و سنجش کشور عمل خواهد کرد و حتی در دیپلماسی مهارتی و اعزام نیروهای فنی و حرفه‌ای و آموزش مربی برای کشورهای همسایه هم از این مرکز استفاده خواهد شد.

وی افزود: حوزه‌های آی تی، برق و الکترونیک، عمران و صنعت ساختمان، طراحی دوخت، صنایع دستی و آموزش‌های الکترونیکی در کانون فعالیت این مرکز هستند و سعی می‌کنیم سایر ظرفیت‌های منطقه را هم در این مکان مورد توجه قرار دهیم.

وزیر تعاون ادامه داد: استان کردستان در حوزه گردشگری، ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال دارد که این حوزه را هم سعی می‌کنیم در کانون فعالیت این مرکز قرار دهیم.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: مردم منطقه کردستان بسیار با استعداد هستند و امروز از 1.5 میلیون دلار صادرات بازی ما حدود 12 درصد آن از استان کردستان صورت می‌گیرد.

ربیعی به بازی "شوفر" که توسط جوانان استان کردستان ساخته شده اشاره و تصریح کرد: این بازی در کشور فرانسه فقط یک میلیون نفر بازدید داشته و در 70 کشور این بازی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی بیان کرد: ما به مهارت در کنار آموزش عالی، نیازمند هستیم و برای بهتر زندگی کردن و اشتغالزایی باید حتما به سمت مهارت افزایی پیش برویم.

وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: بحث صلاحیت حرفه‌ای در دولت مطرح شده و به کمیسیون علمی دولت ارجاع داده شده است. مدرک صلاحیت حرفه‌ای یک مدرک قابل قبول و بالایی در سطح بین المللی و کشور خواهد بود و حتی موسسات هم باید مدرک صلاحیت حرفه‌ای را کسب کنند.

وی افزود: باید با جایگزینی مدارک دانشگاهی با مهارت و مدارک صلاحیت حرفه‌ای، بیشتر به ایجاد اشتغال کمک کنیم.

ربیعی در مورد خصوص واگذاری برخی از طرح‌های بخش دولتی به بخش خصوصی هم در ادامه گفت: هر سال دستگاه‌ها موظف هستند 20 درصد از فعالیت‌های خود را به بخش خصوصی واگذار کنند و این واگذاری به معنای رها کردن نیست و ما تسهیل گری و حمایت می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه واگذاری امور به بخش خصوصی برنامه دولت است، تصریح کرد: هم اکنون حدود 80 درصد از آموزش‌ها توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد و بیشتر آموزش‌های گران قیمت را دولت انجام می‌دهد و این سیاست دولت است.

وزیر تعاون در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد: سند اشتغال استان کردستان آماده شده است و از طریق ایجاد زیرساخت‌ها و صنایع بزرگ سعی خواهیم کرد، اشتغال را در استان افزایش دهیم.

وی به سفر رئیس جمهور در آینده‌ای نزدیک به استان کردستان خبر داد و گفت: در این سفر سه طرح بزرگ در حوزه فولاد، در حوزه لاستیک سازی و پتروشیمی آغاز و یا به بهره برداری می‌رسد.

ربیعی خاطرنشان کرد: کردستان در حوزه آی تی، آی سی تی، گردشگری و سنگ‌های تزیینی ظرفیت مناسبی دارد و در برنامه داریم سال آینده حدود 2 درصد نرخ بیکاری کردستان را کاهش دهیم.