کد خبر : 28283 تاریخ : ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۲ اسفند - 01:10
نيكان زارعيان در گفت و گو با «قانون بچه ها» قانون بچه ها/مي‌خواهم مايكل فلپس ايران شوم! شيرجه زدن برايش مفهوم اصلي زندگي است. در دنياي كودكانه و بي‌آلايشش جوري به ورزش كردن عشق مي‌ورزد كه احساس مي‌كني تاروپود وجودش از ورزش به هم تنيده شده است.

قانون-شيرجه زدن برايش مفهوم اصلي زندگي است. در دنياي كودكانه و بي‌آلايشش جوري به ورزش كردن عشق مي‌ورزد كه احساس مي‌كني تاروپود وجودش از ورزش به هم تنيده شده است. «نيكان زارعيان» از چند سال قبل و روزهايي كه فقط سه سال و نيمش بود، به لطف داشتن پدر شناگرش با استخر و ورزش‌هاي آبي آشنا شد و كم كم دل به اين رشته ورزشي بست. انعطاف بدني خوب نيكان و استعداد عجيبي كه در ورزش‌هايي نظير ژيمناستيك داشت، موجب شد كه از بين زيرگروه رشته‌هاي شنا، به صلاحديد مربي‌اش «شيرجه» را انتخاب كرده و تمريناتش را در اين شاخه آغاز كند. خودش مي‌گويد كه ورزش‌هاي آبي را خيلي دوست دارد و با وجود اينكه در چند رشته ورزشي ديگر هم فعاليت مي‌كند،‌ اما نسبت به «شيرجه» اردات ويژه‌تري دارد. نيكان با زبان و لحن كودكانه‌اش چنان با اميد از آينده و آرزوهاي ورزشي‌اش حرف مي‌زند كه در ثانيه به ثانيه هم صحبتي با اين قهرمان كوچك، بي‌وقفه غرق در دنياي شيرينش مي‌شوي. با قهرمان 7ساله شيرجه ايران گفت‌وگويي ترتيب داديم كه در زير مي‌خوانيد:

خودت را براي هم سن‌وسال‌هايت معرفي كن؟

من نيكان زارعيان هستم. متولد 18‌شهريور سال 89. از سه سالگي با پدرم «سعيد زارعيان» به استخر مي‌رفتم. او مربي و غريق نژاد شنا بود و من را همراه خودش به استخر برد تا با فضاي آب و استخر آشنا بشوم. يكي دو بار اول از اينكه در آب بيفتم مي‌ترسيدم اما از دفعات بعدي خيلي دوست داشتم كه خودم را در آب بيندازم. اوايل ياد گرفته بودم روي آب بخوابم و اين برايم خيلي جالب بود. در مدت زمان كمي با كمك پدرم توانستم تا حدي شنا كنم و حالا ديگر من به پدرم اصرار مي‌كردم كه من را به استخر ببرد.

 

اولين مربي تو بعد از پدرت چه كسي بود؟

اصول اوليه شنا را پدرم به من آموخت اما در ادامه كه تصميم گرفتم در رشته شيرجه كار كنم ، «رضا خيبري ن‍ژاد» مربي‌ام شد. مربي‌اي كه تخصصش شيرجه است و شيرجه‌روهاي تيم ملي هم زير نظر او كار مي‌كنند. اين مربي اوايل كنار استخر و بعضي وقت‌ها روي سكوي پرتاب حركات شيرجه را به من آموزش مي‌داد و وقتي آن‌ها را به درستي انجام مي‌دادم، اجازه پيدا مي‌كردم كه خودم را به آب پرتاب كنم. من مربيان ديگري هم داشتم مانند حميد نوري و جلال چاپاري. آن‌ها هم هميشه به من كمك كردند و در موفقيت‌هايم سهم داشتند.

 

خودت چرا شيرجه را انتخاب كردي. با وجود اينكه شناگر خوبي هم بودي و مي‌توانستي در شنا مقام كسب كني؟

خب شيرجه خيلي جذاب‌تر و قشنگ‌تر است. حركات زيبايي را مي‌تواني در شيرجه انجام بدهي. شيرجه خيلي شبيه به ژيمناستيك است و من چون ژيمناستيك هم كار كردم، برايم جالب بود كه مي‌توانم حركات ژيمناستيك مانند چرخ‌و‌فلك و ... را در هوا انجام دهم و بعد داخل آب بپرم! البته من تمام ماده‌هاي شنا را كامل بلدم. مثل كرال، كرال پشت، پروانه و قورباغه. اما از بين همه اين‌ها شيرجه برايم جذاب‌تر است و فكر مي‌كنم شيرجه زدنم از شنا كردنم بهتر است.

 

در كدام استخرها تمرين مي‌كني يا مسابقه مي‌دهي؟

تمرينات من بيشتر وقت‌ها در استخر خادم و موج و خورشيد است كه اغلب با پدربزرگم مي‌روم. اما براي مسابقات هميشه به استخر مجموعه ورزشي آزادي مي‌روم. استخر آزادي سكوهاي استاندارد شيرجه دارد و ما آن‌جا مسابقه مي‌دهيم. همه اعضاي تيم ملي شيرجه را هم در آن استخر از نزديك ديدم.

 

ورزش‌هاي ديگري هم به جز ورزش‌هاي آبي انجام مي‌دهي؟

بله، من خيلي ورزش كردن را دوست دارم. رشته‌هايي مانند كشتي، كاراته، فوتبال و ژيمناستيك هم انجام داده‌ام. بعضي موقع‌ها كه وقت كنم در اين رشته‌ها فعاليت مي‌كنم. در كل هر وقت زمان داشته باشم، ورزش مي‌كنم.

 

پس ميانه‌ات با فوتبال هم خوب است؟

خيلي فوتبال دوست دارم و همه به من مي‌گويند فوتباليست خوبي هستم. 2 روز در هفته در يك آكادمي كه مخصوص همسن‌وسال‌هاي من است، فوتبال بازي مي‌كنم.

 

تو كه انقدر آب ِ آبي را دوست داري، پرسپوليسي هستي يا استقلالي؟

من پرسپوليسي هستم. درسته كه آب آبي است اما خون هم قرمز است. من طرفدار پرسپوليس، رئال مادريد و ليورپول هستم. هم فوتبال مي‌بينم هم با ايكس باكس فوتبال بازي مي‌كنم. پدرم هم پرسپوليسي است.

 

با وجود اين همه علاقه و عشقي كه به ورزش كردن داري، بزرگ‌ترين آرزوي تو در ورزش چيست؟

دوست دارم در جهان به مدال طلاي شيرجه برسم. دوست دارم به المپيك بروم. دلم مي‌خواد يك روز بتوانم مايكل فلپس ايران باشم!

 

پس «مايكل فلپس» را مي‌شناسي؟

بله، كاملا مي‌شناسم. او شناخته‌شده‌ترين شناگر دنياست كه در همه ماده‌ها ركورددار است. اين شناگر بارها توانسته مدال المپيك بگيرد و من دوست دارم مثل اين ورزشكار معروف شوم.

 

براي اينكه به المپيك بروي بايد چكار كني؟

بايد خيلي زياد تمرين كنم و مراقب سلامتي و بدنم باشم. من مربيان خوبي دارم كه هميشه كنارم هستند و به من ياد داده‌اند كه براي موفق شدن و مدال گرفتن چگونه تمرين كنم.

 

ورزش كردن درس خواندن تو را با مشكل مواجه نكرده است؟

نه، مادر و پدرم خيلي به من كمك مي‌كنند. البته من هميشه به موقع مشق‌هايم را مي‌نويسم و درس‌هايم را مي‌خوانم. امسال كلاس اول هستم و جديدا ياد گرفتم اسم و فاميلم را به فارسي و انگليسي بنويسم. ورزش براي من خيلي مهم است اما پدرم هميشه به من يادآوري مي‌كند كه يك ورزشكار بايد درسش هم خوب باشد.

 

دوست داري در آينده چه‌كاره بشوي؟

من هميشه دلم مي‌خواهد يك قهرمان ورزش باشم و تلاشم را مي‌كنم كه قهرمان شيرجه جهان بشوم. اما شغلي كه دوست دارم در آينده انجام بدهم عكاسي است. پدرم عكاس است و من شغل او را خيلي دوست دارم. بعضي وقت‌ها با اجازه پدرم دوربينش را بر مي‌دارم و عكاسي مي‌كنم. دلم مي‌خواهد بتوانم از ورزشكاران بزرگ جهان عكاسي كنم. مثلا از كريستين رونالدو!