کد خبر : 28284 تاریخ : ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۲ اسفند - 01:20
بررسي آثار سوء تكنولوژي بر زندگي كودكان قانون بچه ها/كاهش اعتماد به نفس، با بازي‌هاي رايانه‌اي هفته گذشته به اجبار فرصتي دست داد تا به يكي از روستاهاي دور افتاده كشور سفر كنم. دخترم به محض رسيدن دويد در حياط بزرگ خانه و با گوسفندان و مرغ و جوجه‌ها سرگرم شد.

قانون-هفته گذشته به اجبار فرصتي دست داد تا به يكي از روستاهاي دور افتاده كشور سفر كنم. دخترم به محض رسيدن دويد در حياط بزرگ خانه و با گوسفندان و مرغ و جوجه‌ها سرگرم شد. از فرط خوشحالي سر از پا نمي‌شناخت. من مدام در اين فكر بودم كه الان مي‌آيد و تقاضاي گرفتن تبلتش را مي‌كند. شب شد و اين اتفاق نيفتاد. بعد از خوردن شام آرام در كناري بدون آنكه جاي خوابش آماده شده باشد، به خواب رفت. با خودم گفتم اين بايد برنامه روزانه يك كودك باشد، نه به كنجي خزيدن و مبهوت شدن در چند اينچ صفحه. درست است كه اين وسايل و ابزار، مزاياي بسياري نيز دارد، اما باشيوه‌ و مديريتي كه در خانه‌هاي ما استفاده مي‌شود،- بايد بگويم اگر نه تماما، بيشتر ش ضرر است .

کودکان و نوجوانان نسل جدید همواره باعث شگفتی برای قدیمی‌ترها بوده‌اند. حال نیز طوری با تکنولوژی هماهنگ برخورد می‌کنند که انگار سال‌هاست در حال استفاده از آن‌ها هستند. کودک 4ساله به راحتی با برنامه‌های تبلت کار می‌کند. برنامه‌ای که پدر میانسالش زمان زیادی را برای یادگیری آن صرف کرده است. اما این سوال ذهن‌های زیادی را درگیر خود کرده‌است؛ چقدر درست است که کودکان و نوجوانان با این وسایل کار کنند؟

کاهش اعتماد به نفس کودکان از معایب استفاده از تکنولوژی است.کودک باید بتواند به اسباب‌بازی خود مسلط باشد و دائم در بازي با آن، برنده شود تا احساس توانمندی کند و اعتماد به نفسش بالا رود. در بازی‌های تبلت و موبایل این اتفاق نمی‌افتد و کودکان پیاپی دچار شکست می‌شوند. اين اتفاق مي‌تواند بر اعتماد به نفس كودك تاثيري فوق‌العاده منفي‌بگذارد و اين تفكر را در او بپروراند كه او از قدرت و شايستگي كافي برخوردار نيست. اين حس مي‌تواند كودك را منزوي و كناره‌گير كند و شهامت كودك را از او بازستاند.

مشكل ديگري كه استفاده از اين تجهيزات مي‌تواند ايجاد كند، تاري ديد و تنبلي چشم است. فوتوفوبی یا حساسیت به نور در میان کودکانی که زیاد با منابع نوری مانند موبایل و تبلت و تلویزیون سر و کار دارند، شایع‎تر است. رعایت نکردن فاصله از منابع نوری باعث خسته شدن چشم می‌شود و حساسیت به نور پیامد این مساله است. کار زیاد با رایانه، تبلت، گوشی و حتی تماشای زیاد تلویزیون از فاصله نزدیک و مواجهه بیش از حد با منابع نوری باعث بروز این مشکل می‌شود. نتایج مطالعات نشان می‌دهند، تمرکز کودکانی که زیاد از تکنولوژی استفاده می‌کنند، در آینده روی دروس کم خواهد بود و دچار افت تحصیلی می‌شوند.

اما اصل مساله چيست؟ چرا والدين مصر‌ند تا چنين ابزاري را براي كودكان‌شان تهيه كنند؟ بسياري از والدین نمی‌توانند برای کودکان خود وقت بگذارند. آن‌ها اغلب شاغل‌اند و تمام روز را درگير كار هستند. زمان بازگشت به خانه نیز ديگر انرژي براي پرداختن و بازي كردن با فرزندان خود ندارند. بنابراين اين وسايل را جايگزين مناسبي براي پر كردن خلا نبود خود مي‌دانند. ضمنا سکوت بچه‌ها هنگام استفاده از این بازی‌ها فرصت مناسبي را براي استراحت آنان پديد مي‌آورد. اين والدين با خبر از مضرات روحي و جسمي اين‌گونه وسايل نيستند و نمي‌دانند با دست خود سلامت كودك‌شان را به خطر مي‌اندازند.

آن‌ها نمي‌دانند كه محتوای برخي از این بازی‌ها آن‌قدر برای بچه‌ها سنگین است که به نوعی ذهن آن‌ها را فریز می‌کند. یعنی بچه‌ها سکوت کامل و تمرکز زیادی روی آن بازی دارند. به این ترتیب در ظاهر آرام‌اند اما در درون آن‌ها غلیان فکری جدی برپاست. غلیان فکری که ناشی از پرسش‌های بی‌شماری است که به دلیل تماشای صحنه‌هایی غیرقابل درک برای آن‌ها به وجود آمده! صحنه‌هایی که دارای مضامینی هستند که به هیچ وجه برای سن آن‌ها مناسب نیست.

البته چنانچه اين ابزار زير نظر شما و با قوانين و محدوديت‌هايي استفاده شود، مي‌تواند بي‌ضرر گردد.

استفاده از این بازی‌ها باید با توجه به شرایط کودک زمان بندی شود. در پیمان نامه حقوق کودکان به پدر ومادر و یک‌سری نهادهای مدنی اجازه داده شده که بتوانند بر رسانه‌ها و دسترسی کودکان به اطلاعات مختلف نظارت بکنند. والدين در راستای حفظ سلامت و منافع عالی می‌توانند این محدودیت‌ها را برای کودک خود قایل شوند. در عین حال باید این اجازه را بدهند که کودک بتوانند عقاید خود را ابراز کند و به اطلاعات مختلف مناسب با سن خود دسترسی داشته باشد. در هر صورت به شکل راه رفتن روی لبه تیغ است؛ در عین اینکه کودک را نباید آزاد گذاشت نباید زیاد هم محدودش کرد. این است که باید تعادلی وجود داشته باشد تا کودک رشد و تکامل طبیعی خود را در طول کودکی ونوجوانی طي كند.