کد خبر : 32447 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۳ ارديبهشت - 13:00
پشت پاي عبدو لي به «هرچه كه هست! هفته گذشته ترکیب تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا اعلام شد.

قانون- محمد آقايي‌فرد -

هفته گذشته ترکیب تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا اعلام شد. در این فهرست نام سعید عبدولی، فرنگی‌کار وزن ۷۵ کیلوگرم ایران به دلیل حضور نداشتن در اردوهای تیم‌ ‌ملی به چشم نمی‌خورد و قرار بود پژمان پشتام، کشتی‌گیر جوان ایران به جای عبدولی راهی رقابت‌های قهرمانی آسیا شود. پس از این موضوع علی اشکانی، سرمربی تیم‌ ‌ملی اعلام کرد در صورتی که عبدولی در اردوهای تیم‌ ‌ملی در فاصله ۲۰ روز تا رقابت‌های قهرمانی آسیا حاضر شود، این کشتی‌گیر می‌تواند در این مسابقات در وزن ۷۵ کیلوگرم به روی تشک برود اما با این وجود عبدولی اعتنایی به فرصت کادر فنی تیم‌ ‌ملی نکرد و در اردوهای تیم‌ ‌ملی حاضر نشد تا به طور رسمي كنار گذاشته شود. محمد دلیریان، سرپرست تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی روز گذشته با اعلام این موضوع اظهار کرد: «با توجه به این که عبدولی در تمرینات تیم‌ ‌ملی با وجود گذشت چهار روز از دعوت مجدد علی اشکانی حاضر نشده است، شانسی برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا نخواهد داشت و پژمان پشتام همانند فهرست اعلام شده به این رقابت‌ها اعزام می‌شود.

صلاح بدانند، مي آيم

سعيد عبدولي،‌ ملي‌پوش كشتي كه در اقدامي حيرت‌انگيز تصميم گرفته قيد حضور در تمرينات تيم‌ملي را بزند، در اين باره توضيح كوتاهي داده و اعلام کرده است: «قصد داشتم به اردو بیایم اما پس از مشورت با برخی از اعضای کادرفنی، از این کار منصرف شدم». فرنگی‌کار تیم ملی کشورمان در پاسخ به این سوال که با توجه به سیستم جدید رنکینگ آیا نگران از دست رفتن جایگاهش در سیدبندی وزن ٧٥ کیلوگرم نیست، عنوان کرد: «این مسائل برایم مهم نیست و اگر قرار است قهرمان شوم، باید همه را ببرم». دارنده مدال برنز المپیک ریو خاطرنشان کرد: «تمریناتم را آغاز کرده‌ام و به زودی به مرز آمادگی خواهم رسید. با کادرفنی هماهنگ هستم و هر زمان که نیاز بدانند به اردو خواهم آمد». عبدولی در پايان گفت: «برای انتخابی تیم ملی خودم را آماده می‌کنم و امیدوارم تیم ایران در مسابقات پیش‌رو موفق عمل کند. من سرباز تیم ملی هستم اما بدون آمادگی نمی‌توانم روی تشک بروم».

وزنه‌برداران الگو شدند

اين نخستين‌باري نيست كه يك ملي‌پوش تصميم گرفته قيد حضور در تمرينات تيم‌ملي را بزند.پيش از اين نيز سهراب مرادي و كيانوش رستمي به دليل اعتراض به امكانات تيم‌ملي ترجيح دادند قيد اردوها را بزنند. فشار افكار عمومي نيز براي بازگشت اين دو به اردوها تا اين لحظه فايده‌اي نداشته و سجاد انوشيرواني اعلام كرده كه به هيچ‌عنوان با ملي‌پوشي كه در اردو حاضر نباشد، همكاري نخواهد كرد. اتفاقي كه اين بار دامن كشتي‌فرنگي را گرفته و بايد ديد واكنش علي اشكاني، سرمربي تيم‌ملي به اين اتفاق چه خواهد بود. علي اشكاني در ماه‌هاي اخير چالش‌هاي زيادي را پشت سر گذاشته است؛ از تصميم براي بركناري‌اش از سوي شوراي فني تا بار سنگين حاصل از جانشيني محمد بنا. اين بار او درگير چالش با ملي‌پوشان شده است.

شايستگي عبدولي فراموش نشود

بدون شک هیچ کس نمی‌تواند منکر شایستگی‌ و جنگندگی سعید عبدولی و افتخارآفرینی‌های او برای کشتی فرنگی ایران طی سال‌های گذشته شود اما این کشتی‌گیر پس از المپیک ۲۰۱۶ ریو چند ماهی را استراحت کرد و تنها ۲۰ روز مانده به جام جهانی آبادان که اواخر اسفند برگزار شد، سرانجام در اردوی تیم ملی آفتابی شد و کادر فنی نیز با این بهانه که عنوان‌داران جهانی و المپیک به جام جهانی می‌آیند، این کشتی‌گیر را عازم این رقابت‌ها کرد که در نهایت نیز عبدولی مقابل رومن ولاسوف روس شاخص‌ترین چهره جام جهانی شکست خورد و باز نیز نمایشی کسل‌کننده از اعتراضات همیشگی به قضاوت داوران داشت! دور جديد اعتراضات اين كشتي‌گير، دلايل عجيبي دارد. او تصميم گرفته هر چند وقت يك بار به تيتر يك رسانه‌ها تبديل شود اما اين بار راه اشتباهي را در پيش گرفته است.

اجباري براي حضور در تيم‌ملي وجود ندارد

حسن رنگرز، پيشكسوت كشتي‌فرنگي درباره وضعيت تيم‌ملي در روزهاي اخير به «قانون» گفت: «آگاه هستيد كه كشتي‌فرنگي ما قهرمانان و اسطوره‌هاي زيادي را كه در كنار كشتي‌فرنگي بوده‌اند، از دست داده است. حبيب اخلاقي، بشير باباجان‌زاده، قاسم رضايي و حميد سوريان از جمله اين افراد بودند. تركيب تيم پس از جدايي اين افراد جوان نشده اما افرادي بودند كه در حضور اين ملي‌پوشان فرصت حضور روي تشك را نداشته‌اند و جايگزين آن‌ها شده‌اند. بنابراين در حال حاضر ما يك تيم‌ملي نه چندان جوان اما با انگيزه داريم. مشكلي كه براي اين تيم به وجود آمده، تغيير قوانين است. اين ملي‌پوشان با توجه به شرايط سني نمي‌توانند خود را با قوانين جديد هماهنگ كنند و از اين جهت به مشكل بر مي‌خورند. كادر جوان تيم‌ملي، باانگيزه است و بايد حوصله به خرج دهيم تا كشتي‌فرنگي‌مان مسير خود را پيدا كند».

سرمربي پيشين تيم‌ملي كشتي‌فرنگي مراكش درباره اقدام سعيد عبدولي مبني بر عدم حضور در تمرينات تيم‌ملي ايران عنوان كرد: «به نظر من صلاح كار را سعيد عبدولي مي‌داند. هيچ اجباري براي حضور او در تيم‌ملي وجود ندارد. فراموش نكنيم كه عبدولي با توجه به مصوبه شوراي فني مجوز حضور در مرحله نهايي انتخابي تيم‌ملي را نيز دارد و نياز به مسابقات كشورهاي اسلامي يا مسابقات آسيايي ندارد.من تصور مي‌كنم او براي مسابقات انتخابي تيم‌ملي تمركز كرده و ترجيح داده در مقطع زماني فعلي در تيم‌ملي حاضر نشود».

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا با اين اقدام شان تيم‌ملي زير سوال مي‌رود يا خير، گفت: «تيم‌ملي براي همه ما مقدس است و بايد براي همه كشتي‌گيران تيم‌ملي انگيزه مضاعفي را ايجاد كند اما موافق نيستم كه با اين اتفاق اعتبار آن زير سوال رفته باشد. سعيد عبدولي صاحب عنوان‌هاي متعددي است و با توجه به مشغله‌هاي بيرون از كشتي، نمي‌خواهد درگير اين مسابقات شود. اميدوارم در شرايط فعلي به علي اشكاني فرصت كافي داده شود تا او بتواند توانايي‌هاي خود را به نمايش بگذارد. بايد به اين مربي جوان زمان داد. او جزو سرمايه‌هاي فني ماست و هيچ مربي‌اي نمي‌تواند در كوتاه‌مدت نتايج خارق‌العاده‌اي بگيرد. اگر دوستان به او باور دارند بايد فرصت كافي نيز به او بدهند».

به ياد كي‌روش

كارلوس كي‌روش، سرمربي تيم‌ملي فوتبال با وجود انتقادهاي فراواني كه به او مي‌شود، در يك اقدام حرفه‌اي بازيكناني را كه براي حضور در تمرينات تيم‌ملي شرط مي‌گذاشتند كنار گذاشت تا در شرايط فعلي يك تيم حرفه‌اي همراه با بازيكناني داشته باشد كه همواره خود را سرباز تيم‌ملي مي‌دانند. علي اشكاني نيز در شرايط فعلي وظيفه گرفتن تصميمات مهمي را دارد.‌ او بايد با بازيكن‌سالاري مقابله كند. آيا مي‌تواند اين وظيفه مهم را به بهترين شكل ممكن به انجام برساند؟