کد خبر : 32738 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۵ ارديبهشت - 12:08
قانون بچه ها/کاراکتر «دایی» از محیط‌زیست می‌گوید تیپ سازی و شخصیت‌های تلویزیونی و رادیویی از‌جمله جذابیت‌های این رسانه است؛ چنان‌که گاهی با افرادی روبه رو می‌شویم که به واسطه تیپی خاص و با نامی خاص شناخته می‌شوند

قانون- معصومه ديودار

تیپ سازی و شخصیت‌های تلویزیونی و رادیویی از‌جمله جذابیت‌های این رسانه است؛ چنان‌که گاهی با افرادی روبه رو می‌شویم که به واسطه تیپی خاص و با نامی خاص شناخته می‌شوند. هرچند ممکن است این شخصیت با خود واقعی آن‌ها تفاوت داشته باشد اما سال‌ها زندگی با شخصیتی که خلق کرده‌اند سبب می‌شود تا خودشان را در قالب آن نشان دهند. تیپ‌سازی به‌خصوص در حوزه کودک و نوجوان کمتر اتفاق می‌افتد و در این میان معدود شخصیت‌هایی هستند که ماندگار می‌شوند. «دایی چپول» یکی از این شخصیت‌های دوست‌داشتی و ماندگار است که «قانون بچه ها» سراغ او رفت تا با او به گفت و گو بنشیند.

 

یکی از افرادی که بیش از دو دهه است با شخصیت تلویزیونی او آشنا هستیم و برای نسل‌های مختلف خاطره‌ساز شده «دایی چپول» است، تیپی که توسط داوود منفرد خلق شده و سال‌ها روی آنتن تلویزیون است.

او با اشاره به اینکه همیشه ارتباط خوبی با بچه‌ها داشته است حتي قبل از آنکه هنرپیشه بشود، می‌گوید: وقتی مهمان به خانه ما می‌آمد، با بچه‌ها بگو بخند می‌کردم و این کار تا جایی پیش می‌رفت که بزرگ‌ترها اعتراض می‌کردند که ای بابا چرا این‌قدر با بچه‌ها سرگرم می‌شوی. این درحالی است که بچه‌ها هم دنیایی دارند و من آن دنیا را دوست دارم. اکنون نیز همین‌طور است، طوري كه بارها اتفاق افتاده، بچه‌هایی که برای حضور در استودیو و اجرای برنامه زنده آمده بودند، بعد از اتمام برنامه گریه می‌کردند و حاضر نبودند استودیو را ترک کنند و می‌خواستند پیش دایی بمانند و به سختی حاضر می‌شدند برنامه را ترک کنند.

منفرد با اشاره به اينکه اولین کار هنری‌اش، در حوزه کودک بوده است، می‌افزاید: به مدت پنج سال تئاتر کودک کار می‌کردم. سپس وارد کارهای تلویزیونی شدم و با رنگین کمان فعالیتم را ادامه دادم.

این هنرپیشه درخصوص چگونگی خلق کاراکتر عمو چپول می‌گوید: این کاراکتر متعلق به حوزه کودک و نوجوان نبود، بلکه از آنجایی خلق شد که یکی از دوستانم برای جایگزین کردن شخصیت یکی از بازیگران در تئاتر به من پیشنهاد داد و پذیرفتم. در اتاق گریم تیپ‌های مختلفی را اجرا کردم تا یکی مورد قبول قرار گیرد. در نهایت نیز تصمیم گرفتم تیپ پیرمرد بذله‌گویی را بگیرم که تاکنون در میان شخصیت‌هایی که خلق شده بودند، نبود. چراکه به طور عموم، آدم‌ها وقتی پیر می‌شوند بی‌حوصله می‌شوند از این رو فکر می‌کردم شخصیت پیرمرد بذله‌گو موفق خواهد شد و مورد استقبال قرار می‌گیرد که موفق هم شد.

او ادامه می‌دهد: درواقع می‌توان گفت، تیپ دایی در آن تئاتر خلق شد و بعدها وقتی به برنامه «رنگین کمان» دعوت شدم، این تیپ را اجرا کردم که مورد‌توجه قرار گرفت. در آن برنامه عروسكي به نام «چپر» بود که برای هماهنگي با اسم عروسك براي دايي‌ هم اسم چپول را انتخاب كرديم. چپ بودن چشم‌های دايي که یکی از عناصر تیپ‌سازی بود هم در انتخاب اين اسم موثر بود؛ البته بعد از مدتي دايي چپول به دايي چپر تبديل شد‌ تا سوءتفاهمی برای افرادی که مشکل بینایی دارند به‌وجود نیاید و به آن‌ها بي‌احترامي نشود..

منفرد با اشاره به آنکه از همان روزهای نخست که شخصیت «دایی» در رنگین کمان اجرا داشت توانست با بچه‌ها ارتباط برقرار کند و بچه ها او را باور كردند و دوست داشتند، ادامه می‌دهد: با‌توجه به آنکه معمولا والدین هم با بچه‌ها برای دیدن برنامه ها همراه می‌شوند سعی کردم در اجرای برنامه‌ سلیقه مخاطب بزرگسال را هم در نظر بگیرم و هر دو مخاطب را راضی نگه دارم. کاراکتر «دایی» طی سال‌های گذشته موفق شد به جایگاه خاصی دست یابد و من از این بابت خوشحالم و دوست دارم همین‌جور دست نخورده باقی بماند.

این هنرمند نه تنها در برنامه‌های تلویزیونی و برنامه‌های استانی هنرنمایی می‌کند، بلکه با بازی در مجموعه تلویزیونی «ماجراهای دایی و سارا و دارا» قصد دارد با بچه‌ها از محیط‌زیست حیات‌وحش و اهمیت آن سخن بگوید.

منفرد درباره این مجمومه تلویزیونی می‌گوید: این سریال 90 قسمتی است و توسط جهانگیر طاهری ساخته می‌شود و در مرحله پیش تولید است. ماجرا نیز از این قرار است که دو کودک به همراه دایی خود به خیابانی می‌روند که مرکز فروش و نگهداری پرندگان است. در آنجا با مردی روبه‌رو می‌شوند که عقابی در دست دارد و بال‌های عقاب را باز کرده و قصد دارد آن را بفروشد. این درحالی است که فروش عقاب ممنوع است. اینجاست که بچه‌ها به این فکر می‌افتند که به ماموران محیط‌زیست اطلاع دهند و سپس با حضور در میان ماموران محیط‌زیست و آشنایی با فعالیت آن‌ها، به عنوان همیار و همراه محیط‌بان به فعالیت می‌پردازند و در این راستا اطلاعات محیط‌زیستی به مخاطب منتقل می‌کنند.

او تصریح می‌کند: این سریال به نگهداری از حیوانات در خانه‌ها و آپارتمان‌ها نیز می‌پردازد و سعی دارد بگوید بهتر است حیوانات را در آپارتمان نگه نداریم؛ همچنین به مباحثی همچون، قطع درختان، آب و هوا و ... می‌پردازد.

داستان‌های شیرینی در این سریال اتفاق می‌افتد که امیدواریم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.منفرد درخصوص شبکه‌ای که قرار است این سریال را پخش کند تاکید می‌کند: با‌ وجود آنکه هنوز تصمیم نگرفته‌ایم که کدام شبکه این سریال را پخش کند اما از آنجایی که شبکه نسیم در سال‌های اخیر اوضاع بهتری به لحاظ سرگرم‌کنندگی داشته، فکر کنم، می‌تواند گزینه مناسبی برای پخش این سریال باشد.

با‌وجود آنکه شخصیت «دایی» یکی از شخصیت‌های محبوب برنامه‌های تلویزیونی است اما از آنجایی که روي شخصيت‌هاي تازه كمتر كار مي‌شود، ممکن است چنین شخصیت‌هایی دچار تکرار شوند و به نوعی برای بیننده خسته‌کننده شوند. منفرد دراین باره می‌گوید: درست است که تیپ «دایی» از سوی بینندگان مورد استقبال قرار گرفت و توانست با آن‌ها ارتباط برقرار کند اما خيلي دوست دارم تيپ ديگري را هم ارائه دهم. بچه‌ای تنبل و گوشه گیر یکی از این تیپ‌هاست. بچه‌ای که در مدرسه دوستان زیادی ندارد و به‌نوعی از سوی همکلاسی‌هایش مورد قبول نیست اما با این وجود کارهای مثبتی انجام می‌دهد که می‌تواند شگفت‌انگیز باشد.