کد خبر : 33681 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۲ ارديبهشت - 12:35
راهکار زاکانی برای ایجاد 5 میلیون شغل یک نماینده سابق مجلس در واکنش به وعده ایجاد 5 میلیون شغل توسط برخی کاندیداها گفت: باید گفت این حرفها جدی و شدنی است.

قانون-یک نماینده سابق مجلس در واکنش به وعده ایجاد 5 میلیون شغل توسط برخی کاندیداها گفت: باید گفت این حرفها جدی و شدنی است.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی در برنامه‌ای تحت عنوان "ما می‌توانیم" که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی در دانشکده ادبیات این دانشگاه  برگزار شد، با بیان اینکه جامعه امروز در حال طی کردن شرایط رکود است، اظهار کرد: دولت حاضر ایده‌ای را دنبال کرد که ابتدا تورم را در جامعه مهار کند و سپس  از طریق سرمایه گذاری خارجی از مرحله رکود هم عبور کند.

وی با اشاره به اینکه دولت توانست با موفقیت تورم را مهار کند، ادامه داد: اما قیمت این مهار تورم قیمت بالایی بود، به طور مثال به عنوان یک پزشک وقتی با بیمار برخورد می کنیم که تب شدید دارد،آن را  نشانه یک بیماری می‌دانیم ،اما دولت برای این که این عارضه را درمان کند مریض را دچار مرگ مغزی کرد، یعنی ما امروز با یک پیکری مواجه هستیم که تب ندارد یعنی تورم آن پایین است اما عملا هیچ ارتباطی نمی‌شود با او برقرار کرد و زندگی نباتی‌اش را طی می کند که خروجی آن قابل لمس است و آن موضوع اشتغال است.

زاکانی با تاکید بر اینکه در اشتغال عدد و رقم های مختلفی داده می شود و نتیجه این عدد و رقم ها  این است که در سال 95 شرایط اشتغال در کشور یک شرایط ناگواری بوده است، خاطرنشان کرد: ما با یک واقعیت به نام بیکاری مواجه هستیم که عامل رکود است که این بیکاری بالغ بر سه میلیون و 250 هزار به ازای یک ساعت در هفته و بالغ بر 6 میلیون نفر به ازای 44 ساعت در هفته است که زندگی این افراد با این 44 ساعت باید اداره شود. 

وی با اشاره به صحبت های  رئیسی و  قالیباف برای ایجاد 6 و 5 میلیون شغل گفت: با توجه به صحبت های آقای روحانی که گفتند این حرف های شوخی به نظر می رسد و با توجه به صحبت های اخیر آقای جهانگیری که به تمسخر با این نامزدها برخورد کردند، این حرفها جایی برای ابراز و اعلام و حمایت ندارد، اما باید گفت این حرفهای جدی و شدنی است.

زاکانی با تاکید بر اینکه دولت محترم یا بی اطلاع از ظرفیت های کشور است و یا اگر اطلاع دارد در مقابل غارت‌گری‌هایی که صورت می‌گیرد چشمان خود را بسته و اگر می‌خواهد کاری انجام دهد حس و حال حرکت آن را ندارد، مدعی شد: دولت مستقر بر حسب شعار حرفهایش بر زمین باقی مانده است، اگر بخواهیم علت را پیگیری کنیم یکی مقوله فساد در کشور است که متاسفانه بخش هایی از همین آقایان درگیر این فساد هستند و مانع بحث کار و اشتغال و تولیداند، مساله دوم نگاه تجارت مابانه‌ای است که در مسئولین دولت به جای نگاه، کار، تولید و تلاش وجود دارد و علت سوم در بی دقتی و بی توجهی نسبت به ظرفیت‌های کشور است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس ادامه داد: کشور ما بزرگترین مخازن گازی دنیا را دارد و از سالها قبل تلاش شد که صنعت پتروشیمی به عنوان یک مزیت نسبی و پیشگام ملی ایجاد شود، امروز در کشور 640 میلیون تن تولید پتروشیمی وجود دارد و از این میزان در سرانه بالادستی پتروشیمی در یک زنجیره پیوسته ، صنایع میانی و پایین دستی پتروشیمی بهره مند می‌شوند و محصول نهایی را خواهند داد اما در هر سطحی میزان اشتغال ما متفاوت است. 

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه این کشور روی طلا خوابیده اما مسئولین ما با خوشحالی چشمشان را به خارج از مرزها دوخته‌اند، مدعی شد: نامه‌هایی به دولت داده شده که اگر موانع را از سر راه ما بردارید ما یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم، معلوم است که دولت محترم علاقه‌ای نداشته شغل ایجاد کند و این نامه‌ها را بایگانی کرده و هیچ توجهی به آنها نکرده است.