کد خبر : 33876 تاریخ : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت - 16:39
کاهش ۶درصدی آمار سزارین برای ارتقا کیفیت خدمات در حوزه زایمان طبیعی دستورالعمل کیفیت خدمات در بخش زایمان را تدوین ‌و ابلاغ شده است

قانون-مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، گفت: با اجرای طرح تحول سلامت و رایگان شدن زایمان طبیعی در کشور، آمار سزارین ۶ درصد کاهش یافته است

 
به گزارش قانون به نقل از مهر، دکتر علی ماهر در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما ضمن اشاره به سالگرد اجرایی شدن طرح تحول سلامت در روزهای آینده افزود: این طرح یکی از موفق ترین طرح های دولت یازدهم است.
 
وی بابیان اینکه در راستای برنامه تحول سلامت و ترویج زایمان طبیعی و رایگان شدن آن، ۱.۵  میلیون نفر تحت پوشش بسته زایمان طبیعی قرار گرفته اند، گفت: در این راستا، انجام سزارین به میزان ۶ درصد در کشور  کاهش یافت.
 
ماهر، توانمند سازی گیرندگان ‌و ارائه دهندگان خدمات زایمان طبیعی را از اقدامات وزارت بهداشت در طرح‌تحول سلامت بیان کرد و افزود: در کلاس های آمادگی زایمان ۵۰۰ هزار نفر شرکت کردند و از خدمات فیزیولوژیک زایمان استفاده کردند.
 
وی با اشاره به برگزاری دوره های مهارت آموزی بالینی ویژه اعضا هیات علمی زنان گفت: یکی از معضلات در ابتدای اجرای طرح تحول سلامت، عدم مهارت کافی متخصصان زنان در زمینه زایمان طبیعی بود.
 
معاون فنی معاونت درمان‌ وزارت بهداشت با اشاره به تهیه زیرساخت ها و ایجاد بلوک های زایمانی تک نفره در راستای تکریم مادران باردار و  ایجاد محیط ایمن برای مادر افزود: درحال حاضر ۱۴۰۰ LDR به بهره برداری رسیده است و به همین منظور یکی از معدودترین کشورهایی هستیم که توانستیم این مراکز را گسترش دهیم.
 
وی ادامه داد: ترویج زایمان طبیعی به نوعی تغییر نگرش فرهنگی جامعه و تغییر نگرش در افراد است است ، بنابراین زمانبر است.
 
ماهر به همکاری های وزارت بهداشت با صندوق جمعیت ملل متحد و سازمان جهانی بهداشت در زمینه زایمان طبیعی اشاره کرد و گفت: برای ارتقا کیفیت خدمات در حوزه زایمان طبیعی دستورالعمل کیفیت خدمات در بخش زایمان را تدوین ‌و ابلاغ کرده ایم.
 
وی در پایان افزود: همچنین در حوزه اعتبار بخشی که کمک به ارتقا خدمات مامایی می کند از همکاران‌ ماما نیز کمک گرفته شده است.