کد خبر : 36368 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۳۱ ارديبهشت - 23:13
انتخاب مجدد اردوغان به عنوان رهبر حزب عدالت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در پی اجرای مفاد همه پرسی تغییرات و اصلاح قانون اساسی ترکیه، امروز در جریان کنگره فوق العاده حزب عدالت و توسعه ترکیه(آ.ک.پ) با یکهزار و 414 رای بار دیگر به عنوان رهبر این حزب انتخاب شد.

قانون-رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در پی اجرای مفاد همه پرسی تغییرات و اصلاح قانون اساسی ترکیه، امروز در جریان کنگره فوق العاده حزب عدالت و توسعه ترکیه(آ.ک.پ) با یکهزار و 414 رای بار دیگر به عنوان رهبر این حزب انتخاب شد.


به گزارش قانون به نقل از ایرنا، سومین کنگره فوق العاده حزب عدالت و توسعه ترکیه امروز در آنکارا با هدف انتخاب رهبر جدید این حزب و با حضور چندین هزار عضو و میهمان از جمله محمدابراهیم طاهریان فرد سفیر کشورمان در ترکیه برگزار خواهد شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و بنیانگذار حزب عدالت و توسعه ترکیه که چند روز پیش در پی اجرای مفاد اصلاحیه قانون اساسی جدید ترکیه دوباره به عضویت حزب پیشین خود در آمده، در جریان برگزاری سومین کنگره فوق العاده، پس از گذشت 998 روز دوباره رهبری این حزب را بر عهده گرفت.

اردوغان در سال 2014 و در پی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری مجبور شد که از عضویت در حزب عدالت و توسعه استعفا داده و رهبری این حزب را به بینالی یلدریم نخست وزیر کنونی ترکیه واگذار کند.

پیش از این بر اساس قانون اساسی ترکیه رئیس جمهوری کشور نمی توانست همزمان عضو حزب و یا رهبری یک حزب را بر عهده بگیرد و در پی انتخاب به سمت رئیس جمهوری ترکیه از عضویت و رهبری حزب عدالت و توسعه کناره گیری کرده و این سمت را به بینالی یلدریم نخست وزیر خود سپرده بود.

با اصلاحیه جدید قانون اساسی که حدود یک ماه پیش در ترکیه به همه پرسی گذاشته شد، رئیس جمهوری می تواند همزمان عضو و یا رهبر یک حزب سیاسی باشد و بر این اساس اردوغان حدود سه هفته پیش دوباره به عضویت حزب عدالت و توسعه درآمده و امروز نیز در جریان کنگره فوق العاده به رهبری این حزب انتخاب شد.

در این کنگره اردوغان تنها نامزد ریاست حزب متبوع خود بود که با رای یک هزار و 414 نفر از اعضای دارای حق رای حزب خود به عنوان رهبر جدید حزب عدالت و توسعه ترکیه انتخاب شد.