کد خبر : 36496 تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۱ خرداد - 17:26
ورود ۳۲ هواپیما به ایران در ۲۰ ماه آینده پس از نهایی شدن مذاکرات با ایرباس ابتدا این شرکت سه فروند هواپیمای ۳۲۱ و ۳۳۰ به ایران تحویل داد و پس از آن شرکت ATR در یک روز چهار هواپیما به ناوگان کشور اضافه کرد.

قانون- حدود40 سال از آخرين باري كه ايران براي نوسازي ناوگان هوايي خود اقدام كرده بود، مي‌گذرد و در طول اين مدت به دليل تحريم‌هاي دوجانبه‌اي كه عليه كشورمان اعمال شده بود، امكان خريد هواپيماهاي جديد براي كشور وجود نداشت. پس از برجام و لغو تحريم‌هاي صنعت هوايي ايران، شرايط مذاكره براي ايرلاين‌هاي كشور با ايرلاين‌هاي بزرگ دنيا مثل ايرباس و بويينگ فراهم شد و درطول چند وقت اخير نيز چند فروند هواپيما از ايرباس، بويينگ و اي تي آر به كشور ما تحويل داده شد. در حال حاضر شرايطي پيش آمده كه مي‌توانيم در طول کمتر از ۲۰ ماه آینده، شاهد انقلابي جديد در صنعت هوايي ايران باشيم.

تعداد هواپيماهاي وارد شده

پس از نهایی شدن مذاکرات با ایرباس ابتدا این شرکت سه فروند هواپیمای ۳۲۱ و ۳۳۰ به ایران تحویل داد و پس از آن شرکت ATR نیز با نهایی کردن مذاکرات ۱۵ ماهه خود در یک روز چهار هواپیما به ناوگان کشور اضافه کرد. البته این موضوع براساس گفته‌های مدیرعامل ایران‌ایر فقط آغاز روندی طولانی است که در طول ۲۰ ماه آینده یعنی ماه‌های باقی‌ مانده از سال ۲۰۱۷ و ۱۲ ماه سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا خواهد کرد. در طول این ۲۰ماه، ایران انتظار دارد حدودا ۳۲ فروند هواپیما از این سه شرکت بزرگ هواپیماساز جهان تحویل بگیرد.

تعداد هواپيماهاي تحويلي تا پايان 2018

طبق برآوردهای صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ به ایران‌ایر ۹ هواپیمای جدید تحویل داده‌خواهد شد. شرکت ATR، پنج فروند هواپیمای دیگر را با هدف توسعه و تجهیز ناوگان برد کوتاه ایران به ایران‌ایر تحویل می‌دهد و ایرباس نیز تحویل چهار فروند هواپیما از خانواده ۳۲۰ را در دستور کار خود قرار خواهد داد. در سال ۲۰۱۸ تعداد هواپیماهای تحویلی به ایران به عدد ۲۳ خواهد رسید. در این سال طبق توافقات صورت گرفته ایرباس به ایران پنج فروند هواپیمای ۳۲۱ و چهار فروند هواپیمای ۳۳۰ تحویل خواهد داد. همچنین براساس قرارداد نهایی با شرکت ATR این هواپیماساز ایتالیایی – فرانسوی تا پایان سال ۲۰۱۸ باید قرارداد خود را به طور کامل اجرایی کند. از این‌رو ۱۱ هواپیمای باقی‌مانده در سال آینده میلادی تحویل خواهد شد. در کنار این از آوریل سال آینده شرکت بويینگ نیز نخستین هواپیمای خود را از خانواده ۷۷۷ به ایران‌ایر تحویل می‌دهد و تا پایان سال ۲۰۱۸ تعداد هواپیمای تحویل‌شده به ایران را به سه فروند خواهد رساند.

كاهش سن ناوگان هوايي

پس از آنکه ایران‌ایر به مدت ۲۰ سال امکان خرید حتی یک فروند هواپیمای نو را پیدا نکرده بود، موفق شد در طول ماه‌های گذشته هفت فروند هواپیمای نو تحویل بگیرد و انتظار داشته باشید که در ۲۰ ماه آینده ۳۲ هواپیمای نوي دیگر نیز، وارد ناوگانش شود. این اتفاق بزرگ می‌تواند سن ناوگان ایران را به شکل قابل توجهی کاهش دهد و زیر سایه اجرای توافق هسته‌ای، در آینده نزدیک با همراهی دیگر ایرلاین‌ها به انقلابی بزرگ در صنعت هوایی ایران منجر شود.