کد خبر : 40594 تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد - 16:44
بالاگرفتن دوباره اعتراضات در مراکش اعتراضات مردمی بار دیگر در اقلیم حسیمه در شمال مراکش شکل گرفت و معترضان برای برگزاری راهپیمایی در روز عید فطر در این شهر فراخوان منتشر کردند.

قانون- اعتراضات مردمی بار دیگر در اقلیم حسیمه در شمال مراکش شکل گرفت و معترضان برای برگزاری راهپیمایی در روز عید فطر در این شهر فراخوان منتشر کردند.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، برخی فعالان حقوقی در شبکه‌های اجتماعی فایل ویدئویی را درباره شکل‌گیری دوباره اعتراضات در اقلیم الحسیمه و برخی شهرهای شمالی مانند ایت حذیفة،‌ الناظور و امزورن منتشر کردند.

طبق این ویدئو معترضان آزادی افراد بازداشت‌شده و عمل به خواسته‌های ساکنان را خواستار شدند.

همچنین این ویدئو نشان می‌دهد ده‌ها تن در کشورهای بلژیک و اسپانیا در حمایت از  این فعالان برگزاری راهپیمایی اعتراضی در این شهر در روز عید فطر را با هدف آزادی افراد بازداشت‌شده خواستار شدند.

در مقابل وزارت کشور مراکش در بیانیه‌ای ارتکاب اقدامات خشونت‌آمیز و شکنجه در این اقلیم از سوی نیروهای عمومی را تکذیب کرد.

در این بیانیه آمده است، تحقیقاتی با هدف تعیین هویت اشخاصی که در انتشار تصاویر زخمی‌های حوادث مجرمانه مختلف در فیس‌بوک دست داشته‌اند،‌ آغاز شده است.

این وزارخانه توضیح داد،‌ با توجه به خطرات اقدامات و ادعاهای مغرضانه‌ای که در راستای گمراه کردن افکار عمومی و تاثیر منفی بر احساس امنیت در کشور و ایجاد ترس در میان مردم انجام شده، مسئولان مربوطه تحقیقاتی را با هدف تعیین هویت کسانی که در انتشار این اتهامات دست داشتند، آغاز کرده‌اند.

شهر الحسیمه و برخی از شهرها و روستاهای منطقه الریف در شمال مراکش شاهد اعتراضات مستمر مردم این منطقه از اکتبر گذشته و در پی مرگ یک ماهی‌فروش در داخل ماشین جمع‌آوری زباله‌ها است، معترضان خواستار توسعه، حذف حاشیه‌سازی‌ها و مبارزه با فساد هستند.