کد خبر : 42337 تاریخ : ۱۳۹۶ شنبه ۱۰ تير - 22:18
روحاني در مقابل هجمه‎ها رضايت عامه را طلب كند روحاني در مقابل هجمه‎هايي كه به سمت او روانه مي‎شود بايد به‌دست آوردن رضايت عامه راكه يك تكليف حكومتي برگردن دولت‎هاست ،در اولويت قرار بدهد

قانون- محمد غرضي/ وزير دولت سازندگي

مشكل اساسي دولت اول حسن روحاني اين بود كه در مدت زمان مديريت چهارساله خود بر كشور، هيچ‌گاه نتوانست رضايت تمامي جريان‎ها را جلب كند و همين موضوع موجب شد تا او نتواند رييس‎جمهور كل كشور باشد. ديده نشدن دستاوردهاي دولت اول روحاني در ميان افكار عمومي موجب شد تا هجمه مخالفان‎ و منتقدان دولت به شدت مورد توجه قرار بگيرد.

روحاني در دولت دوم خود بايد به گونه‎اي عمل كرده و اعضاي كابينه را به شكلي انتخاب كند كه بتواند رييس جمهور تمام ملت و تمام كشور باشد. روحاني بايد در قبال مخالفان‎ و منتقدان خود ، يك منطق عملي و اجرايي مطابق با مباني اسلامي را برگزيند تا بتواند آن‎ها را در مسير منافع ملي تجهيز و همراه كند. روحاني در برخورد با مخالفان‎ و منتقدان خود بايد با زبان و منطق آن‎ها وارد مذاكره شود تا بتواند در اين زمينه موفقيت به‌دست آورد.

اساس پاسخ به منتقد در عالم سياست اين است كه فردي كه مورد انتقاد قرار مي‎گيرد با ادبيات و منطق منتقدانش نسبت به آن‎ها وارد بحث و گفت‎وگو شود. درگير شدن دو تفكر جدا از يكديگر در عالم سياست مي‎تواند مشكلات زيادي را براي يك جامعه به وجود بياورد كه مهم‎ترين آن ضربه به منافع ملي كشور و مردم است. از اين موضوع نبايد غافل شد كه بعد از شكل‎گيري هر دولت، يك جرياني به عنوان مخالف آن حضور دارند وفعاليت‎هايي را براي خود طراحي مي‎كنند.

براي همسو كردن دو تفكر سياسي مختلف بايد قاعده جامعه مورد توجه قرار بگيرد. سعي در به‌دست آوردن رضايت مردم مي‎تواند بسياري از مشكلات را حل كند. اگر ما توان خود را صرف به‌دست آوردن رضايت بخشي از جامعه كنيم، آن‌گاه نمي‎توانيم رضايت همگان را به‌دست آوريم. تجربه نشان داده اساس كار جريان‎هاي خاص اين است كه تفكر مقابل خود را از سيستم حذف كنند كه به طور قطع اين موضوع مي‎تواند مشكلات زيادي را براي كشور ايجاد كند.

در اداره كشور هيچ‌گاه نمي‎توان رضايت جريان‎هاي خاص را به‌دست آورد زيرا آن‎ها بر منطق خود استوار هستند. روحاني در مقابل هجمه‎هايي كه به سمت او روانه مي‎شود بايد به‌دست آوردن رضايت عامه راكه يك تكليف حكومتي برگردن دولت‎هاست ،در اولويت قرار بدهد. روحاني در دولت آينده با توكل بر خداوند به سمت كسب رضايت عامه جامعه حركت كند تا خداوند نيز دولت او را در رسيدن به اهدافش ياري كند.