کد خبر : 43384 تاریخ : ۱۳۹۶ شنبه ۱۷ تير - 12:17
امنیت روانی مردم در بهبود حیات کودکان کار معضل کودکان کار از آن‌دست مشکلاتی است که به‌هیچ‌طریق نمی‌توان از کنار آن به‌راحتی گذشت. وقتی هر روز از خانه بیرون می‌آییم، شاهد کودکانی هستیم که بی‌هیچ گناهی با حیاتی اسف‌بار دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

قانون- سارا گلستانی/ روانشناس

معضل کودکان کار از آن‌دست مشکلاتی است که به‌هیچ‌طریق نمی‌توان از کنار آن به‌راحتی گذشت. وقتی هر روز از خانه بیرون می‌آییم، شاهد کودکانی هستیم که بی‌هیچ گناهی با حیاتی اسف‌بار دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بی‌تردید نهادهایی چون شهرداری‌ و سازمان بهزیستی اولین و مهم‌ترین نهادهای حمایتی از کودکان کار هستند زیرا سلامت روانی و سبک زندگی این افراد به چنین نهادهایی مربوط می‌شود. هرچند در حال حاضر اين وظيفه را اغلب سازمان‌های مردم‌نهاد انجام می‌دهند و نهادهای حاکمیتی تنها سعی در جمع‌آوری کودکان کار و نه ساماندهی آن‌ها دارند. ضرورت دارد که نگاه و رویکرد مسئولان به بحران کودکان کار، انسان‌گرایانه‌تر باشد و همه متوجه این موضوع باشند که این کودکان، فرزندان ایران هستند و ممکن بود هر کدام از فرزندان ما به دلایل مختلف، یکی از آن‌ها باشند. در حقیقت اگر جامعه بتواند شرایط زندگی سالمی را برای این کودکان فراهم کند، سلامت روانی عموم مردم تامین می‌شود زیرا وقتی مردم احساس کنند اگر فرزند خودشان در آن شرایط قرار بگیرد، وضعیت نامناسبی را متحمل می‌‌شود، دچار بي‌اعتمادي و مضطرب خواهند شد. از استانداردهای یک جامعه سالم، احساس امنیت است. امنیت یعنی اطمینان به اينكه اگر مشكلي پيش آيد، قادر به حل آن در جهت ايجاد آرامش باشيم. سازمان‌های ذی‌ربط لازم است توجه كنند كه با جمع‌کردن کودکان از سطح خیابان‌ها تنها صورت مساله را پاک می‌کنند. اگر مساله حل نشود، عواقب مشکل به عموم مردم برمی‌گردد و ریشه‌های عمیقی در امنيت رواني و اجتماعی می‌دواند. برخوردهای قهری، سلبی و فیزیکی با کودکان بی‌گناه، سبب به‌وجود آمدن خشم و نفرت اجتماعی می‌شود و چنین خشم و نفرتی ابتدا، در جان و روان کودکان کار رسوخ می‌کند و سپس، نگاه مردم عادی را به جامعه بدبین می‌کند. زیرا کودکان کار درآینده در خواهند یافت که حقوق شهروندی‌ هر شهروند ایجاب می‌کرد که نیازهای اولیه آن‌ها برآورده شود و مردم نیز خواهند گفت که اگر فرزند ما جای این کودک بود، با او نيز چنین برخوردی صورت می‌گرفت و از پس چنین اندیشه‌ای از زندگی اجتماعی در كشورشان دل‌سرد و ناامید می‌شوند. اگر بحران کودکان کار حل نشود، احساس عدم امنیت روانی در میان مردم بیشتر خواهد شد و نتیجه این وضعيت، از بین‌رفتن آرامش اجتماعی و خانوادگی است. پس لازم است که به فوریت از کودکان کار حمایت شود. از سوی دیگر نتیجه عدم حمایت از این کودکان، رشد روزافزون آن‌هاست. به‌نحوی که شايد حتي روزگاری برسد که تکدی‌‎گری تمام جامعه را فرا بگيرد.

امیدوارم روزی برسد که دیگر در خیابان‌ها پشت هیچ چراغی، کودک کاری وجود نداشته باشد و کودک، زن یا حتی مردی در شرایطی نامناسب دستش را مقابل ما دراز نکند. هر روز که ما مردم، از خانه‌های‌مان بیرون می‌آییم با این تعارض روبه‌رو می‌شویم که آیا باید به این کودکان كار کمک شود یا خیر؟ در شرایطی که تعداد کودکان کار هر روز بیشتر می‌شود، رنج مردم نیز فزونی می‌یابد زیرانوع‌دوستی هرانسان اقتضا می‌کند که از دیدن صحنه خفیف‌شدن هم‌نوعش به ستوه آید. پس باید امیدوار بود که روزي برسدكه هیچ‌کودک کاری وجود نداشته باشد.