کد خبر : 43466 تاریخ : ۱۳۹۶ شنبه ۱۷ تير - 20:03
تشدید اختلافات داخلی در منطقه کردستان عراق اتهام‌زنی‌های منظم اعضای حزب دموکرات کردستان عراق به سایر احزاب تاثیر‌گذار در منطقه کردستان، بیانگر اختلافات داخلی شدید در این منطقه بر سر برگزاری همه‌پرسی استقلال است.

قانون- در حالی که «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق و حزب دموکرات کردستان با وجود تمامی هشدارها و توصیه‌های بغداد و سران عراقی، بر ضرورت برگزاری همه‌پرسی استقلال در 25 سپتامبر آینده پافشاری می‌کنند، به نظر می‌رسد، سایر احزاب تاثیرگذار این منطقه چندان با این مسئله موافق نیستند.

به گزارش قانون به نقل از فارس، اتهام‌زنی‌های منظم اعضای حزب دموکرات کردستان عراق به سایر احزاب تاثیر‌گذار در منطقه کردستان، بیانگر اختلافات داخلی شدید در این منطقه بر سر برگزاری همه‌پرسی استقلال است.


در حالی که «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق و حزب دموکرات کردستان با وجود تمامی هشدارها و توصیه‌های بغداد و سران عراقی، بر ضرورت برگزاری همه‌پرسی استقلال در 25 سپتامبر آینده پافشاری می‌کنند، به نظر می‌رسد، سایر احزاب تاثیرگذار این منطقه چندان با این مسئله موافق نیستند.

این مسئله را می‌توان در میان مواضع اعضای حزب دموکرات علیه حزب اتحادیه میهنی و جنبش تغییر شاهد بود.

به عنوان مثال، پایگاه خبری عراقی «الفرات نیوز» نوشت: حزب بارزانی، مخالفان با همه‌پرسی را باند و گروه کوچک می‌داند.

بر اساس این گزارش، «عرفات کرم» رئیس فراکسیون پارلمانی حزب دموکرات کردستان، تعطیلی پارلمان منطقه کردستان را گامی حکمیانه از سوی حزبش دانست و به اعضای جنبش التغییر و حزبهای اتحادیه میهنی و جماعت اسلامی به دلیل مواضعشان علیه همه‌پرسی حمله کرد و مخالفان همه‌پرسی را باند و گروهی در اقلیت دانست و در عین حال از مواضع مسیحی‌ها، ایزدی‌ها، کاکائی‌ها، شبک‌ها و برخی از عربهای حامی استقلال تقدیر کرد.

 از سوی دیگر، خبرگزاری «کردپرس» به نقل از  «دلشاد شعبان» نماینده حزب دمکرات در پارلمان کردستان نوشت که وی  اتحادیه میهنی کردستان را منافق‌ترین حزب منطقه کردستان می‌خواند و این حزب را به همراهی با جنبش تغییر و تلاش مشترک برای شکست همه پرسی متهم می‌کند.

وی در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک می‌نویسد: منافق‌ترین حزب منطقه کردستان عراق اتحادیه میهنی است چرا که گفته‌های این حزب با جنبش تغییر خلاف آن چیزی است که در برابر حزب دمکرات کردستان ابراز می‌کند.

شعبان  در ادامه با اشاره به اینکه اتحادیه میهنی در تلاش است از بهبود اوضاع در منطقه کردستان جلوگیری کند، افزود: اتحادیه میهنی کردستان با همراهی جنبش تغییر در تلاش است، همه پرسی استقلال کردستان را با شکست مواجه کند.

این نماینده حزب بارزانی تاکید کرد که اعضای این حزب خودفروش بوده و تاکنون نسبت به تعیین نماینده برای حضور در کمیته برگزاری همه‌پرسی کردستان اقدام نکرده‌اند.

این نماینده‌ حزب دمکرات ضمن اشاره به اینکه حتی در صورت تعیین نماینده از سوی این حزب برای کمیته‌ همه‌پرسی، این کار از روی ناچاری است، از بارزانی درخواست کرد که از این به بعد مستقیما مردم را خطاب سخنان خود قرار داده و این‌گونه احزاب خودفروش را به حال خود واگذارد  زیرا همه‌پرسی مربوط به مردم بوده و هیچ ربطی به‌ احزاب میهن فروش ندارد.

برخی از احزاب کرد هفتم ژوئن 2017 نشستی در تفریح‌گاه صلاح الدین در اربیل به ریاست مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق برگزار کردند اما برخی دیگر از گروه‌های سیاسی آن را تحریم کردند و از شرکت در آن خودداری کردند.

کردهای شرکت‌کننده در این نشست، بر روی برگزاری همه پرسی مردمی برای تعیین سرنوشت منطقه کردستان در 25 سپتامبر 2017 توافق کردند.