کد خبر : 47871 تاریخ : ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۹ مرداد - 14:57
اعظم انتظاری، معاونت برنامه‌ریزی کنگره بین المللی حقوق ایران خبرداد: بررسي جایگاه حقوق مطبوعات در لایحه نظام جامع رسانه‌ها اعظم انتظاری ضمن یادآوری ماده چهار قانون مطبوعات بیان کرد: هیچ مقام دولتی و غیر‌دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند

قانون- معاونت‌ برنامه‌ریزی کنگره بین‌المللی حقوق ایران با تبریک روز خبرنگار به فعالان عرصه خبر از برگزاری نشست ویژه‌ای در خصوص حقوق مطبوعات، مسئولیت‌ها و چالش‌های پیش رو به منظور تعیین راهکارهای حقوقی برای حل این چالش ها با حضور کارشناسان حقوقی و مسئولان مربوطه در کنگره بین المللی حقوق ایران خبر داد. اعظم انتظاری ضمن یادآوری ماده چهار قانون مطبوعات بیان کرد: هیچ مقام دولتی و غیر‌دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند

نقش پررنگ خبرنگاران در رسانه

معاونت برنامه‌ریزی کنگره بین‌المللی حقوق ایران با اشاره به نقش پررنگ خبرنگاران در رسانه، بیان کرد: خبرنگاری یکی از مهم‌ترین امور یک رسانه است که با حضور بانوان، رنگ‌پر نورتري به خود گرفته است، اما با وجود این همه پیشرفت در رسانه و سهم‌گیری بانوان، باز هم مشکلات برای بانوان در این عرصه وجود دارد. این مشکلات باعث شده است که بانوان کم‌کم از این عرصه خود را دور نگه دارند.انتظاری با مروری بر مهم‌ترین چالش‌های حقوقی مطبوعات گفت: باوجوددستاوردهای زیاد در عرصه مطبوعات هنوز بسیاری از چالش‌های مطبوعات همان مواردی است که دهه‌هاي قبل نیز در مباحث حقوقی وجود داشته است. وی ادامه داد: از جمله مواردی که به عنوان چالش‌ مطبوعات در ایران وجود دارد، می‌توان به موضوع معیارهای تشخیص هویت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران و مرجع تشخیص آن‌هادر نظام حقوقی ایران در مقايسه با سايرمدل‌های موجود در جهان اشاره کرد.

پیگیری‌ها در مورد لایحه نظام جامع رسانه‌ها

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: نسبت رسانه با امنیت ملی، ارزیابی برخی از اقدامات انجام شده درکشور طی سال‌های اخیر در مباحث حقوق مطبوعات از جمله پیگیری‌های مربوط به لایحه نظام جامع رسانه‌ها ، وضعیت هیات منصفه و شاخص‌های پیشرفت مطبوعات، در چند دهه اخیر در کشورمان مطرح شده است. انتظاری با اشاره به برگزاری نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران در 30 و 31 شهریور سال جاری در برج میلاد تهران گفت: وضعیت اطلاعات و دانش روزنامه نگاران نسبت به حقوق وتکالیف قانونی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران، از جمله محورهای مطرح در کنگره بین المللی حقوق ایران خواهد بود. وی تصریح کرد: هر چند با روی کار آمدن دولت جديد لایحه نیز با تغییراتی دوباره به جریان افتاد، ولی منتقدان همچنان اصرار داشتند که این لایحه با فعالیت آزاد مطبوعات منافات دارد. بنابر گفته منتقدان، طرح نظام جامع رسانه‌های همگانی، مطبوعات را زیر نظارت نهادهای دولتی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می‌دهد و زمینه‌های فعالیت مستقل و آزاد آنان را از بین می برد.

چالش‌های فراروی حاکمیت قانون در عرصه مطبوعات

انتظاري نکاتی را در مورد چالش‌های فراروی حاکمیت قانون در عرصه مطبوعات عرضه داشت و ضمن بررسی وضعیت نظام حقوقی ایران و حقوق و مسئولیت‌های مطبوعات در قوانین ذی‌ربط و رویه های قضايی، از دست‌اندرکاران رسانه‌ها خواست که نسبت به توسعه اخلاق حرفه ای و اخلاقی اهتمام جدی داشته باشند. زیرا همین امر می‌تواند از بروز بسیاری سوءتفاهمات یا ارتکاب مصادیق مجرمانه جلوگیری کند. وي تاکیدکرد: می‌توان در مقایسه بین نظام حقوق مطبوعات با کشورهای دیگر پیشنهادات مشخصی را در عرصه اصلاح سازوکارهای نظارت و کنترل مطبوعات، مسئولیت‌های مطبوعاتی وحقوق وآزادی ها ارائه کرد تا وضعیت موجود بهبود یابد. وی همچنین خواهان توسعه برنامه‌های آموزشی ویژه دست اندرکاران رسانه‌ها برای آشنايی با جنبه های حقوقی فعالیت مطبوعاتی شد واینکه در مباحث مربوط به مطبوعات، رویکرد متعادل ومتناسب با جامعه ایران مورد پیگیری قراربگیرد نه اینکه مدل‌های کشورهای دیگر را عینا برای جامعه خود تجویز کنیم. اعظم انتظاری با تاکید بر اینکه مسئولان باید به کار و حرفه خبرنگاری نگاه ویژه‌ای داشته باشند، ادامه داد: این قشر دارای مشکلات متعددی بوده که رفع آن نیازمند توجه مسئولان است. وی افزود: ستاد برگزاری این کنگره در نظر دارد در راستای واکاوی دقیق واجرایی شدن فصول منشور حقوق شهروندی در نظام اداری، 23 پنل تخصصی بر اساس 23 فصل آن را با مشارکت وزارتخانه‌ها و سازمان‌های سراسر کشوربرگزار كند. بدیهی است حضور پررنگ خبرنگاران داخلی و خارجی به منظور پوشش خبری این رویداد بزرگ و بررسی روند اجرايی آن و اقدامات انجام شده در دستگاه‌های اجرایی، تاثیر بسزایی در شناساندن منشور حقوق شهروندی به جهانیان خواهد داشت. انتظاری اظهار امیدواری کرد که بتوانیم در کنگره بین المللی حقوق ایران با پیگیری توصیه های حقوقی این جلسه و همیاری مسئولان ذی‌ربط، شاهد اقدامات مفیدی در آینده برای بهبود وضعیت رسانه ها در کشورمان باشیم وضمن صیانت از دستاوردهای گذشته مسئولان نسبت به رفع اشکالات و چالش‌های موجود تلاش کنند. نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران باهدف تقویت نظارت و اجرای قوانین در راستای توانمندسازی و ارتقاي کارآمدی دستگاه های اجرایی در زمینه حقوقی و همچنین معرفی آخرین نظریه‌ها و دستاوردهای علمی و تبادل دیدگاه‌ها، با حمایت دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور با محوریت نظارت و اجرای قوانین در دستگاه‌های اجرایی، ایجاد محیط و ساختار مناسب حقوقى، قضایى و ادارى براى تحقق اهداف چشم‌انداز 20ساله با حضور ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر روحانی و وزرای محترم به همت مرکز همایش‌های بین المللی توسعه، 30 و 31 شهریور سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می شود.