کد خبر : 53283 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۶ شهريور - 19:10
كمبود سرباز در بعضي از پادگان‌ها جدي است بنده يك‌ماه پيش براي بازديد به مرزهاي غربي كشور رفتم و متوجه شدم كه حدود 400 كيلومتر از مرزهاي كشور خالي از نيروهاي مسلح است

قانون-ابوالفضل حسن‌بيگي/ نماينده مردم دامغان و سخنگوي فراكسيون ايثارگران مجلس

مجلس شوراي اسلامي براساس مطالبات و درخواست‌هاي مكرر ايثارگران، مصوبه‌اي در مجلس به تصويب رساند. در گذشته، جانبازان 25درصد و ايثارگران با 6ماه خدمت، فرزندان‌شان از كسري و معافيت برخوردار مي‌‌شدند. با توجه به شرايط جدي جانبازان و ايثارگران، قانونگذاران 25درصد جانبازي را به 5درصد و 6ماه را نيز به يك‌ماه كاهش دادند. بعد از اين، دو مشكل به‌وجود آمد. اولين مشكل آن بود كه با اجرايي شدن قانون افرادي كه كسرخدمت يا معافيت مي‌گرفتند، تعدادشان زياد مي‌شد و در نتيجه پادگان‌ها با كمبود سرباز مواجه مي‌شدند. دومين مشكل نيز آن بود كه قانون سال 69 همچنان براي خدمت‌رساني به ايثاگران و جانبازان با همان امكانات ناچيز گذشته در دستور كار قرار گرفته‌بود و اين قانون شايسته آن‌ها نبود. به دلايلي كه گفته‌شد بنياد شهيد و ستادكل نيروهاي مسلح در اجراي اين قانون دچار مشكل شدند. ستاد كل نيرو‌هاي مسلح با توجه به نياز و تنظيم ظرفيت پادگان‌ها با تناسبي كه در دستور كار بود بايد اين قانون را به اجرا بگذارد. نمايندگان نيز از دولت خواستند كه با افزايش اعتبار براي بنياد و ستادكل، در اجراي اين قانون مساعدتي صورت بگيرد و علت تاخير اجراي قانون كسر خدمت از اين بابت بوده‌است.

گفتني است دولت در حال تنظيم آيين‌نامه‌ها و ابلاغ آن به بنياد شهيد بوده و همچنين ستادنير‌وهاي مسلح نيز در حال بررسي شرايط براي برخورداري اين عزيزان از امكانات و معافيت‌ها است. بحث لجبازي ستاد كل با مجلس در اجراي اين قانون را كذب مي‌دانم. اگر ستاد كل، با اين قانون مخالف بود امكان تصويب آن را نمي‌داد و اگر در زمان تصويب نيز مخالفت نمي‌كرد، شوراي نگهبان را در جريان دلايل مخالفت خود مي‌گذاشت.

اين نكته را نيز در نظر داشته باشيم كه ستاد نيروهاي مسلح در زماني‌كه با مازاد نيرو مواجه مي‌شود، قوانين كسر و معافيت خدمت را در دستور كار قرار مي‌دهد.

بنده يك‌ماه پيش براي بازديد به مرزهاي غربي كشور رفتم و متوجه شدم كه حدود 400 كيلومتر از مرزهاي كشور خالي از نيروهاي مسلح است. مابقي مرزها نيز تحت نظارت نيروهاي مسلح مرزي قرار دارد. با توجه به مقدورات نظام، اجرايي شدن اين قانون كمي زمان مي‌برد ولي چون ستادكل از ابتدا با اصل اين قانون مخالفتي نداشته‌است، گامي نيز در راستاي عدم اجراي اين قانون برنخواهدداشت.

در عين حال ستاد كل درقبال ايجاد امنيت كشور مسئوليت دارد و در انجام ماموريت خود تسليم هيچ‌گونه سياسي‌كاري نمي‌شود. نبود نيرو در امتداد مرزها را نمي‌توانيم ناديده بگيريم و بايد اين حساسيت را جدي گرفت. كمبود سرباز در بعضي از پادگان‌ها جدي است و تعدادي پادگان در كشور وجود دارد كه با نيمي از ظرفيت خود در حال ايفاي مسئوليت‌هايش است و منتظر پايان آموزش نيرو‌ها در مراكز آموزشي هستند. در نهايت نيز بگويم كه درباره حل اين مشكل، منتظر بازگشايي مجلس هستيم و قصد ندارم بيهوده درباره اين موضوع به جوانان وعده‌اي بدهم.

بايد تاكيد كنم كه هماهنگي ستادكل نيروهاي مسلح با رهبري نظام از طريق خود ستاد صورت مي‌گيرد و نياز به دخالت نمايندگان براي اجرايي شدن اين قانون مطرح نبوده‌است و ستادكل در طول اين 39 سال كه از انقلاب مي‌گذرد، هرگاه نياز به اذن رهبري داشته، خود وارد عمل شده‌است.