کد خبر : 54138 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۲ مهر - 13:58
تاکید شریعتمداری برایجاد تعادل عرضه‌ وتقاضا این جلسه با حضور اکثریت نمایندگان فراکسیون و وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونینش، پیش از آغاز جلسه علنی برگزار شد.

قانون-سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت تعادل بین عرضه و تقاضا را به‌عنوان برنامه ۴ ماه آینده این وزارتخانه مطرح کرد و یادآور شد که نمی‌توانیم اجازه دهیم کالاهای بی‌رویه وارد کشور شده و تولید داخلی را نابود کند، بنابراین باید تعرفه‌های موثر را احیا کرده و با استحکام بیشتری کار انجام شود.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا، سیدحسین نقوی حسینی، با اشاره به برگزاری نشست صبح امروز فراکسیون نمایندگان ولایی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان این وزیر کابینه دوازدهم اعلام کرد: این جلسه با حضور اکثریت نمایندگان فراکسیون و وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونینش، پیش از آغاز جلسه علنی برگزار شد.

وی با بیان این‌که شریعتمداری در این جلسه به بیان توضیحاتی درباره اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۴ سال آینده پرداخت، خاطرنشان کرد: آقای شریعتمداری در این جلسه ضمن قدردانی از نمایندگان برای رای بالا به کابینه دوازدهم و اعتمادشان به او جهت تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که تلاش ما حرکت براساس برنامه ارائه شده به مجلس است که بنابر این برنامه برای اغلب نقطه نظرات مطروحه راه‌حل ارائه کردیم و تلاش می‌کنیم که این برنامه‌ها عملیاتی شود.

نماینده اصولگرای ورامین در مجلس تصریح کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت تعادل بین عرضه و تقاضا را به‌عنوان برنامه کوتاه‌مدت این وزارتخانه در ۴ ماه آینده عنوان کرد و گفت که باید با سیاست‌های تعیین شده تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد شود تا تولید ثبات پیدا کند؛ چرا که سود بانکی که در حال ثبات است، می تواند منجر به تقویت حوزه تولید شود.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس یادآور شد: وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در این جلسه گفت که باید تعرفه‌های موثر و مدیریت واردات که در طی سال‌های گذشته به دلیل سیاست‌های تجارت جهانی مدنظر قرار نگرفته، مجدداً به‌طور ویژه در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: به‌‎گفته شریعتمداری نمی‌توانیم اجازه دهیم کالاهای بی‌رویه وارد کشور شده و تولید داخلی را نابود کند. باید با مدیریت موثر، تعرفه‌ها را احیا کرده تا کار با استحکام بیشتری انجام شود. ما این کار را انجام خواهیم داد، البته در تمامی این موارد به‌خصوص صادرات کالاهای داخلی نیازمند حمایت مجلس شورای اسلامی هستیم.

نقوی حسینی تصریح کرد: به‌گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، نیاز به مشوق‌های صادراتی برای صادرات هدفمند و حمایت از مراکز تولیدی صادراتی وجود دارد و سازمان صنایع کوچک نیز یکی از فعالیت‌های محوری ما خواهد بود. ما بازسازی و نوسازی صنعت را در دستور کار قرار داده که در همین رابطه صنایع کوچک را در نظر داریم.

وی گفت: شریعتمداری همچنین حمایت و ایجاد نواحی صنعتی را از برنامه‌های جدید این وزارتخانه معرفی کرد و افزود که شرکت‌های ایدرو و ایمیدرو برای سرمایه گذاری جهت ایجاد صنعت در کلیه مناطق کشور بویژه در مناطق محروم مسئولیت پیدا کردند. این دو شرکت باید با جذب صنایع داخلی و خارجی گام‌های موثری در جهت سرمایه گذاری صنعتی در مناطق محروم بردارند.

نقوی حسینی یادآور شد: به‌گفته شریعتمداری برای مبارزه با قاچاق کالا به ساماندهی مجدد در مرزها از قبیل پیله‌وری، کولبری، ملوانی، ته لنجی و غیره نیاز داریم. در این جلسه اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی مواردی همچون برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با صنایع کوچک، چگونگی برداشتن موانع استفاده صنایع از تسهیلات بانکی بویژه وثیقه‌های بانکی و ضرورت رعایت حقوق کارگران و جلوگیری از فشار و اعمال زور علیه کارگران و همچنین موضوع تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مطابق لایحه دولت را از وزیر جویا شدند.

وی یادآور شد: ضرورت توجه جدی به شهرک‌های صنعتی به دلیل نقش‌آفرینی در ایجاد اشتغال، ساماندهی صنعت دخانیات، دلیل واردات کالاهایی علی رغم وجود مشابه آن در داخل کشور به صورت تولید ملی، چرایی عدم جلوگیری از واردات بی‌رویه، راهکارهای موجود برای نجات صنعت و معدن، برنامه‌های وزیر برای ایجاد و حفظ اشتغال و اقدامات انجام شده درباره ثبات سرمایه گذاری و حفظ امنیت آن نیز از دیگر مواردی است که در این جلسه مطرح شد.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی اعلام کرد: اعضای فراکسیون همچنین از آقای شریعتمداری درباره استراتژی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص توسعه صنعت پرسیدند و تاکید کردند که صنعت خودروسازی به‌ویژه قرارداد ال ۹۰ با فرانسوی‌ها را منصفانه نیست.

نقوی حسینی در پایان تصریح کرد: برخی از اعضای این فراکسیون نیز از شریعتمداری پرسیدند که چرا ۴۳۵ هزار میلیارد تومان به حدود ۵۰ نفر وام داده شده که وثیقه‌های آنها اعتبار لازم را ندارد،‌ بنابراین برنامه شما برای عدالت در توزیع و تسهیلات چیست؟ همچنین با توجه به اینکه شما قاچاق کالا بویژه پوشاک را حدود ۱۲ میلیارد دلار عنوان کردید برنامه شما برای قاچاق کالا چیست؟