کد خبر : 55346 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۱ مهر - 14:01
نمايندگان هم‌صدا با مسئولان از منافع انجام اقدام مشترک نظامی ایران وعراق سخن می‌گویند رقص شمشير علیه خودسرها در این رزمایش، ارتش تحرک و قدرت تهاجمی خود را توسط یگان‌های واکنش سریع...

قانون- «نیروهای نظامی ایران و عراق در مرزهای کردستان عراق مانور مشترک برگزار می کنند». این را سردار سیدمسعود جزایری، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده بود. جزایری در حاشیه نشست فرماندهان نیروهای مسلح این خبر را اعلام کرد و گفت که در این نشست مقرر شد، رزمایش مشترک ایران و واحدهایی از ارتش عراق در روزهای آینده در مرزهای غربی برگزار شود.

وی گفت كه این نشست در راستای سیاست‌های اعلامی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر احترام به یکپارچگی و حفظ تمامیت ارضی کشور همسايه و به دنبال آن درخواست دولت عراق در جهت همکاری جمهوری اسلامی ایران برای استقرار حاکمیت دولت مرکزی در پایانه‌های مرزی ایران با عراق برگزار شد. بنا بر اعلام سخنگوی ارشد نیروهای مسلح رزمایش مشترک نیروهای مسلح ایران و واحدهایی از ارتش عراق در مرز مشترک و در مناطق مرزی قصرشیرین تا مرز پرویزخان، مرز باشماق در مریوان و مرز تمرچین در پیرانشهر، در روزهای آینده برگزار خواهد شد. بنا برآنچه در اخبار آمده است، هم اکنون نیروهای مرزبانی کردستان عراق، در گذرگاه های مرزی ایران با کردستان عراق مستقر هستند و دولت عراق به دنبال استقرار مرزبانی خود در گذرگاه های مرزی کردستان عراق با ایران و ترکیه است. بعد از این سخنان جزایری بود که روزگذشته خبر آغاز این رزمایش مشترک منتشر شد.

قدم اول نمايش اقتدار

روز گذشته بود که رزمایش مشترک ارتش ایران و عراق در مرزهای غربی کشور «مانند پرویزخان، یکی از مهم‌ترین دروازه‌های ارتباطی ایران و عراق» آغاز شد. در این رزمایش، ارتش تحرک و قدرت تهاجمی خود را توسط یگان‌های واکنش سریع، متحرک هجومی و انبوهی از یگان‌های زرهی به نمایش می‌گذارد و رزم آوران ارتش عراق نیز در کنار ایرانیان حضور دارند. این رزمایش به درخواست ارتش عراق برگزار شده و در ادامه رزمایش‌های حیدر کرار و با نام اقتدار در حال انجام است. بايد اشاره شود كه فرماندهان ارشد ارتش مانند امیر محمدحسین دادرس، معاون هماهنگ کننده ارتش و امیر کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی نیز از نزدیک شاهد برگزاری این رزمایش هستند. هدف این رزمایش، وحدت کشورهای مسلمان و همگرایی ملت‌ها و مذهب‌ها مقابل تفرقه افکنان بيان شده‌است و در این مرحله توان زرهی، توپخانه، موشکی، پهپادی و بالگردی مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

هشدار بي‌پرده

در همين راستا امیر محمدحسین دادرس، معاون هماهنگ کننده ارتش در حاشیه اين مانور گفته است: در این منطقه (شمال غرب) احساس می‌شد که این آمادگی باید بیشتر ظاهر شود چون دشمنان و تهدیداتی وجود دارند. رزمایش تمرین جنگ با تمام توانمندی‌ها برای هم‌جهت شدن در‌ میدان جنگ و نابودی نقطه مورد نظر است. دادرس مي‌گويد: چه تکفیری‌ها که بازيچه دست دنیای استکباری امروز هستند و چه نا امنی‌های دیگري که پیرامون ما در این منطقه است و اگر تهدیدی متوجه ما شود، یک روز نيز دوام نخواهد آورد. این مقام ارشد نيروهاي مسلح یادآور شده‌است كه نیروهای نظامی و انتظامی همواره باید آماده باشند و تمام توان خود را برای ملتی که شایسته بهترین‌ها هستند به کار گیرند و پا به رکاب، آماده دفاع از کیان اسلامی باشند. وی تاکید کرده‌است: رزمایش در هر منطقه‌ای که احساس نیاز شود با تمام توان اجرا شده و در آن منطقه بیشترین امکانات و سخت‌ترین تمرینات برای آمادگی کامل نیرو‌ها در مقابله با تهدیدات احتمالی انجام می‌شود.

پيمان دفاعي نانوشته

در همين حال، عالي‌ترين مقام نظامي تركيه نيز براي هم‌فكري‌هاي لازم به ايران آماده و با ريیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان ديدار كرده است. سرلشکر محمد باقری، پس از دیدار ژنرال خلوصی آکار، ريیس ستاد ارتش ترکیه با وی در نشست خبری با ابراز خرسندی از سفر ريیس ستاد ارتش ترکیه به ایران، اظهار داشت: امید داریم این سفر، موجبات نزدیکی دو کشور و تقویت امنیت ایران و ترکیه را به همراه داشته باشد. وی در خصوص تهدیدات مشترک و موضوعاتی که در منطقه پیرامون دو کشور وجود دارد، بیان داشت: از جمله این مسائل، مساله همه‌پرسی کردستان عراق است که دو کشور مواضع مشترک و یکسانی با تاکید بر یکپارچگی و تمامیت ارضی کشور عراق دارند و هر دو بر عدم قبول همه‌پرسی نظر مشترک دارند. ريیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان تصریح کرد: همچنین در رابطه با توفیقاتی که ارتش‌های عراق و سوریه در مقابله با داعش و آزادسازی سرزمین‌های اشغال شده داشتند، مذاکره کردیم؛ اميدواريم بتوانیم کمک کنیم تا هر دو کشور به امنیت و آرامش برسند. سرلشکر باقری بیان کرد: درباره مقابله با تروریسم در منطقه و امنیت مرزهای دو کشور نیز مذاکراتی داشتیم و تصمیمات مناسبی اتخاذ شد. وی افزود: در خصوص همکاری نیروهای مسلح دو کشور و سایر نیروهای مسلح کشورهای مسلمان جهت کمک به مردم مظلوم میانمار و تلاش برای اینکه چنین اتفاقاتی در سرزمین‌های اسلامی تکرار نشودنیز با يكديگر مذاکره کردیم. ريیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان ادامه داد: نیروهای مسلح دو کشور از این به بعد همکاری‌های گسترده‌تری را در حوزه مسائل آموزشی، حضور در رزمایش‌های یکدیگر و تبادل تجربیات و امنیت مرزها خواهند داشت. اميدواريم با سفر آتی آقای اردوغان، ريیس جمهور ترکیه به ایران، این همکاری‌ها در همه ابعاد گسترش يابد. ژنرال خلوصی آکار، ريیس ستاد ارتش ترکیه نیز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنا بر دعوت سرلشکر باقری به تهران آمدیم. از میزبانی و میهمان‌نوازی گرم ایرانیان که از شب گذشته تاکنون ادامه داشته است، تشکر می‌کنیم. وی بيان کرد: ترکیه و ایران، سابقه دوستی و برادری دارند و به لحاظ ارزش‌های تاریخی نیز دارای سابقه دیرینه‌ای هستند. با توجه به حساسیت منطقه در چارچوب مشترکات سعی کردیم همکاری و هماهنگی لازم را در این رابطه داشته باشیم. ژنرال خلوصی آکار بیان داشت: علاوه بر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی بین ایران و ترکیه، سعی می‌کنیم تا روابط و همکاری‌های نظامی را گسترش دهیم، به خصوص در مبارزه با تروریسم و تامین امنیت مرزهای دو کشور به طور متقابل به توافق رسیدیم. ريیس ستاد ارتش ترکیه خاطرنشان کرد: برای گسترش همکاری‌های نظامی تلاش‌های ما ادامه خواهد داشت.

دفاع بهارستان از رزمايش

اما نمايندگان مجلس نيز مانند ساير مسئولان از توان دفاعي و قدرت‌نمايي نيروهاي مسلح، دفاع و از اين رزمايش‌ حمايت كردندكه اظهارات برخي آن‌ها را در ادامه مي‌خوانيد.


رخ‌نمايي توان برخورد با تجزيه‌طلبان

سیدحسین نقوی حسینی/ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

برگزاری مانور مذکور، نشان خواهد داد همه کشورهای منطقه توان لازم را برای برخورد با اقدامات تجزیه گرایانه دارند و این پیام را به کسانی که دنبال تحقق چنین امری هستند، خواهد داد که با توان نظامی قوی مواجه مي‌شوند. همه کشورهای همسایه باید در چارچوب قانون اساسی کشور عراق حمایت کنند. تمامیت ارضی عراق باید حفظ شود؛ بنابراين هماهنگی برای برگزاری مانور نظامی نیز یکی از ابزارها برای ایجاد ثبات تلقی می شود. برگزاری مانور مشترک ایران و عراق بر گرفته از آمادگی لازم برای اقدامات نظامی است که در صورت ضرورت باید در منطقه اجرایی شود. البته همه فعالیت‌ها باید در راستای درخواست و هماهنگی با کشور عراق باشد. اجرای طرح تجزیه کشورها در منطقه خاورمیانه خطر و تهدید برای تمام کشورها و ملت‌ها تلقی می شود و همگان می دانند آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها تلاش کردند از طریق ایجاد داعش، اهداف خود را در منطقه خاورمیانه دنبال کنند اما با روبه زوال رفتن تروریست‌ها، مزدورهای مذکور به طرح تجزیه کشورها پناه بردند که اقلیم کردستان عراق آغازی برای اجرای این طرح است. بي شك جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و عراق که از اجرای چنین طرحی آسیب می بینند، ساکت نخواهند نشست و تدابیر و اقدامات لازم را اجرایی می کنند.


پاسخي به طرح اسراييل در اقلیم کردستان

کمال دهقانی فیروزآبادی/ نایب ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

برگزاری مانور مشترک نظامی ایران و عراق، پاسخی در قبال اجرای سیاست جدایی طلبی اقلیم کردستان عراق توسط صهیونیست هاست. برگزاری اين مانور مشترک در مرزهای کردستان عراق در چارچوب همکاری های کشورهایی است که مرزهای مشترک دارند. ایران و عراق، دغدغه تامین امنیت دارند و برگزاری مانور نظامی نیز در این راستا انجام خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران قبل از این تنها در منطقه رودخانه مرزی اروند با گارد مرزی دریایی عراق، مانور مشترک محدود، برگزار کرده بود. بر این اساس با توجه به برگزاری همه پرسی غیرقانونی در منطقه اقلیم کردستان عراق، مانور نظامی برای برقراری امنیت و یکپارچگی مرزها برگزار خواهد شد. انسجام و اراده کشورهای همسایه برای مقابله با مخاطرات و ایجاد ثبات امنیتی، پیام مانور نظامی مشترک ایران و عراق است. در این بین صهیونیست ها به عنوان تنها مرجع پشتیبان برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق نیز متوجه خواهند شد که نمی‌توانند با اجرای سیاست تفرقه انگیز جدایی طلبی سودي ببرند. دولت مرکزی عراق بر اساس قوانین مسئول حفظ سرزمین و مرزهای کشورش تلقی می شود؛ بنابراين برگزاری مانور نظامی، نشان خواهد داد که همه مناطق عراق باید یکپارچه باشد. نباید اجازه داد تا تمامیت ارضی کشورها مانند عراق در منطقه خاورمیانه زیر سوال برود؛ از این رو حفظ ثبات و تامین امنیت در مرزها می تواند نسبت به جلوگیری از چنین موضوعی کمک کند.