کد خبر : 56524 تاریخ : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۹ مهر - 16:44
متهم نيامد تا جلسه دادگاه به ۳۰ آبان موكول شود اطاله دادرسي به سبك مرتضوي نيامد تا دادگاه به 30 آبان موكول شود. راه هاي فرار از محاكمه را خوب مي‌شناسد و با وقت كُشي نمي‌گذارد دادگاه به ختم رسيدگي برسد و حكم نهايي صادر شود.

قانون- نيامد تا دادگاه به 30 آبان موكول شود. راه هاي فرار از محاكمه را خوب مي‌شناسد و با وقت كُشي نمي‌گذارد دادگاه به ختم رسيدگي برسد و حكم نهايي صادر شود. سعيد مرتضوي، دادستان سابق كه با اتهامات گوناگوني سال‌هاست در حال رفت و آمد به دادگاه است، در خصوص کشته شدن سه‌تن در بازداشتگاه کهریزک، مصونیت قضایی خود را در شهریور ۱۳۸۹ توسط دادگاه انتظامی قضات از دست داد و از قضاوت تعلیق شد. مرتضوی از سال ۱۳۸۱ تا هفتم شهریور ۱۳۸۸ دادستان تهران بود كه در سال 88 باتغيير رييس قوه قضاييه به معاونت دادستان كل كشور منصوب شد. هرچند، اين مقام قضايي برايش خوش يمن نبود و فجايع كهريزك دامنش راگرفت و در نهايت نيز با حكم قاضي مدير خراساني، دادستاني كه قرار بود در برقراري عدالت گام بردارد براي هميشه از قضاوت بركنار و ازدستگاه قضا جدا شد.

البته بعداز تعليق و جدايي از دستگاه قضا بيكار نماند و در دی ماه ۱۳۸۸ از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان ريیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین شد و این نخستين انتصاب او در یک پست دولتی پس از عزل از دستگاه قضایی بود که واکنش و اعتراض مجلس هشتم را برانگیخت. علی اکبر حیدری فرد، دادیاری که دستور انتقال بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه کهریزک را داده بود، نیز به عنوان مشاور سعید مرتضوی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

در ادامه حمايت‌هاي احمدي‌نژاد از مرتضوي، در سال ۱۳۹۰ او بر مسند ریاست سازمان تامین اجتماعی تكيه زد. مديريت سازمان تامين اجتماعي هم آخرين پست مهم او بود و تخلفاتش در اين سازمان پرونده‌اي شد كه همچنان تعيين تكليف نهايي نشده است و جلسات دادگاه رسيدگي به اتهامات او در بخش‌هايي از پرونده همچنان ادامه دارد.نكته جالب توجه، ترفندهاي مختلفي است كه سعيد مرتضوي براي حاضر نشدن در دادگاه به كار مي‌برد،يك دوره نرسيدن احضاريه را بهانه كرده بود و دوره هم در يزد بود و امكان آمدن به تهران را نداشت يك دوره هم دادگاه به تعويق افتاد تا وي از سفر كربلا باز گردد و اكنون نيز بيماري دليل عدم حضور وي در دادگاه شده است.

در اين‌رابطه، وکیل مدافع اولیاي دم مرحوم روح‌الامینی یکی از فوت شدگان حادثه بازداشتگاه کهریزک از تجدید جلسه محاکمه مرتضوی خبر داده و گفته است كه دادگاه ۳۰ آبان را برای برگزاری جلسه بعدی تعیین کرده است. میرمجید طاهری توضيح داده است: جلسه رسیدگی به شکایت موکل من از سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، در شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد اما آقای مرتضوی حضور نداشت. این وکیل دادگستری گفت که بنابر اعلام دادگاه، مرتضوی گواهی پزشکی مبنی بر بیماری خود را به دادگاه ارائه کرده و دادگاه نیز طبق مقررات جلسه را تجدید کرد. در جلسه ديروز، موکل و من دفاعیات و توضیحات خود را ارائه کردیم و منتظریم آقای مرتضوی دفاع کند تا به فراخور دفاعیات او، پاسخ بدهیم.

با توجه به تعيين تاريخ 30 آبان براي رسيدگي به اتهامات مطرح شده ، شايد اين‌بار در دادگاه حاضر شود و چونان موارد اندكي كه در دادگاه حاضر شده بعد از پايان رسيدگي در جمع خبرنگاران لايحه دفاعي خود را قرائت كند البته جلسات دادگاه سعيد مرتضوي غير علني است اما وي بدون هيچ‌گونه مشكلي جزييات جلساتي را كه در آن‌ها شركت كرده، در جمع خبرنگاران بيان كرده است . اين امر بارها از سوي وكلاي شاكيان پرونده تذكر داده شده كه رفتاري خلاف قانون است اما در اين زمينه برخورد جدي با سعيد مرتضوي انجام نشده است.پرونده سعيد مرتضوي ابعاد گوناگوني دارد؛ از اتهام قتل درپرونده كهريزك رفته تا سازمان تامين اجتماعي؛ يعني مجموعه اي از اتهامات كيفري و اقتصادي كه با گذر زمان همچنان افكار عمومي خواستار رسيدگي به آن‌ها و در صورت اثبات اتهامات، خواستار مجازات مرتضوي است و انتظار براي مجازاتي بيش 200 هزار تومان حداقل خواسته شاكيان پرونده و افكار عمومي است.