کد خبر : 57217 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۵ مهر - 16:07
ديپلماسي پارلماني لاريجاني در روسيه به پايان رسيد رايزني‌هاي مقاومتي لاريجاني در اين سفر علاوه بر سخنراني عليه اقدامات و اظهارات ترامپ كه ضد برجام صورت گرفت، رايزني‌هاي مختلفي نيز با روساي مجالس مختلف براي حل بحران سوريه و پايان عمر تروريست در منطقه داشت...

قانون-این روزها در ادامه رايزني‌هاي علي لاريجاني، رییس مجلس شورای اسلامی ایران در روسيه، روز گذشته او در حاشيه مجمع عمومي اتحاديه بين‌المجالس، با روساي مجلس كره‌جنوبي، كويت، سوريه، عمان و پاكستان ديدار و گفت‌وگو كرد. لاريجاني در اين ديدارها درباره روابط ميان كشورها رايزني كرد ولي شايد بتوان مهم‌ترين ديدار روز گذشته را ديدار وي با رييس مجلس كويت دانست. رييس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بحران سوریه رو به پایان است،گفت:سوریه ایستادگی کرد و هزینه های بسیاری داد ولی سرمایه خوبی نيز به دست آورده است. اکنون که یک بحران پنج ساله را پشت سرگذاشته، آینده سوریه امیدوارکننده است. لاریجانی گفت: سوریه روزهای بهتری را در پیش دارد،شرایط بحرانی با ایستادگی‌هادر حال طی شدن است. وي به روزهای ابتدایی شروع بحران سوریه اشاره کرد و گفت: در آن روزها کسی باور نمی کرد سوریه بتواند مقاومت کند اما ما با شناختی که از سوریه داشتیم، به این راه ایمان داشتیم. لاريجاني ادامه داد: اکنون سوريه،بحران پنج ساله‌اي را پشت سر گذاشته اید و آینده آن امیدوارکننده است. ريیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید به تثبیت صلح در سوریه اندیشید و به فکر عادی سازی روابط دیپلماتیک با دنیا بود.

علی لاریجانی افزود:روابط سوریه به سمتی حرکت می کند که امروز به یقین می توان گفت که باید به بازسازی سوریه فکر کنیم، این روند پیچیدگی‌هایی دارد اما روند رو به جلو است. ريیس مجلس شورای اسلامی گفت: بحران سوریه رو به پایان است اما بحران منطقه ادامه دارد و باید فکر مبارزه دايم با تروریسم بود.

اميد سوري به حمايت ايراني

در این دیدار «حموده صباغ» ريیس پارلمان سوریه نیز با قدردانی از حمایت ها و تلاش ایران در سوریه گفت: حمایت های ایران را از مقاومت سوریه هرگز فراموش نخواهیم کرد،امیدواریم این حمایت‌ها ادامه داشته باشد. وی گفت:ایران و سوریه برای اهداف مشخص و مقدس در سوریه مبارزه می‌کنند،جان فشانی‌های ایرانی‌ها در خاک سوریه و در کنار سوری‌ها برای هدف مقدس مبارزه با تروریسم است. دشمنان ما و شما در سوریه، همان دشمنان آزادی هستند اما آن‌ها نمی‌توانند برما غلبه کنند.

رييس پارلمان سوریه گفت: پایه‌های ارتباط و نزدیکی دو کشور را رهبر کبیر ایران، خمینی عزیز(س) و حافظ اسد پایه‌گذاری کردند.

وی از مواضع ريیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی اش در اجلاس اتحادیه بین المجالس تشکر کرد و گفت: اظهارات کسی که اسم او را ترامپ می‌گذارند،درباره ایران به شدت محکوم می کنم و این ادبیات از آمریکا که استکبار است، بعید نبوده و نیست. رييس پارلمان سوریه تاکید کرد: آمریکا، رفتار دوگانه ندارد بلکه فقط و فقط منافع اسرايیل را دنبال می کند و می خواهد آن را به عنوان خاری در منطقه نگه دارداما انقلاب اسلامی، راه را به همه نشان داد و سوریه قدم در همین راه برمی‌دارد. رييس پارلمان سوریه ادامه داد: سوریه امروز وضعیت بهتری نسبت به سال‌های گذشته دارد و این به‌دليل ایستادگی ایران در کنار سوریه است. وی گفت: ایران برادر ما و روسیه دوست ماست، قدردان حمایت‌ها و حضور موثر و نقش‌آفرین شما در سوریه هستیم و این چیز پنهانی نیست بلکه آن را با صدایی رسا اعلام می کنیم.

رايزني‌هاي مقاومتي

گفتني است لاريجاني در اين سفر علاوه بر سخنراني عليه اقدامات و اظهارات ترامپ كه ضد برجام صورت گرفت، رايزني‌هاي مختلفي نيز با روساي مجالس مختلف براي حل بحران سوريه و پايان عمر تروريست در منطقه داشت. بي‌شك نقش ايران در سوريه با هيچ‌يك از كشورهايي كه حامي اسد بودند، قابل مقايسه نيست و زحماتي كه زحمت‌كشان ايران اسلامي براي حفظ سوريه و محور مقاومت داشتند، در تاريخ ثبت خواهد شد.