کد خبر : 57810 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۳۰ مهر - 15:52
دولت، مرتب شعارهای خود را با دقت تمام مرور کند واقعیت این است که با فشارهای بین‌المللی بر کشور، دولت به خوبی نتوانسته بر اوضاع داخلی کشور تمرکز داشته باشد و نیازهای حامیانش را مطابق با آنچه در زمان انتخابات وعده داده بود، برآورده کند

قانون-بهروز بنيادي/ نماینده کاشمرو عضو فراکسیون امید

عملکرد هر دولتی بعد از انتخاب مجدد، زیر ذره بین موافقان و مخالفان قرار می‌گیرد. واقعیت این است که عملکرد دولت‌ها براساس شعارهای انتخاباتی مبنای قضاوت موافقان و منتقدان مي‌شود.دولت‌ها پس از پیروزی با عملکردشان مورد آزمون قرار می‌گیرند.

از آنجایی که مردم برای انتخاب ريیس‌جمهور، همیشه بر مبنای شعارهای انتخاباتی تصمیم‌گیری می‌کنند، بنابراین به نظر می‌رسد که در سال‌های فعالیت هر ريیس‌جمهوری، همان شعارهای انتخاباتی مبنای قضاوت درباره چگونگی عمل به شعارهای داده شده، واقع شود.

البته ناگفته نماند که بخش دیگری از رای مردم به کاندیدای مورد نظر، بنا به توصیه‌های گروه‌های حزبی و شخصیت‌های مهم کشوری است که همگی نقش مهمی در قضاوت مردم در چگونگی عملکرد دولت دارد.

با چنین دیدگاهی به نظر می‌رسد که بخش بزرگی از آرای مردم به دولت دوازدهم بر مقوله عملکرد او استوار بوده است.

اما باید گفت که دولت یازدهم نتوانسته در پیشبرد همه اهداف خود موفق عمل کند و همواره تحت فشار انتقادهای همراهان خود قرار گرفته است.

گاهی شنیده می‌شود که برخی طرفداران دولت به روند انتصابات دولت دوازدهم نيز انتقاد می‌کنند که این موضوع باعث دلخوری بدنه اجتماعی حامیان دولت می‌شود.

به نظر می‌رسد که این‌گونه انتقادها راه را برای ایجاد نارضایتی در جامعه از عملکرد دولت هموارتر کرده‌اند.

اما باید گفت که دولت دوازدهم باید برای جلوگیری از چنین انتقاداتی، کمی به گذشته نگاه کند و به طور مرتب شعارهایی را که در زمان انتخابات داده است، با دقت تمام مرور کند.

با مرور دوباره شعارهای انتخاباتی، بي‌شك زمینه بروز نارضایتی‌ها از بین رفته و میزان رضایتمندی افراد از انتخاب‌شان افزایش می‌یابد.

باید دولت دوازدهم گاهی شعارهای انتخاباتی خود را مرور کند تا بر این نکته واقف شود که آیا در همان مسیری که در زمان انتخابات از آن سخن گفته، در حال حرکت است یا خير؟

واقعیت این است که برخی معتقدند دولت روحانی، پایبند به وعده های خود نبوده و مرتب در حال تغییر جهت است.

اما برای قضاوت درباره این موضوع، باید گفت که در زمان بعد از انتخابات شرایطی بر کشور حاکم شد که مقصد دولت را برای تحقق شعارهایی که داده بود، دورتر کرد.

فشارهای بین‌المللی بعد از انتخابات، زمینه‌ساز بروز مشکلاتی شدند که بسیاری گمان کردند که روحانی پایبند به وعده‌های خود نبوده و از مسیر اصلی خود فاصله گرفته است.

باید به این گروه از منتقدان شرایط حاکم بر کشور بعد از انتخابات و فشارهای وارده از جوامع بین المللی را یادآور شد.

در واقع بهتر است که خود دولت دوازدهم نيز در جلساتی با مردم و نماینده‌های آن‌ها از چگونگی بروز اختلال در فعالیت‌های خود سخن بگوید و فضا را برای منتقدان شفاف‌تر کند.

حال سوالی که به ذهن می‌رسد، این است که آیا در چنین شرایطی، دولت با همین روند بی‌توجهی به آرمان‌های حامیان دولت پیش خواهد رفت یا مطابق با انتظارات بدنه اجتماعی، چهار سال آینده را مدیریت خواهد کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به اینکه اوضاع بین المللی تغییر کرده و سیاست‌های کشورهای اروپایی و آمریکا در رابطه با ایران، مدام در حال تغییر و دگرگونی است، بنابراین نمی‌توان پیش بینی درستی را ارائه کرد و نسبت به آینده باید منتظر بمانیم و تحولات پیش‌رو را دنبال کنیم.

در واقع با تغییر اوضاع بین المللی و نظريه‌های جدید اروپایی‌ها و آمریکا علیه ایران، مطالبات مردم از دولت بیش از گذشته شده است.

واقعیت این است که با فشارهای بین‌المللی بر کشور، دولت به خوبی نتوانسته بر اوضاع داخلی کشور تمرکز داشته باشد و نیازهای حامیانش را مطابق با آنچه در زمان انتخابات وعده داده بود، برآورده کند.

بنابراین بهتر است که هر چه زودتر در کنار رسیدگی به اصلاح مطالبات کشور با جوامع بین‌الملل، برای برطرف کردن مطالبات داخلی همکاری کرد و اوضاع را به‌گونه‌ای پیش برد تا مردم از عملکرد دولت رضایت داشته باشند.