کد خبر : 57811 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۳۰ مهر - 15:54
حماس، بعد از توافق با فتح گزارش آن را براي تهران قرائت كرد پیوندی همایون براي جمهوري اسلامي، گروه‌هاي مختلف حاضر در فلسطين چندان تفاوتي ندارند و مهم اصل مساله فلسطين است و هر زحمتي كه كشيده مي‌شود، براي حل مشكل مردم مسلمان اين كشور است

قانون-از زمان آغاز بحران در سوريه به دليل ايجاد برخي تضاد ديدگاه‌ها ميان ايران و سران حماس، روابط جمهوري‌اسلامي و اين گروه مقاومت تيره شد. بعد از آنكه اوضاع منطقه و سوريه به نفع محور مقاومت و ايران رقم خورد، بارها مسئولان حماس سعي كردند تا به سمت تهران بازگشته ولي از جانب مسئولان روي خوش نديدند.اما چندي پيش خبري منتشر شد مبني بر اينكه تيمي از حماس براي رايزني به ايران مي آيد؛ اين افراد روز گذشته به تهران آمده ولي به جاي ديدار با دولت‌مردان با رييس مجلس ديدار و گفت‌وگو كردند.

لزوم كنار زدن اختلاف

علی لاریجانی در دیدار با صالح العاروی، معاون اسماعیل هنیه، ريیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس و هيات همراه، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی از روز اول تصمیم بر حذف نیروهای مقاومت داشته است؛ آنچه اهميت دارد اینکه گروه‌های فلسطین اختلافات را کنار گذاشته و علیه رژیم اسرايیل متحد باشند. رييس قوه مقننه متذکر شد: دشمنان شما تلاش دارند که شما را حذف کرده یا در انظار مردم شما را گروهی بی‌تاثیر جلوه دهند، شما نباید بگذارید که در این تفرقه افکنی موفق شوند. وی با اشاره به تلاش‌های اسراييل جهت بر هم زدن آرامش منطقه، خاطر نشان کرد: آن‌ها سال‌هاست که می‌کوشند با ایجاد جنگ و اختلاف، قدرت را در دست بگیرند اما تاکنون سیاست‌های‌شان جواب نداده است و فقط برخی هزینه‌ها را ایجاد کرده‌اند مانند تلاش‌هایی که در سوریه، عراق، یمن و فلسطین داشته‌اند. لاریجانی در پایان با اشاره به توافق هسته‌ای ایران، اظهار کرد: آمریکا سعی می‌کند تا با جوسازی علیه توافق هسته‌ای، برای خود امتیاز بگیرد اما عکس‌العمل کشورها نشان داد که این نوع عملکرد فقط به زیان آمریکا خواهد بود.

گزارش همكاري با فتح

در این دیدار صالح العاروی نيز خطاب به لاريجاني گفت: در روزهای اخیر در مصر توافقی ميان حماس و فتح صورت گرفت که امیدواریم نتایج خوبی را در برداشته باشد و به طور حتم این مواضع جدید برای فلسطین و در منطقه تاثیرگذار خواهد بود. ایشان گزارش مشروحی از توافق انجام شده میان حماس و فتح در مصر ارائه و ابعاد آن را توضیح داد. معاون ريیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس تاکید کرد: ما به عنوان گروه حماس موضع خاص خودمان را داریم و معتقدیم که اختلافات را باید کنار گذاشت اما در خصوص مقاومت در برابر رژیم اشغالگر از موضع خود پایین نخواهیم آمد. وی خاطر نشان کرد: تا موقعی که اشغالگری وجود دارد، سلاح ما نيز سر جایش است و این را حق مسلم خود می‌دانیم. صالح العاروی گفت: کشورهای عربی با هم پیمان شدن با اسرايیل می‌خواهند که با جنبش‌های اسلامی بجنگند و مساله فلسطین را به حاشیه برآنند و ما با توافق میان گروه‌های اسلامی، مانع سیطره آنان بر مناطق مورد نظرمان شویم. وی تصریح کرد: توافق میان گروه‌های داخلی باعث به حاشیه راندن رژیم صهیونیستی می‌شود و بهره اختلافات را آن‌ها خواهند برد.‌صالح العاروی در پایان اظهار داشت: شکی نیست که نیروهای مقاومت همیشه به سلاح خودشان پایبند هستند و هرگز آن را کنار نخواهند گذاشت و ما تلاش داریم تا موازنه سیاسی را برقرار کنیم و این کار مشکلی است ولی تا رسیدن به هدف از پای نخواهیم نشست.

اقدامات بي اهميت حماس

از ميان سخنان معاون هنيه، مشخص است كه براي دلگرم كردن ايران، گزارشي را ارائه كرده‌ ولي بي‌شك براي جمهوري اسلامي، گروه‌هاي مختلف حاضر در فلسطين چندان تفاوتي ندارند و مهم اصل مساله فلسطين است و هر زحمتي كه كشيده مي‌شود، براي حل مشكل مردم مسلمان اين كشور است. هم مردم و هم مسئولان ايران از حماس نمك‌نشناسي‌هاي فراواني ديده‌اند ولي بي‌شك براي آنكه در برابر صهيونيست‌ها بايستيم و مردم مظلوم اين كشور را ياري كنيم، توجهي به كارشكني‌هاي مختلف نداريم.