کد خبر : 58932 تاریخ : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۰ آبان - 10:32
بی قانون/ رانندگی زنان در کشورهای غربیِ خاک برسر جرالدین عمو جون خوبی؟ من پروفسور سمیعی هستم. همان‌طوری که دوست خوبم چارلی در نامه هفته قبلش اشاره کرد، چند هفته رفته سفر و قرار شد این سری من برایت نامه بنویسم.

قانون- شهاب پاک نگر

جرالدین عمو جون خوبی؟ من پروفسور سمیعی هستم. همان‌طوری که دوست خوبم چارلی در نامه هفته قبلش اشاره کرد، چند هفته رفته سفر و قرار شد این سری من برایت نامه بنویسم.

بگذریم و برویم سراغ اصل مطلب حالا که بابایی رفته سفر و تنها ماندی و گواهینامه هم داری، اگر خواستی به کلاس زبانت بروی، می‌توانی ماشین را برداری و رانندگی کنی و از این حجم از آزادی عمل و رفاهی که داری لذت ببری. باورت می‌شود در برخی کشورها هنوز زن‌ها حق رانندگی ندارند؟! البته انگار الان دارند ولی این چیزی از ارزش‌های ما کم نخواهد کرد. به هرحال اگر روزی قصد رانندگی را در سطح شهر کشورهای غربی خاک بر سر داشتی، لحظه‌ا‌ی در تصمیمت درنگ نکن ولی حواست به این موارد هم باشد:

الف) موقعی که پشت فرمان نشستی، فرمان را دو دستی نگیر چون هر کس در غرب مطابق آیین‌نامه رانندگی کند باید پشت ماشین رختشویی بنشیند، به خصوص اگر زن باشد. فرمان را یک دستی هم نگیر، چرا الکی می‌خواهی ادای مردها را در بیاوری و بگویی شوماخری؟

ب) هنگام رانندگی در اتوبان از لاین چپ حرکت نکن، لاین سبقت مخصوص راننده‌های حرفه‌ای است و علی‌القاعده در کشور محل سکونتت زن جماعت نمی‌تواند راننده‌ حرفه‌ای باشد. اگر یک دفعه هم از کسی سبقت بگیری، آن طرف برای اینکه ثابت کند از تو حرفه‌ای‌تر است، تا از تو سبقت نگیرد خیالش راحت نمی‌شود. در لاین میانی هم حرکت نکن، یک رسم قدیمی در غرب وجود دارد که وقتی یک مرد از یک خانم سبقت می‌گیرد، باید سری به نشانه تاسف تکان ‌دهد که «باباهه/شوهره پول بی‌زبون رو ریخته دور!» و ممکن است تو به خاطر این حجم از تاسف ناراحت شوی.

از لاین سمت راست هم حرکت نکن چون مطابق قانون باید در آنجا با سرعت کم حرکت کنی و در این صورت ماشین‌های پشتی انقدر نور بالا می‌زنند که احتمال دارد کور شوی. لاین اضطرار هم که خودت می‌دانی مخصوص وسایل امدادی، پلیس، تاکسی، شخصی‌ها، موتورسیکلت‌ها و از همه مهم‌تر نیسان آبی است.

ج) براساس قاعده، وقتی به مقصد رسیدی باید ماشین را در جای مناسبی پارک کنی. تو هم این کار را انجام بده اما پارک دوبل نکن. شاید باورت نشود اما نصف نشاط مردان کشورهای غربی به‌خاطر این است که تا یک زن قرار است پارک دوبل بکند، هار هار بخندند. البته ناگفته نماند تمام خانم‌هایی که درست پارک دوبل می‌کنند، فقط و فقط به‌خاطر فرمان دادنِ درست مردانی است که تمام کار و زندگی‌شان را رها می‌کنند تا او را با پوزخند و نیشخند راهنمایی کنند، وگرنه زن را چه به پارک دوبل. جدای پارک دوبل هرحالت دیگری خواستی پارک کن، البته چون جای پارکی در شهر وجود ندارد، یکم در پیدا کردنش اذیت خواهی شد.

د) به هرحال تصادف جز لاینفک رانندگی است اما در نظر داشته باش یک قانون نانوشته در آیین‌نامه راهنمایی رانندگی وجود دارد که در صورت هر تصادفی مقصر راننده خانم است. یعنی ممکن است فکر کنی در تصادف راننده مقابلت که ورود ممنوع را با 80 تا سرعت آمده مقصر است. این حس تا موقعی که جمعیت کارشناس اطراف شما جمع می‌شوند حضور دارد اما وقتی از تمام افراد می‌شنوی«راننده‌اش زنه دیگه!»، متوجه می‌شوی راننده‌ با دست فرمان خوب، راننده‌ای است که ورود ممنوع را با سرعت و نور بالا می‌رود و در تصادف هیچ تقصیری گردنش نخواهد بود.

ه‍) اگر موقع رانندگی قصد پیچیدن به یک خیابان فرعی یا تغییر لاین را داشتی، راهنما نزن. براساس آخرین یافته پژوهشگران، مغز برخی رانندگان مرد بعد از دیدن راهنما به آن‌ها پالس می‌دهد که «ماشینی که راهنما می‌زند، قصد خودنمایی دارد و باید حتما جلوی آن پیچید، به خصوص اگر راننده‌اش خانم باشد» و بدتر به تو راه نمی‌دهند. بدون راهنما زدن هم مسیرت را تغییر نده چون زنی که قوانین راهنمایی رانندگی را بلد نیست، معلوم نیست از کجا گواهینامه‌اش را گرفته.

و) اگر ماشینت در راه خراب شد، به کنار خیابان برو و با رعایت احتیاط توقف کن. در این شرایط می‌فهمی حس انسان دوستی در غرب از بین نرفته است و خواهی دید که هر سه دقیقه یک‌بار یک آقایی توقف می‌کند و از تو می‌خواهد کاپوت را بالا بزنی تا او به موتور نگاهی بیندازد و بگوید «این ماشین جدیدا همه چیزش کامپیوتری شده لامصب!» و با دست و بال سیاه برود. درست است که در این بازه زمانی یکی دوساعته که قرار است امداد خودرو خیلی زود برای تعمیر بیاید، ماشینت تعمیر نمی‌شود اما حوصله‌ات سر نخواهد رفت.

راستی عمو جان، فراموش نکن که این حرف‌ها صرفا برای رانندگی با ماشین بود، یک‌وقت نروی موتور سوار شوی و در شهر اخلال ایجاد کنی! چند مورد دیگر هم هست که چون در این نامه فرصت نمی‌شود، در کانالم قرار دادم، زود جوین شو تا پاکش نکردم.