کد خبر : 60271 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان - 00:17
بي‌نتيجه ماندن سوال رييس‌كميسيون اقتصادي مجلس از وزير روحاني ربيعي از كارت زرد دوم گريخت بعد از صحبت های ربیعی، پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان وراور اعلام کرد که از توضیحات ربیعی قانع نشده است و در نهایت سوال به رأی گذاشته شد...

قانون- روز گذشته علی ربیعی، وزیر  تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پاسخ به سوال محمد رضا پور ابراهیمی، نماینده کرمان و رییس کمیسیون اقتصادی در صحن علنی حاضر شد و توانست نمايندگان را قانع كند. سوال پور ابراهیمی درباره علت عدم اجرای بند 5 ماده 6 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود.

توضیحات ربیعی به مجلس

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی نيز در پاسخ به سوال پورابراهيمي با بیان اینکه کاهش بنگاهداری از برنامه‌های وزارتخانه ما است، گفت: نباید به وزارت کار نگاه اقتصادی داشت. علی ربیعی به برنامه‌های خود در جریان جلسه رأی اعتماد اشاره کرد و افزود: اصلاح صندوق‌ها و گزارش صحیح اطلاعات و دخیل کردن شرکای اجتماعی از مهمترین اهداف ما بود که در این زمینه گام‌های مهمی برداشتیم.

به وزارت کار نگاه اقتصادی نشود

ربیعی با اشاره به ماهیت اجتماعی این وزارتخانه اظهارداشت:تاکنون شرکت‌هایی از این وزارتخانه واگذار شده‌اند بنابراين نباید به این وزارتخانه نگاه اقتصادی داشت و با این خط کش آن را اندازه‌گیری کرد. وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی در ادامه عنوان کرد: در خصوص سوال نماینده کرمان به طور کامل به قانون عمل کرده‌ام و امروز این سوال موضوعیت ندارد زيرا ما به شفافیت‌سازی اهمیت می‌دهیم. وی با اشاره به برخی موضوعات مطرح شده از سوی نماینده سوال کننده گفت: متأسفانه واژگانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ابهام‌زا است؛ براي مثال وقتی گفته می شود 260 مجموعه ذیل یک شرکت قرار دارند برای همه ابهام به وجود می‌آورد؛درحالی که باید گفت تمام این موارد به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بازمی‌گردد که در زمان تحریم‌ها طبق مجوز نهادهای متولی و امنیتی این اقدام صورت گرفته است. ربیعی با اشاره به اینکه در زمان تصدی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در راستای مبارزه با فساد سیستم اطلاعات جامع را راه‌اندازی کرده است، ادامه داد:نمایندگان مجلس شورای اسلامی هر زمان که بخواهند می‌توانند از این مجموعه بازدید کنند. وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تصریح کرد: از مجموع 264 شرکت زیرمجموعه‌ای که جزو اصل 44 قانون اساسی قرار گرفته 221 شرکت در سامانه الکترونیکی مربوطه ثبت شده است؛ به عبارتی 83 درصد شرکت‌های ثبت شده در این سامانه مربوط به وزارت تعاون است.وی افزود: 70 درصد شرکت‌های زیرمجموعه در حوزه بورس وارد شده‌اند.

نیازمند حمایت کارگرانیم

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در پايان با اشاره به اینکه باید از کارگران به عنوان سرمایه‌های اجتماعی حمایت کرد،خاطر نشان کرد: برنامه‌هایی برای مقابله با فقر،اصلاح ساختار صندوق‌ها و غیره در دستورکار است که برای محقق شدن آن‌ها نیاز به حمایت نمایندگان وجود دارد.

پورابراهیمی قانع نشد اما مجلس شد

بعد از صحبت های ربیعی، پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان وراور اعلام کرد که از توضیحات ربیعی قانع نشده است و در نهایت سوال به رأی گذاشته شد. براین اساس نمایندگان مجلس با 87 رأی موافق، 119 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر در صحن علنی سوال را وارد ندانسته و در واقع از پاسخ های وزیر قانع شدند و اين‌گونه وزير روحاني از دومين كار زرد مجلس گريخت.