کد خبر : 61038 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان - 09:30
پشت پرده استعفاي علي اكبر طاهري چندی پیش بود که علی اکبر طاهری مدیرعامل موفق سرخ پوشان پایتخت از سمت خود استعفا داد.

قانون- محمدمهدی رکنی - چندی پیش بود که علی اکبر طاهری مدیرعامل موفق سرخ پوشان پایتخت از سمت خود استعفا داد و در ادامه پس از کش و قوس های فراوان و با وجود مخالفت سلطانی فر در نهایت با استعفای او موافقت شد. راجع به علت کناره‌گیری طاهری از مدیرعاملی پرسپولیس، حرف و حدیث بسیار است. برخی معتقدند او برای کسب امتیازات ویژه از وزارت ورزش، این استعفای سوری را داده تا وزیر را تحت فشار هواداران تیمش قرار دهد و به مقاصد خود برسد. عده‌ای نیز بر این باورند که به دلیل کوتاه نیامدن جلوی خواسته‌های وزارت ورزش، مجبور به استعفا شده است. اما مدیرعامل سابق پرسپولیس که بعد از نزدیک به چهار سال از این سمت کناره‌گیری کرد، در نهایت با وجود رایزنی برای بازگشت، روی تصمیم خود مصمم ماند تا وزارت ورزش و جوانان تصمیم به جایگزینی او داشته باشد. در روزهای پس از طاهری وزارت ورزش  قصد انتخاب مدیرعامل جدید برای باشگاه پرسپولیس را ندارد و گرشاسبی به عنوان سرپرست کارهای باشگاه را پیگیری خواهد کرد.

دلایلی که طاهری را مجبور به استعفا کردند

شاید مهم‌ترین دلیلی که باعث شد طاهری استعفا دهد بحث مالی و مشکلاتی که در این خصوص بر سر راهش قرار داشتند بود. اگر بخواهیم کمی موشکافانه به دوران 4 ساله حضور طاهری در پرسپولیس نگاه کنیم در کنار کسب قهرمانی فصل گذشته در لیگ برتر پس از 9 سال ناکامی این تیم، عملکرد خیره کننده سرخ پوشان در جام باشگاه های آسیا و نیز ایجاد ثبات در پرسپولیس که مهم ترین خدمت طاهری به پرسپولیس در زمان حضورش در این تیم بوده است،

متوجه مواردی خواهیم شد که نشان می دهند او چندان که همگان تصور می کنند در مدیریت باشگاه پرسپولیس موفق عمل نکرده است. مدیران پرسپولیس مدعی‌اند پرونده مانوئل ژوزه را بسته‌اند و همه چیز به خوبی و خوشی تمام شده اما آنها با مانوئل فقط به یک توافق رسیده‌اند و قرار شده مطالبات او در سه قسط پرداخت شود. طاهری و همکارانش تا امروز فقط یک قسط را پرداخت کرده‌اند و دو قسط دیگر که حدود 3 میلیارد تومان می‌شود باقی مانده و حالا که طاهری رفته، پرداخت آن بر عهده مدیر بعدی پرسپولیس خواهد بود. همانطور که از یک مدیر دیگر به طاهری و همکارانش به ارث رسیده بود. پرسپولیس قرارداد با 3090 را بعد از ماجرای شهرآورد آلمان به صورت یکطرفه زیر پا گذاشت و در حال حاضر با سامانه 3030 همکاری می‌کند. این در حالی است که قرارداد با 3090 هنوز تمام نشده و پرسپولیس مطالبات خود تا پایان امسال را از 3090 دریافت کرده است. شرکت بهنام پیشرو کیش حامی مالی قبلی پرسپولیس طلبی چند میلیاردی از این باشگاه دارد و هنوز موفق به وصول مطالباتش نشده است. پرسپولیس پول قرارداد با موسسه مالی کوثر را کامل گرفته و این بودجه را که برای 3 سال در نظر گرفته شده بود در همین یک سال پیش‌خور کرده و مدیر بعدی اصلا نمی‌تواند روی درآمد باشگاه از همکاری با این موسسه حساب کند. هنوز هیچ مسئولی از باشگاه پرسپولیس درباره پرونده طارمی و جعل قرارداد که منجر به محرومیت 4ماهه او و محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالات شده توضیحی به هواداران نداده است. تنها اتفاقی که افتاده بیانیه‌هایی علیه خائنان و دست‌های پشت پرده و متهم کردن رسانه‌ها به دروغگویی و ایجاد حاشیه برای باشگاه بوده است. طاهری و همکارانش البته وعده گفتن حقیقت و اعلام نام خائنان را بارها داده‌اند اما حالا که طاهری استعفا داده، کسی پاسخ گوی ماجرای طارمی خواهد بود؟ یا هواداران پرسپولیس باید به خیریتی که در این فاجعه مدیریتی بوده بیندیشند؟ اینها بخشی از مشکلات باشگاه پرسپولیس است که باعث شده طاهری مجبور به استعفا شود و پرسپولیس را با این همه بحران تنها بگذارد، وضعیت پرسپولیس وضعیت قرمز است و مسئولان باید به این تیم که دو فصل است که جان تازه ای  گرفته نگاه ویژه ای داشته باشند تا روزهای سخت گذشته دوباره سراغ پرسپولیس نیایند.