کد خبر : 62371 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ آذر - 14:06
فاز جدید بیابان‌زدایی در شرق اصفهان فاز جدید بیابان‌زدایی و مبارزه با کانون‌های فرسایش بادی در شرق اصفهان در آیینی با حضور مدیران استانی و جمعی از نمایندگان شهرستان اصفهان در مجلس شورای اسلامی کلید خورد.

قانونفاز جدید بیابان‌زدایی و مبارزه با کانون‌های فرسایش بادی در شرق اصفهان در آیینی با حضور مدیران استانی و جمعی از نمایندگان شهرستان اصفهان در مجلس شورای اسلامی کلید خورد.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، صبح امروز (یکشنبه) در حاشیه سفر نمایندگان اصفهان و جمعی از مدیران استانی به شرق اصفهان و در بازدید از کانون‌های فرسایش بادی، فاز جدید جنگل‌کاری و مالچ‌پاشی در بیابان‌های شرق به دست استاندار اصفهان افتتاح و یک اصله نهال تاغ به صورت نمادین کاشته شد. این پروژه شامل 500 هکتار نهال‌کاری و 400 هکتار مالچ پاشی است که بخش اعظم آن در حوالی فرودگاه اصفهان و پایگاه هشتم شکاری اجرا می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در حاشیه این افتتاح اظهار کرد: استان اصفهان 16 کانون فرسایش بادی دارد که تا کنون 300 هزار هکتار از آن جنگل‌کاری شده و تثبیت شده است. بسیاری از کانون‌های درجه یک به کانون‌های درجه دو و درجه سه تبدیل شده است.

محمدحسین شاملی با اشاره به کانون فرسایش ریگ‌بلند ادامه داد: این کانون فرسایش از آران و بیدگل آغاز شده و تا اردستان ادامه دارد. طول این کانون فرسایش 90 کیلومتر است که بزرگترین تپه شنی کشور محسوب می‌شود. تا امروز تلاش‌های قابل قبولی برای تثبیت آن انجام شده است و به عنوان مثال تنها 100  هزار هکتار جنگل‌کاری تنها در آران و بیدگل اصفهان انجام شده است. در کانون‌های شرق اصفهان نیز 9 هزار هکتار جنگل‌کاری انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان گفت: در حال حاضر کانون سگزی یک کانون درجه یک است که در اولویت قرار دارد و با توجه به اعتباراتی که تخصیص داده شد و مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی، امروز نهال‌کاری و مالچ‌پاشی آن آغاز شده است. امیدواریم در برنامه ششم توسعه نیز بتوانیم پنج هزار هکتار جنگل‌کاری را مصوب و اجرا کنیم. اعتبارات مالچ‌پاشی از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است.

شاملی گفت: درختانی که در اصفهان کاشته می‌شود از گونه تاغ است که با توجه به ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند در بی‌آبی‌های شرق اصفهان موفق عمل کرده و زنده بماند. متاسفانه در همین کانون 80 کوره گچ وجود دارد که با هر بار باز شدن دهانه این کوره‌ها، هر کوره یک تن گرد و غبار وارد هوا می‌کند. متاسفانه معادن شن نیز در دل این کانون قرار دارند که در چهار دهه گذشته پنج هزار هکتار از زمین‌های این منطقه برای برداشت گچ به نقطه بحرانی تبدیل شده است.