کد خبر : 64002 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۶ آذر - 14:50
سلامت كارمندان و مسئولان گمرك با قاچاق یکی از علت های مهمی که باعث شده تا رسیدگی چندانی به فسادهای ایجاد شده در گمرک مطرح نباشد، به سلامت کارکنان و سلامت مسئولان مربوط است...

قانون-الهیار ملکشاهی/ رييس کمیسیون قضايي و حقوقي مجلس

اینکه قاچاق کالا آثار منفی بسیار زیادی دارد، موضوعی روشن است. یکی از مهم ترین آثار سوء قاچاق نیز به موضوع اشتغال افراد ارتباط نزدیکی دارد. به‌گونه‌اي که با ورود هر یک از کالاهای قاچاق به کشور یک نفر از افراد جامعه بیکار می شوند. در کنار بیکاری و کاهش چشمگیر اشتغال بحث تولید داخلی مطرح است. در واقع با ورود هر کالایی بدون مجوز از مبادی رسمی و غیر رسمی ضربه بزرگی به تولید داخلی و کارخانه‌های کشور وارد می شود. اثر منفی قاچاق کالا بر تولید داخلی موضوعی تاسف برانگیز است که حکایت از رقابت پذیری کالاهای داخلی با کالاهای خارجی و وارداتی دارد. با ایجاد رقابت پذیری نیز کالاهای تولید داخلی ضربه بزرگی می خورند و از چرخه تولید به طور کلی خارج می شوند. برهمین اساس وقتی تولیدات داخلی سودآوری لازم را ندارند و توان رقابت با کالاهای وارداتی را از دست می دهند، کارخانه‌های داخلی هر روز بیشتر از روزهای قبل ناچار به تعطیلی شده و به این ترتیب اشتغال و زندگی کارگران تحت تاثیر جدی قرار می گیرند. اما یکی از علت های مهمی که باعث شده تا رسیدگی چندانی به فسادهای ایجاد شده در گمرک مطرح نباشد، به سلامت کارکنان و سلامت مسئولان مربوط است. در واقع باوجود قوانین بسیار زیادی که در زمینه برخورد با کالاهای قاچاق در کشور وجود دارد، به نظر می رسد که رسیدگی چندانی به موضوع قاچاق نشده و اجرای بندهای قوانین در زمینه برخورد با این گونه تخلفات چندان جدی مطرح نیستند. بر همین اساس ورود کالاهای بزرگی چون خودرو نیز حکایتی است که ریشه در همین بی توجهی ها و سهل انگاری‌ها دارد. وقتی مسئولانی که وظیفه مراقبت از مبادی رسمی و غیر رسمی را بر عهده دارند، در این زمینه کوتاهی می کنند و از سلامت کافی برخوردار نیستند، آمار کالاهای قاچاق نیز روز به روز بیشتر می شود. این در حالی است که اگر مسئولان گمرک در مبادی رسمی و غیر رسمی توجه کافی را در این زمینه داشته باشند، کالاهای بسیار بزرگی همچون خودرو با این حجم بالا وارد کشور نمی شدند. بنابراین به عقیده بنده باید راهکارهای جدی تری برای مبارزه با قاچاق در نظر گرفته شود. پیشنهاد بنده این است که در گزینش افرادی که مسئولیت نظارت بر کالاهای ورودی و خروجی از مبادی رسمی و غیر رسمی را دارند، دقت بیشتری صورت گیرد. باید برای گزینش مسئولان گمرک از افراد سالم‌تر و قابل اعتمادتری استفاده کرد و در انتخاب مسئولان گمرک حساسیت بیشتری داشته باشیم. بر همین اساس باید قوانین لازم در این زمینه را نیز دوباره ارزیابی کرد تا در صورت اشکال موضوع را ریشه یابی کنیم. زيرا قانون در دست مجری است و در صورت ایراد باید سریع‌تر اصلاح شود. به عبارتی اگر در زمینه اجرای قوانین دچار اشکال هستیم از مجلس بخواهیم تا قوانین ما را اصلاح کرده و شفاف تر عمل کنیم.

از طرفی نيز باید گفت که رسیدگی به تخلفات گمرک و مبارزه با قاچاق کالا و فساد نیازمند عزم جدی تری است که باید مسئولان كشور هر چه سریع‌تر به آن عمل کنند. متاسفانه آماری که از سوی مراجع رسمی در زمینه قاچاق کالا مطرح می شود، بسیار وحشتناک است. این در حالی است که مقام معظم رهبری به موضوع مبارزه با قاچاق کالا بارها تاکید کرده اند. به گفته ایشان هر کالای قاچاقی باید معدوم شود. در این زمینه در یک دورانی کارها و فعالیت هایی انجام گرفت ولی بعدها به دلیل پاره ای از مشکلات موضوع انهدام کالاهای قاچاق فراموش شد. اما با این همه باید عزم جدی تری در زمینه انهدام و مبارزه با کالاهای قاچاق صورت گیرد تا تولید داخلی و اشتغال به وضعیت مناسبی برسد زيرا اين دو با يكديگر ارتباط نزديكي دارند.