کد خبر : 64422 تاریخ : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۹ آذر - 15:59
کارشکنی، بزرگ‌ترین مانع موجود بر سر راه فعالیت احزاب فراگیر شرايط فعاليت احزاب را سخت نكنيم به نظر می رسد برای موفقیت در فعالیت احزاب، باید جوی ایجاد کرد که بر اساس آن جای احزاب در میان مردم به خوبی روشن شود و همگی خواهان تشکیل و فعالیت حزب‌ها باشند

قانون- محمد قمی/ عضو فراکسیون امید

نگاهی به تجربیات سال های گذشته درباره تشکیل احزاب فراگیر، به خوبی نشان می دهد که این موضوع تا به حال تاثیر قابل توجهی بر رفع موانع و مشکلات موجود در کشور نداشته است. در سال هاي بعد از انقلاب اسلامی، موضوع تشکیل احزاب فراگیر در کشور بارها مطرح شده و حتی تجربیاتی نیز در این زمینه کسب شده است که به نظر می رسد تاثیر چندانی بر حل مسائل نداشته و تقریبا خالی از سود و فایده بوده‌اند. درسال‌هاي گذشته بارها احزاب مختلفی تشکیل شدند که همگی شکست خوردند و تقریبا هیچ کمکی به موانع و معضلات کشور نکردند. مثلا در سال‌های قبل، احزابی چون جمهوری اسلامی، موتلفه اسلامی، اعتماد ملی، حزب مشارکت و .... با اهداف مختلف روی کار آمدند اما هر کدام از این احزاب به دلایل مختلف به ثمر ننشسته و دچار شکست شدند. واقعیت این است که تشکیل حزب فراگیر در کشور به خودی خود می تواند فایده‌های بسیاری داشته باشد اما متاسفانه چه در گذشته و چه در حال حاضر زمینه های لازم برای این بحث فراهم نیست و موانع جدی سر راه تشکیل و حتی فعالیت احزاب وجود دارد. در حال حاضر نیز کشور ما از شرایط لازم برای تشکیل حزب فراگیر برخوردار نیست و موانع بسیاری سر راه این جریان وجود دارد. یکی از موانع جدی در سر راه تشکیل احزاب فراگیر کارشکنی هایی است که سر راه این فعالیت احزاب وجود دارد. به نظر می‌رسد این کارشکنی‌ها از آنجایی مطرح هستند که منافع اقتصادی یا سیاسی را به خطر می‌اندازند. بنابراین برای جلوگیری از خدشه دار شدن منافع اقتصای و گاهی سیاسی، جلوی رشد و فعالیت احزاب در کشور گرفته می شود. این در حالی است که اگر چوب لای چرخ فعالیت احزاب تشکیل شده گذاشته نشود و هیچ گونه سدی سر راه فعالیت آن‌ها نباشد، احزاب می‌توانند در رفع موانع کشور به خوبی عمل کنند. حتی در قانون هم آمده که در صورت فعالیت احزاب، اگر بتوان شرایطی را ایجاد کرد که همه قلب‌ها به هم نزدیک‌تر شوند و همه احساس کنند که به وجود احزاب نیاز اساسی دارند، می‌توان از مزایای وجود احزاب در کشور به خوبی بهره مند شد.

به نظر می رسد برای موفقیت در فعالیت احزاب، باید جوی ایجاد کرد که بر اساس آن جای احزاب در میان مردم به خوبی روشن شود و همگی خواهان تشکیل و فعالیت حزب‌ها باشند. باید کاری کرد تا در پارلمان‌ها، انتخابات ریاست جمهوری و حتی خبرگان نیز احزاب فعالیتی مثمرثمر داشته باشند. اما نباید هیچ گروهی فعالیت احزاب را به خطر انداخته و از رشد آن‌ها جلوگیری کند تا نیاز به احزاب در میان مردم نیز به خوبی جا بیفتد. متاسفانه در حال حاضر کارشکنی‌های اقتصادی مهم‌ترین سد موجود سر راه فعالیت احزاب است که باید شرایط رفع این موانع نیز فراهم شود. واقعیت این است که کشور در حال حاضر با شرایط جدیدی مواجه است و اتحاد در میان مردم بیشتر از گذشته شده، این موضوع شرایط را برای رشد و فعالیت احزاب بیشتر از گذشته مهیا کرده است. اکنون در شرایطی هستیم که دشمنان ما با یکدیگر متحد و هم پیمان شده اند و این موضوع زمینه اتحاد را در کشور بیش از گذشته فراهم کرده است، بنابراین به نظر می‌رسد یکی از شرایط اصلی برای تشکیل احزاب را در دست داریم. اکنون که مردم از سپاه حمایت می کنند و سپاه نیز به خوبی پشت ملت ایستاده است، باید از شرایط استفاده کرد و احزاب قوی و کارآمدی را برای منافع ملی و نظام تشکیل داد.

چون در صورت تشکیل احزاب می‌توان بسیاری از معضلات اقتصادی و سیاسی را از بین برد و با فرهنگ سازی مناسب در کشور از خون شهدا و دستاوردهای انقلاب اسلامی به خوبی دفاع کرد. بزرگان جریان‌ها نیز در صورت تشکیل احزاب به خوبی خواهند توانست نقش رهبری و لیدر در این امر را داشته باشند و به این ترتیب نقش موثرتری را برای رفع معضلات کشور ایفا کنند.