کد خبر : 65026 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۵ دي - 15:52
در روزگاري كه مردم به نان شب محتاجند،جريان مدعي انقلابي‌گري از بيت‌المال پاسداشت بي فايده برگزار مي‌كنند رفيق‌بازي با پول مردم چرا عده‌اي مدعي در پايتخت با هزينه بيت‌المال براي يك فرد عادي كه فقط براي اين جريان مفيد بوده مراسم مي‌گيرند و هزينه مي‌كنند؟!

قانون-  مسئولان و شخصيت‌هايي كه چشم بر حقيقت نبسته‌اند، تاكيد مي‌كنند كه مشكلات معيشتي در كشور بيداد مي‌كند. در همين راستا سیدپرویز فتاح، ريیس کمیته امداد امام‌خميني(س) در سخناني در تعریف از خط فقر در کشور، گفته است:« همه اقتصاددانان و مسئولان مرتبط با حوزه رفاهی و اقتصادی باید بنشینند و با بررسی همه جوانب و سطح واقعی رفاه مردم تعریفی از خط فقر ارائه دهند. زمانی که خط فقر تعریف می‌شود همه خود را با آن مقایسه می‌کنند در نتیجه حجمی از افرادی که پایین‌تر از این خط قرار دارند فقیر محسوب می‌شوند و این برای همه کشورها از جمله ما تبعات اجتماعی، داخلی و بین‌المللی دارد و توقعاتی ایجاد می‌کند. در یک تعریف از خط فقر کسانی که تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و خیریه‌ها هستند زیر خط فقر بوده که این جمعیت از 10میلیون نفر بالاتر نمی‌شود. در تعریف دیگری از خط فقر 20میلیون نفر زیر خط فقر هستند و در تعریف دولت که بي‌شك برای آن حساب و کتابی کرده 40 میلیون نفر از مردم باید یارانه خود را بگیرند یعنی این تعداد ماهانه به 45 هزار تومان نیاز دارند. ما می‌خواهیم بدانیم با تعریف خط فقر هر خانواده ایرانی چه سطحی از امکانات رفاهی را باید داشته باشد و این موضوع است که مهم است. در واقع به تعریف ما بستگی دارد که رفاه مردم را چه در نظر بگیریم. به عنوان نمونه همه خانوارهای ایرانی باید از یک خانه حداقلی برخوردار باشند یا امکاناتی مانند تلویزیون، یخچال، آب، برق و تلفن را داشته باشند. زمانی که به این تعریف رسیدیم هر آنچه خانوارها به عنوان بسته رفاهی از آن محروم هستند به دلیل نداشتن درآمد فقیر محسوب خواهد شد و باید دولت سعی کند سطح رفاه آن‌ها را افزایش دهد. کمیته امداد خدمات‌ دهنده است و از دولت اعتبار می‌گیرد و از مردم کمک‌ها را جمع‌آوری می‌کند بنابراین ما نباید خط فقر را تعریف کنیم بلکه باید نظام، دولت و بسیاری از سازمان‌های مسئول ببینند چه سطحی از رفاه را برای هر خانواده ایرانی می‌خواهند در نظر بگیرند. از سوی دیگر ما سعی می‌کنیم با جلب کمک‌های مردمی، دولتی و دادن مستمری این سطح رفاه را بالا ببریم». از اين نوع سخنراني‌ها در كشور فراوان است و همين موضوع عاملي براي تاييد مشكلات است. حال با اين بحران، جريان‌هايي كه سهم خوبي از بودجه كشور را بدون آن‌كه پاسخگو باشند در اختيار دارند، هر روز با پول بيت‌المال براي اطرافيان خود مراسم گرفته و از خودشان تعريف و تمجيد مي‌كنند!

هزينه اضافي از جيب مردم

در تازه‌ترين اقدام اين جريان، روز گذشته براي فردي به نام نادرطالب‌زاده كه از شخصيت‌هاي طرفدار احمدي‌نژاد محسوب مي شد و در برخي مراسم‌هاي او مانند سوم تير سال 92 شركت مي‌كرد، مهماني تقدير و تشكر برگزار و هزينه‌هاي گزاف مي‌كنند! اين به اصطلاح پاسداشت روز گذشته با عنوان اوج هنر و با حضور افرادي مانند علیرضا قزوه، رضا شکاری، وحید یامین پور، حمید داودآبادی، یوسفعلی میرشکاک ، مسعود شجاعی طباطبایی، مسعود ده نمکی و رائفی پور، حسین دهباشی و محسن مومنی شریف ريیس حوزه هنری و جمع کثیر ديگري در نخلستان سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار شد. اينكه براي فردي مانند طالب‌زاده مراسم پاسداشت برگزار مي‌كنند اهميتي ندارد ولي اگر از جيب بيت‌المال هزينه‌هاي گزاف براي اهداف بي‌فايده صورت گرفته باشد بايد اين اقدام زير سوال برود.

توبه‌فرمايان بي عمل

در روزگاري كه برخي از مردم اين مرز و بوم به نان شب محتاج هستند و براي سير كردن خانواده خود از جان‌شان نيز مي‌گذرند، چرا عده‌اي مدعي در پايتخت با هزينه بيت‌المال براي يك فرد عادي كه فقط براي اين جريان مفيد بوده مراسم مي‌گيرند و هزينه مي‌كنند؟! تا كي بايد اين وضعيت مديريت در كشور وجود داشته باشد كه برخي به راحتي بتوانند هر كاري مي‌خواهند انجام دهند و پاسخگوي هيچ‌كس نباشند! آن‌هايي كه با ژست‌هاي مردمي بودن پا به ميدان مي‌گذارند ولي عكس آن عمل مي‌كنند و تنها شعارهاي‌شان باقي مي‌ماند. اين جريان‌ها از ابتداي انقلاب تا كنون فعال بودند و هرگاه كه از آن‌ها پاسخ خواسته شده‌ به نوعي فرياد وااسلاماي‌شان به آسمان رفته است كه كسي نتواند انتقادي كند. اين جريان به حدي دامنه تقسيم‌بندي‌هاي جناحي خود را افزايش داده‌اند كه هركجا قدم مي‌نهي دُم آن‌ها وجود دارد. در صداوسيما اجازه پخش يك برنامه را كه از ناصرملك‌مطيعي ضبط شده است نمي‌دهند و از سوي ديگر فردي مانند تتلو را تقديس مي‌كنند؛ براي هر ريال هزينه كرد دولت يقه پاره مي‌كنند. آيا براي اين نوع هزينه‌هاي بي‌فايده سينه چاك مي‌دهند؟! اين سياست‌هاي دوگانه مخرب تا كي بايد ادامه داشته باشد، مشخص نيست! ولي بي‌شك مردم اين روزها را در ذهن خود ثبت خواهند كرد و همان‌گونه كه در انتخابات‌هاي مختلف دست رد محكمي به سينه اين جريان‌ها زدند، در آينده نيز پاسخ‌شان را از هر طريق و به خوبي خواهند داد.