کد خبر : 65029 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۵ دي - 15:59
حسين‌مرعشی: زلزله ۷ ریشتری بیاید باید یک میلیون جنازه دفن کنیم تهران باید نوسازی شود. باید دولت و شهرداری در این باره تصمیم بگیرند. به نظرم تهران به راحتی ظرف ۴.۵ سال می‌تواند تغییرات جدی کند...

قانون- در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های حکمروایی خوب و توسعه پایدار شهری تعدادی از فعالان سیاسی و اجتماعی به بررسی عواقب زلزله احتمالی تهران و راهکارهای کاهش آسیب‌های ناشی از آن پرداختند.


به گزارش قانون به نقل از فرارو، حسین مرعشی در این نشست گفت: قاطعانه به شما می‌گویم نوسازی تهران باید مطالبه مردمی شود تا برای ایستادگی مقابل زلزله احتمالی مهیب آمادگی لازم وجود داشته باشد.

معاون اسبق رییس جمهور در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های حکمروایی خوب و توسعه پایدار شهری که به همت حزب ندای ایرانیان برگزار شد، یادآور شد: من به عنوان کسی که تجربه میدانی در این زمینه دارم می‌گویم هیچ چاره‌ای جز نوسازی شهر تهران نیست. تهران باید نوسازی شود. باید دولت و شهرداری در این باره تصمیم بگیرند. به نظرم تهران به راحتی ظرف ۴.۵ سال می‌تواند تغییرات جدی کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید بر لزوم نوسازی بافت‌های فرسوده قبل از وقوع زلزله احتمالی اظهار کرد: خداوند همینطور هشدار می‌دهد و ما همچنان خوابیم. من اخیرا به آقای جهانگیری گفتم فرض کنید زلزله ۷.۲ ریشتری در تهران اتفاق بیفتد باید یک میلیون جنازه دفن کنید. یکی دو میلیون مجروح را باید رسیدگی کنید و بسیاری هم باید اسکان دهید. بعد از یکی دو ماه هم باید خانه‌ها را بسازید. خب بهتر است از الان شروع کنیم تا یک میلیون جنازه دفن نشود و این همه مجروح و بی‌خانمان نداشته باشیم.


وی افزود: اگر بتوانیم زلزله را با آرامش مدیریت کنیم برای اداره کنندگان زلزله یک افتخار خواهد بود. تصمیم درباره نوسازی هر یک روزی که تاخیر پیدا کند ضایعات بسیاری برای کشور ایجاد می‌شود. زلزله اخیر کرمان یک مصدوم هم نداشت، زیرا سال ۸۲ بعد از زلزله بم نوسازی ایجاد شده بود..

مرعشی با یادآوری ۴ زلزله‌ای که خودش در مدیریت بحران آن حضور داشته است، بیان داشت: من ۴ زلزله را درک کردم و درس‌هایی از آن گرفتم. اولین زلزله در سال ۶۰ و در کرمان بود که حدود ۸۰۰ نفر تلفات داشت. ۴۰ روز بعد در منطقه شهداد کرمان زلزله دیگری رخ داد. استان به  خاطر کمک‌ها و نیرو‌های مردمی رسیده از زلزله قبلی مجهز شده بود و امدادرسانی خوب بود. زلزله بعدی رودبار بود که از سنگین‌ترین زلزله‌هایی بود که در کشور رخ داده است. من آن روز‌ها به رودبار رفتم و دو ماهی به استاندار گیلان کمک کردم. چهارمین و سخت‌ترین زلزله‌ای که درک کردم هم زلزله بم بود.

استاندار سابق کرمان در آستانه سالگرد زلزله بم اظهار داشت: سخت‌ترین زلزله‌ای که دیدم زلزله بم بود. در ابتدای حادثه به دلیل قطع سیستم ارتباطی کسی نمی‌توانست بفهمد کجا دقیقا زلزله اتفاق افتاده است. در ۲۴ ساعت اول ۵۰۰۰ جنازه دفن کردیم و ۵ هزار مجروح را از بم خارج کرده و به بیمارستان‌های مراکز استان‌ها در سراسر کشور فرستادیم. تا روز سوم هم میانگین روزی ده هزار نفر دفن می‌شد تا اینکه روز چهارم وضعیت بهتر شد.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه در زلزله کلیه نظام‌های مدیریتی و اجتماعی از بین می‌رود، خاطرنتشان کرد: زلزله فقط ساختمان‌ها را از بین نمی‌برد. شبکه مدیریت اداری و زیربنا‌ها در حادثه‌ای مثل زلزله کاملا متلاشی می‌شود و خدمات عمومی از بین می‌رود. ضعف بزرگی است که در زمان زلزله شبکه‌های مدرن ما از تلفن همراه گرفته تا برق و گاز و ... نابود می‌شوند. گاهی فکر میکنم اگر اتفاق مشابهی در تهران اتفاق بیفتد قرار است با ۱۲۴ سوله باید چه کار کنیم؟

نوسازی تهران باید مطالبه مردمی شود

وی وضعیت امدادرسانی در زلزله بم را نامطلوب خواند و گفت: بعد از حادثه بم وضعیت نامناسبی برای امدادرسانی وجود داشت. هرکس از شهر‌های اطراف برای امدادرسانی آمد خودش مایه زحمت بود. ا. هیات‌هایی امدادرسانی ما همگی بدون آموزش و بدون امکانات بود. اگر قرار است واقعا در بحران‌های اینچنینی امدادرسانی به درستی انجام شود باید از قبل سازماندهی شوند. هر هیئت خارجی که به بم امد از موتور برق و سگ‌هایی برای شناسایی گرفته تا دیگر وسایل موردنیاز فصل سرما همراهشان بود و با امکانات بسیار خوب امدادرسانی کردند.

بحث آمادگی مردم جدی گرفته شود
مشاور رئیس جمعیت هلال احمر در "بهبود مدیریت سوانح و بحران‌ها و ارتقای تاب‌آوری اجتماعی نیز در این نشست با ابراز تاسف از وضعیت نابه سامان موجود در مساله مدیریت بحران گفت: متاسفانه ما در این زمینه از زلزله بم تاکنون رشد چندانی نداشتیم.

عباس استاد تقی زاده عنوان کرد: رویکرد دنیا سالهاست که بحث مدیریت بحران مدیریت پاسخ نیست به رویکرد آمادگی و کاهش خطر رسیده است. ما باید ریسک‌ها را کم کنیم. در دنیا حتی از رویکرد کاهش خطر هم گذشته اند و به تاب آوری رسیده اند خیلی از شاخص‌های آسیب پذیری را ما نمی‌توانیم کاری کنیم. ما باید بپذیریم که قرار است همین الان زلزله بیاید. پس هر کاری که قرار است همین الان باید انجام بدهیم.


مشاور رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه سنجش شاخص‌ها در حیطه‌های مختلف انجام شده است، گفت: مهمترین آیتم شایستگی مدیران است. مدیر باید بداند حکمرانی خوب چیست بداند بحران چیست و چه اقداماتی باید انجام شود.


تقی زاده بحث هماهنگی مدیر بحران در زمان حادثه را بسیار مهم دانست وگفت: شهردار تهران فرمانده بحران نیست. استاندار و فرماندار وشهردار با هم مسئول هماهنگی مدیریت بحران هستند.


در کشور‌های دیگر فردی را تربیت می‌کنند تا به عنوان فرمانده حادثه را فرماندهی کند. مدیرکل بحران اترش با ۹ میلیون جمعیت میگفت من ۲۵۰ هزار داوطلب آتش نشان دارم که مثل یک آتش نشان حرف‌های می‌آیند و کشیک می‌دهند. ما باید به سمتی برویم که مردم را تجهیز کنیم. در شهر تهران تنها کاری که می‌شود کرد بحث آمادگی خود مردم است.

هارپ نه زلزله تولید می‌کند نه خشکسالی
امیر ساعدی داریان، استاد دانشگاه نیز دیگر سخنران این نشست بود. وی اظهار داشت: تهران در معرض خطر جدی زلزله قرار دارد و تنها راه مقابله با آن شناختن راهکار‌ها و سپس پرداختن به آن است.


ساعدی با اشاره به سه گسل اصلی تهران بیان داشت: اگر گسل ماهدشت فعال شود می‌تواند گسل شمال تهران را هم فعال کند. پس از زلزله ۲/۵ ریشتری ملارد احتمال وقوع زلزله ۷ ریشتری در تهران ۲۰ درصد افزایش یافت الان هم تا چهار ماه دیگر احتمال وقوع زلزله با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به قبل رو به رو خواهد بود.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه در هیچ کشوری دستگاهی برای پیش‌بینی زلزله وجود ندارد، گفت: در صورت وقوع زلزله هر ساختمانی که پیش از سال ۴۳ ساخته شده باشد نابود خواهد شد. کسانی که در ساختمان‌های بین سال ۴۳ و ۸۰ هستند از یک کارشناس و مشاور بخواهند ساختمان‌شان را بررسی کند و ساکنان ساختمان‌های ساخته شده پس از سال ۸۰ نیز در صورت وقوع زلزله تهران بالای ۷ ریشتر بهتر است در خانه بمانند.


وی همچنین با ارائه توضحاتی درباره تکنولوژی هارپ اظهار کرد: هارپ تکنولوژی‌ای است که سالهاست وجود داشته، ولی به اسم هارپ از سال ۹۰ ایجاد شده است. هارپ به طور مثال اگر از آمریکا به سمت کشور ما بیاید حداکثر توانش به اندازه یک لامپ خواهد بود. هارپ نه زلزله تولید می‌کند نه خشکسالی. برخی هم می‌گویند هارپ سیستمی مخفی است که اصلا این طور نیست. شما با ۱۰۰ دلار می‌توانید بروید کل سیستم هارپ را از نزدیک ببینی.