کد خبر : 66466 تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۸ دي - 15:15
بررسي سكوت و عدم حضوررییس دولت های نهم و دهم در روزهاي اخير در گفت‌وگوي «قانون» با يكي از نزديكان وي احمدي‌نژاد حصر نبود رييس دولت هاي نهم و دهم با ماهيت اعتراض ها موافق ولي با شكل بيان اين اعتراضات مخالفند

قانون-گروه سیاسی

التهاب روزهای پر سر و صدا خوابیده‌است اما حاشیه‌های اعتراض های روز های اخیر هنوز به گوش می‌رسد. روز گذشته در رسانه ها و فضای مجازی خبری مبنی بر اینکه محمود احمدی نژاد با محدودیت هایی روبه‌رو شده است، شايعه‌شد.

ماجرا از جایی آغاز شد که چند تن از مسئولان کشور به صورت تلویحی ریشه اعتراضات اخیر را به محمود احمدی نژاد نسبت دادند و بعد از آن بود که اين شایعه مطرح شد و تاجایی پیش رفت که خبر و تكذيب بازداشت او به نقل از منابع نزدیک به او منتشر شد. اينكه احمدي‌نژاد اظهاراتي را بيان كرده و اقداماتي را انجام داده است كه مي‌تواند براي او دردسرساز شود، ولي بي‌شك برخورد سخت با او شدني نيست.

برای اطلاع از صحت اخبار منتشر شده درباره این موضوع و موضع جریان موسوم به بهاری ها در قبال مسائل رخ‌داده در جامعه به سراغ بهمن شریف زاده از نزدیکان رییس دولت های نهم و دهم رفتیم كه در ادامه مشروح گفت و‌گوی «قانون» با اين روحاني را مي‌خوانيد.

خبرهایی مبنی بر ایجاد محمدودیت هایی برای آقای احمدی نژاد به گوش می رسد. حتی برخی منابع خبری مدعی شدند که وی بازداشت شده است. آیا این اخبار صحت دارد؟

خیر این موضوع صحت ندارد. برخی دوستان امروز صبح(ديروز) با ایشان در دفتر ولنجک دیدار کردند. ایشان هیچ محدودیتی برای برنامه و کارهای‌شان ندارند و به برنامه های روزانه خودشان می رسند.

در روز های گذشته کشور با اعتراض های همراه بود که این اعتراضات به درگیری منجر شد. برخی از مسئولان کشور ریشه این انتقادات و تظاهرات را به شکل تلویحی و بدون اشاره به اسم آقای احمدی نژاد و با دادن نشانه هایی به ایشان منتسب کردند. آیا آقای احمدی نژاد در پیدایش این موضوع نقش داشتند؟

اینکه برخی افراد این صحبت را مطرح می کنند تخمین ذهن برخی از دوستان و خلاف واقع است. آقای احمدی نژاد درباره حوادث اخیر سکوت اختیار کردند و هیچ نظری ندادند.

چرا سکوت کرد؟ او از چند ماه قبل در سفر های استانی خود و سخنرانی ها ادعاهایی را نسبت به دولت و عملکردش مطرح می‌کرد!

آقای احمدی نژاد منتقد وضعیت موجود است و با ماهیت اعتراض‌ها که به وضعیت اقتصادی کشور شده موافق‌است اما وقتی کار به درگیری و خشونت کشید، سکوت اختیار کردند.

یعنی ایشان به نحوه اعتراض ها منتقد بودند و در این نوع اعتراضات سوء استفاده های زیادی از وضعیت اعتراض ها می‌شود.اين نكته را اشاره كنم كه آقای احمدی نژاد از ماه ها قبل به این وضعیت معترض بود. نامه 30 صفحه ای ایشان در نقد وضعیت کشور و قوه قضاییه را فراموش نكنيد. نامه ای که با کمک قضات، وکلا و کارشناسان نوشته شد و در آن نقد هایی مطرح شد که هیچ کس نمی توانست به آن ها پاسخ دهد.

آن نامه هیچ جوابی حتی به شکل خصوصی نگرفت؟

خیر. به این دلیل که به طور کامل از تفکر وکلا و قضات در آمده بود و علمی بود و جای جواب برای کسی نگذاشته بود. اقدامات و اعترض های ایشان هنوز پابرجاست اما به دلیل وضعیت اعتراض‌ها که به خیابان کشیده شد، سکوت کردند.

چند روز قبل از این اعتراض ها بود که سه نفر از نزدیکان آقای احمدی نژاد یعنی آقایان بقایی، جوانفکر و خراسانی که مدتی بود به بست نشینی در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) پایان داده بودند، باز این رویه بست‌نشینی خود را شروع کردند اما به یکباره و بدون اطلاع آن را متوقف کردند. دلیلش چه بود؟

دلیل این موضوع نیز به اعتراضات بازمی گردد. با شکل اعتراضات خیابانی تصمیم گرفته شد در حال حاضر موضوع بست‌نشینی منتفی شود و موضع جریان آقای احمدی نژاد به شکل متحد سکوت است.

یعنی اگر اعتراض ها به شکل دیگری مطرح می‌شد آقای احمدی نژاد امکان داشت از این اعتراضات حمایت کند؟

ببینید این اعترضات یک شکل و یک ماهیت دارد. موضوع این است که ماهیت این اعترض‌ها وضعیت زندگی مردم بود اما شکل اعتراضات به گونه ای بود که هدف این اعترضات گم شد. به همین دلیل تصمیم گرفته شد در مقابل ماجراهای اخیر موضعی گرفته نشود. اما انتقادات و اشکالات به وضعیت کشور وارد است و قابل کتمان نیست.

به نظر شما احمدی نژاد یا جریانش، نسبت به ادعاها مبنی بر نقش او در به وجود آمدن اعتراضات پاسخی خواهند داد؟

نمی دانم. اما برخی از حامیان ایشان نسبت به این اظهار نظر ها پاسخ هایی را مطرح کرده اند. اما اگر ایشان خودشان صلاح بدانند موضع می‌گیرند و من اطلاعی از تصمیم شان ندارم.

یک شایعه ای نیز مطرح شد مبنی بر اینکه احمدی‌نژاد را از مجمع تشخیص مصلحت نظام کنار گذاشته اند. آیا چنین موضوعی مطرح شده است؟ او به جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود؟

این موضوع کذب است. آقای احمدی نژاد رابطه خوبی با آیت‌ا... شاهرودی دارند و از نظر فکری این دو نفر به یکدیگر نزدیک هستند و مشکلی وجود ندارد که آقای احمدی نژاد نخواهد به جلسات مجمع برود. ایشان در جلسات شرکت می کنند و کاری به این شایعات ندارند.


محورهاي گفت‌وگو:

جلسات در دفتر ولنجک برقرار است

خبر محدودیت برای احمدی نژاد کذب است

مشکلی برای نرفتن احمدي‌نژاد به جلسات مجمع وجود‌ندارد

موضع رييس جمهور سابق ونزدیکانش نسبت به اتفاقات اخیر سکوت است

آقای احمدی نژاد و آیت ا... شاهرودی از نظر فکری به يكديگر نزدیک هستند

رييس دولت هاي نهم و دهم با ماهيت اعتراض ها موافق ولي با شكل بيان اين اعتراضات مخالفند