کد خبر : 67199 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۴ دي - 18:11
اظهارات رييس سازمان بسيج انتقادمجلسي‌ها را نيز دربرداشت اعتراض به خودسري آموزشي! بي‌شك كمك كردن براي حل مشكلات كشور با دخالت كردن در امور نهادهاي ديگر متفاوت است كه برخي سازمان‌ها و نهادها بايد به اين موضوع توجه داشته باشند...

قانون- اندكي قبل بود كه غلامحسین غیب پرور، رییس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به جزيیات طرح هفت ساله شهید بهنام محمدی گفت: این طرح تربیتی از سال تحصیلی آینده با پوشش یک میلیون دانش آموز آغاز به کار می‌کند. در این طرح از هر مسجد دو یا سه بسیجی به کمک اولیا و کادر آموزشی مدارس می‌روند تا آنان را در کارهای تربیتی یاری رسانند. غیب پروركه در اجتماع فرماندهان بسیج دانش‌آموزی استان کهگیلویه و بویراحمد سخن مي‌گفت با اشاره به طرح ویژه بسیج در میان دانش آموزان کشور به نام طرح شهید بهنام محمدی تاکید کرد: مهم‌ترین طرح بسیج در سال آینده طرح شهید بهنام محمدی است که نقطه پیوند مسجد، مدرسه و خانه است. وی با یادآوری دوران باشکوه دفاع مقدس خاطر نشان کرد: رزمندگان دوران دفاع مقدس اهل مسجد بودند و اگر ما بخواهیم حیات مطمئنی را برای انقلاب اسلامی ترسیم کنیم نقش آفرینی مساجد مورد نیاز است. مسجد کانون جوشان انقلاب اسلامی است و باید کانونی برای تربیت جوانانی باشد که می‌خواهند پای کار انقلاب باشند. هر یک از جوانان ما باید حداقل به یک مسجد وابسته باشند و نمی‌توان فردی را بسیجی دانست اما با مسجد کاری نداشته باشد. غیب‌پرور رکن دوم در طرح شهید بهنام محمدی را مدرسه دانسته و تصریح کرد: مدارس ما قبل از آموزش باید کانون تربیت باشند و کشوری که مردمان تربیت شده و فهیم داشته باشد دیگر دشمنان در آن نفوذ و رسوخ نخواهند داشت. وی با تمجید از دیدگاه‌های خوب وزیر آموزش و پرورش گفت: هم‌افزایی میان بسیج و آموزش وپرورش باید بیش از پیش تقویت شود که در این طرح از هر مسجد دو یا سه بسیجی به کمک اولیا و کادر آموزشی مدرسه می‌روند که آنان را در کارهای تربیتی یاری رسانند. وی در پایان تصریح کرد: جامعه دانش آموزی مورد هدف دشمن است که با شعار نمی توان جلوی دشمن را سد کرد بلکه باید با راهکارهای عملی و برنامه‌ریزی‌های دقیق مقابل آنان ایستاد.

واكنش وزير به يك تفكر

اين اظهارات كافي بود تا در فضاي مجازي و جامعه واكنش‌هاي فراواني به اين تفكر ايجاد شود. وزير روحاني نيز براي آنكه زودتر اين واكنش‌ها را آرام كند در مطلبي نوشت:«مردم را بی جهت و به هر بهانه‌ای نگران نکنید! اجرای هر برنامه ای توسط هر نهادی در مدرسه باید با اجازه و هماهنگی آموزش و پرورش باشد».

انتقاد مجلسي

اما مجلسي‌ها نيز نسبت به اين موضوع بي‌توجه نبودند. در همين راستا محمد قمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس در مطلبي با عنوان« مگر آموزش و پرورش برای تربیت دانش‌آموزان از بسیج کمک خواسته است؟» گفت: نباید با اظهارات نسنجیده برای خانواده‌های دانش آموزان ایجاد نگرانی کرد .محمد قمی با انتقاد از پیشنهاد حضور نیروی بسیج در مدارس برای کمک‌های تربیتی و مشاوره‌ای، گفت: تربیت کودکان و نوجوانان به تخصص ویژه‌ای نیاز دارد که معلمان به ویژه مربیان تربیتی مدارس دوره‌های لازم را در این رابطه پشت سر گذاشته‌اند و هر فردی بیرون از این مجموعه نمی‌تواند اهداف مورد نظر را دنبال کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در میان بسیجیان افرادی با دکتری تربیتی وجود دارند اما حتی استفاده از توانمندی این افراد با مدرک دکتري باید پس از رد شدن از کانال گزینشی آموزش‌وپرورش باشد و این وزارتخانه باید در ابتدا اعلام نیاز کند؛ بنابراين باید پرسید مگر آموزش و پرورش از بسیج کمک خواسته است؟ وی با بیان اینکه بسیج می‌تواند به دانش‌آموزان توانمندی‌های نظامی و دفاعی را آموزش دهد، افزود: یک بسیجی می‌تواند توانمندی‌های بسیاری در مسائل اجتماعی، سیاسی و نظامی داشته باشد اما نمی‌تواند در جایگاه مشاوره به مدارس در امور تربیتی و آموزشی قرار گیرد. قمی با تاکید براینکه نمی‌توان اجازه داد پای هر کسی صرف داشتن کارت بسیج به مدارس باعنوان کار تربیتی باز شود، اضافه کرد: تربیت مساله مهمی است، به همین دلیل نباید با اقدامات نسنجیده برای خانواده‌ها ایجاد نگرانی کرد. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: در شرایطی که حتی به دنبال تدریس و ادامه فعالیت حق‌التدريسان و معلم سربازان نیز حساسیت‌هایی آورده شده؛ چگونه می‌توان تربیت نسل آینده را به دست افرادی خارج از این حیطه سپرد.

دخالت ممنوع

بي‌شك كمك كردن براي حل مشكلات كشور با دخالت كردن در امور نهادهاي ديگر متفاوت است كه برخي سازمان‌ها و نهادها بايد به اين موضوع توجه داشته باشند. زيرا خلط وظايف در بازه‌هاي زماني نه تنها گرهي از مشكلات حل نكرده‌، بلكه معضلات فراواني را نيز به وجود آورده است.