کد خبر : 69395 تاریخ : ۱۳۹۶ شنبه ۱۴ بهمن - 00:00
مقابله بابحران جهانی یادگیری در حالی که کشورهای کم درآمد بر تعهد خود مبنی بر اجرای برنامه‌هایی با هدف مقابله با "بحران جهانی یادگیری" افزوده‌اند رهبران جهان نیز در مورد اختصاص بودجه ۲.۳ میلیارد دلاری به امر آموزش طی سه سال آینده متعهد شدند.

قانون- در حالی که کشورهای کم درآمد بر تعهد خود مبنی بر اجرای برنامه‌هایی با هدف مقابله با "بحران جهانی یادگیری" افزوده‌اند رهبران جهان نیز در مورد اختصاص بودجه ۲.۳ میلیارد دلاری به امر آموزش طی سه سال آینده متعهد شدند.

به گزارش قانون به نقل از  ایسنا، گروهی از مقامات ارشد کشورهای سراسر جهان از جمله سران شش کشور آفریقایی برای شرکت در کنفرانس تامین مالی سطح بالا در سنگال به داکار، پایتخت این کشور سفر کردند.

با این حال به رغم هشدار پیشین بانک جهانی مبنی بر این که بیش از ۲۶۰ میلیون کودک در سراسر جهانی از تحصیل محروم هستند و امید به اختصاص سرمایه سه میلیارد دلاری به حوزه آموزش اما این مشارکت مالیِ جهانی هنوز کمتر از تعهداتی است که انتظار می‌رفت.

رئیس جمهور سنگال که میزبانی این کنفرانس را برعهده داشت با اهدای دو میلیون دلار، سنگال را به اولین کشور اهدا کننده کمک هزینه به این صندوق تبدیل کرد.

"مکی سال" در این کنفرانس بیان کرد: وقتی سنگال با بودجه محدود خود قادر به پرداخت این مبلغ در طول سه سال است، مطمئنا جامعه جهانی می‌تواند مبلغ تعیین شده یا حتی بیشتر از آن را برای تامین بودجه آموزشی جهانی پرداخت کند.

چین که سرمایه گذاری‌های زیادی در قاره آفریقا دارد، نماینده خود را به این نشست فرستاده بود که البته هیچ گونه تعهدی در این مورد نداد.

در مجموع مبلغ ۲.۳ میلیارد دلاری جمع‌آوری شده در این کنفرانس که با تلاش بسیار اتحادیه اروپا، انگلیس، نروژ، فرانسه و دانمارک صورت گرفت به نسبت بودجه ۱.۳ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۵، افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش دیلی تایمز، همچنین در این کنفرانس، ۵۳ کشور در حال توسعه متعهد به صرف ۱۱۰ میلیارد دلار در نظام آموزشی خود در طول دو سال آینده شده‌اند.

این تعهدات جهانی در حالی اعلام شده که چندی پیش صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل (یونیسف) در گزارش خود از محرومیت میلیون‌ها کودک از حق تحصیل و آموزش خبر داده است. بر اساس این گزارش در شرایط کنونی ۲۷ میلیون کودک در ۲۴ کشور بحران‌زده جهان امکان رفتن به مدرسه را ندارند.