کد خبر : 70658 تاریخ : ۱۳۹۶ جمعه ۲۷ بهمن - 11:38
رفراندوم وسیله‌ تسویه حساب‌های سیاسی نیست عضو فراکسیون ولایی مجلس با تاکید بر اینکه از ظرفیت رفراندوم برای اداره مطلوب جامعه استفاده شود، گفت: همه‌پرسی وسیله‌ تسویه حساب‌های سیاسی نیست.

قانون-عضو فراکسیون ولایی مجلس با تاکید بر اینکه از ظرفیت رفراندوم برای اداره مطلوب جامعه استفاده شود، گفت: همه‌پرسی وسیله‌ تسویه حساب‌های سیاسی نیست.
 

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت،جهانبخش محبی نیا  در خصوص پیشنهاد رفراندوم رئیس جمهور، گفت: بر اساس اصل 59 قانون اساسی می‌توان مسائل مهم را به رفراندوم گذاشت اما قانون رفراندوم هنوز به شکل منبسط تصویب نشده است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حقیقت می‌توان از طریق رفراندوم برخی از خواسته‌های مردم را به رأی گذاشت کما اینکه استفاده از ظرفیت قانون اساسی برای اداره مطلوب جامعه بی‌تاثیر نیست.

وی تاکید کرد: برگزاری رفراندوم نباید هدف و وسیله‌ای برای تسویه حساب‌های سیاسی باشد، زیرا رفراندوم ظرفیتی در قانون اساسی برای لحاظ خواسته مردم در اداره کشور است.

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: موضوعات مطرح در اعتراضات و اغتشاشات اخیر نمی‌تواند موضوع رفراندوم قرار گیرد، زیرا رفراندوم برای تصمیم‌گیری‌های کلان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است که هم‌اکنون نیز شرایط برگزاری آن در کشور وجود دارد.

گفتنی است بر اساس اصل ٥٩ قانون اساسی؛ «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو، سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.»