کد خبر : 70915 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن - 15:41
ظريف: نمی‌خواهیم در منطقه هژمون باشیم رئیس دستگاه دیپلماسی تاكيد كرد: معتقدیم ما خواستار منطقه‌ای قدرتمند هستیم ما نمی‌خواهیم در منطقه هژمون باشیم. چرا که زمان هژمون گذشته است.

قانون- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ طی اظهاراتی ضمن ابراز خرسندی برای حضور در این نشست، گفت: سال گذشته ایران پیشنهاد ترتیبات امنیتی را در خلیج فارس اعلام کرد.

به گزارش قانون، وی افزود: برخی از همسایگان ما از این فرصت استفاده کردند برای اتهام وارد کردن به ایران. ما صبح امروز شاهد یک سیرک کارتونی بودیم. اجازه دهید به موضوعات جدی بپردازیم.

ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد: شکست داعش به این معنا نیست که ما به صورت کامل از ریشه تروریسم رها شده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخشی از اظهاراتش به حمایت‌های به عمل آمده از صدام در تهاجمش به ایران در 1980 و حمله شیمیایی علیه ایرانیان و عراقی‌ها اشاره کرد.

وزیر خارجه همچنین به تهاجم اسرائیل به لبنان و اشغال غیرقانونی فلسطین و تهاجم‌های هر روز به سوریه توسط این رژیم اشاره کرد. وی به بمباران یمن توسط عربستان نیز پرداخت.

وزیر خارجه در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: ما در منطقه خود از نتایج انتخاب‌های اشتباه متضرر می‌شویم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاكيد كرد: معتقدیم ما خواستار منطقه‌ای قدرتمند هستیم ما نمی‌خواهیم در منطقه هژمون باشیم. چرا که زمان هژمون گذشته است.

ظریف با اشاره به برجام خاطرنشان کرد: برجام یک الگوی بازی با حاصل‌جمع جبری صفر بود.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه سخنانش عنوان کرد: ایران پیشنهاد مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای را دادیم و هنوز این پیشنهاد روی میز است چرا که آلترناتیو برای این منطقه است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: ما باید درک کنیم که نیاز به اقدامات در همه زمینه‌ها برای تقویت اعتماد متقابل بین کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد.

ظریف همچنین همتایان خود در حوزه خلیج فارس را دعوت کرد به به ایران بپیوندند برای عملیاتی کردن واقعی این پیشنهاد.

 ظریف صبح امروز برای شرکت در این نشست وارد مونیخ شد و در حاشیه آن با برخی همتایان خود از جمله وزرای خارجه ارمنستان و گرجستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان 29 بهمن 1395 نیز در سفر به آلمان در پنجاه و سومین اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ حضور یافت و ضمن ایراد سخنرانی در حاشیه این نشست رایزنی‌هایی را با برخی مقامات شرکت کننده داشت.