کد خبر : 72256 تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۳ اسفند - 14:56
پژمانفر خبر داد سنگ‌اندازي دارندگان "اموال بی‌حساب و کتاب" سرراه روشنگري يکی از مسائلی که امروز متاسفانه در کشور ما مورد غفلت واقع شده و به تبع آن، آسیب زیادی به مهمترین پشتوانه کشور ما یعنی موضوع مردم وارد کرده، بی عدالتی است

قانون- نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دارندگان اموال بی‌حساب و کتاب، مخالف طرح اعاده اموال نامشروع هستند.

به گزارش قانون، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در گفت‌وگو با تسنیم در مورد طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان اظهار داشت: بنده از افرادی هستم که این طرح را امضا کرده‌ام، یکی از مسائلی که امروز متاسفانه در کشور ما مورد غفلت واقع شده و به تبع آن، آسیب زیادی به مهمترین پشتوانه کشور ما یعنی موضوع مردم وارد کرده، بی عدالتی است.

نماینده مردم مشهد در مجلس خاطرنشان کرد: مردم به عنوان مهمترین پشتوانه نظام مطرح هستند، با وجود پیشرفت‌هایی که در کشور شده و با توجه به توسعه تکنولوژی‌ها، نتوانستیم آن چیزی که رضایت مردم را تامین می‌کند که همان عدالت است را در جمهوری اسلامی پا به پای پیشرفت داشته باشیم.

پژمانفر تصریح کرد: در کشور، توسعه اقتصادی و سیاسی داشته‌ایم اما عدالت متاسفانه پا به پای آن رشد نکرده است، این موضوع نتیجه‌اش این می‌شود که فاصله‌ای میان مردم و مسئولان ایجاد شود، مردم بزرگترین پشتوانه نظام هستند و این ظرفیت را اگر نداشته باشیم در مقابل توطئه‌ها ناچار هستیم سر فرود بیاوریم.

وی بیان کرد: اینکه در این 4 دهه این مقدار جلو رفته‌ایم و از مشکلات عبور کرده‌ایم، به دلیل حضور مردم و به ویژه لایه‌های ضعیف و کم‌درآمد جامعه است، در قوانین، قانون‌هایی در مورد این موضوع و تکالیفی داشته‌ایم؛ قانون "از کجا آورده‌ای" یک قانون مشخص است و یا رسیدگی به اموال و دارایی‌های مسئولان تکلیف بوده اما از ناحیه مسئولان و قانونگذاران کوتاهی شده است.

پژمانفر افزود: طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را در مجلس مطرح کردیم تا رسیدگی شود و اگر مالی نامشروع است، به هر شکلی که بوده در صورت احراز نامشروع بودنش، به بیت‌المال بازگردد و این اطمینان را به مردم بدهیم که اگر حقی تضییع شده، امروز نظام بنا دارد این مال را بازگرداند. این مسئله متوجه مسئولان رده‌های مختلف اعم از قوه مجریه، قضائیه و مقننه و استانداران و مسئولان است و این قانون شامل حال آنها می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تمام تلاش خود را برای اینکه یک فضای رضایتمندی در میان آحاد مردم داشته باشیم را داریم و این طرح نیز می‌تواند رضایتمندی را در میان مردم ما بالا ببرد، با توجه به پیامی که از ناحیه مردم داده شده و رهبری نیز نسبت به موضوع اجرای عدالت تاکید دارند باید بتوانیم این کار را صورت دهیم.

پژمانفر همچنین در مورد ضمانت اجرایی این طرح در صورت تصویب گفت: وقتی طرحی مصوب می‌شود و به تائید شورای نگهبان می‌رسد، تبدیل به قانون می‌شود و برای اجرایی شدن آن نیز تدابیری پیش بینی می‌شود و از این ناحیه دغدغه‌ای نیست.

وی در مورد اینکه شنیده می‌شود برخی با اجرایی شدن این طرح مخالف هستند اظهار داشت: خیلی‌ها با انگیزه‌های متفاوت در مقابل این طرح هستند و رضایت ندارند موضوع شفافیت نسبت به اموال و دارایی‌های مسئولان ایجاد شود، ما اما حق خود و نظام می‌دانیم که نسبت به مشخص شدن دارایی مسئولان اقدام شود.

پژمانفر بیان کرد: توجیهی ندارد که کسی به صورت معمولی و بدون سوء استفاده از بیت المال، چند هزار میلیارد دارایی را تحصیل کرده باشد؛ تائید می‌کنم کسانی که اموال بی حساب و کتابی دارند، رفتارهای مورد شبهه‌ای در این شرایط دارند اما باید بتوانیم در مقابل این مال‌اندوزی‌ها برخورد داشته باشیم.