کد خبر : 72993 تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۱ اسفند - 12:25
انتقاد به واكنش سريع! اولين جلسه شوراي شهر تهران بعد از غائله جشن روز زن در برج ميلاد با واكنش هاي اعتراضي برخي اعضاي شورا همراه بود.

قانون-در جشن هفته گذشته روز زن، تعدادي از دختران كم‌سن و سال، برنامه گل افشاني را اجرا كردند كه اين برنامه به رقص زنان در جلسه اي با حضور مردان تعبير و انتقاد هاي بسياري از شهردار تهران تبديل شد. ديروز در جلسه شورا اما برخي اعضاي شورا كه در روزهاي گذشته پيام‌هاي توييتري درباره اين غائله داده بودند، لب به انتقاد از منتقدان شهرداري تهران گشودند. سيد محمود ميرلوحي، عضو شورای شهر تهران در همين باره از قوه قضايیه و صدا و سیما خواست که در مورد مابقی مسائل و حواشی در شهرداری نیز مانند اتفاق برج میلاد، اطلاع‌رسانی کنند. وي با بیان اینکه مساله املاک نجومی و دستگیری قائم مقام شهردار قبلی هنوز در هاله‌ای از ابهام است، گفت: از چهارشنبه تا کنون رسانه ملی و دادستانی با جدیت به موضوع برج میلاد و حواشی آن وارد شدند و با جدیت پیگیر هستند اما استدعا می‌شود ضمن اجرای قانون و عدالت حداقل اخبار دو حادثه دیگر را هم اطلاع‌رسانی کنند. البته اشکالی ندارد که رسانه ملی تشخیص می‌دهد اتفاق برج میلاد آنقدر مهم بوده که باید اخبار آن لحظه به لحظه منتشر شود، با این حال استدعا می‌شود که درمورد دو موضوع قبلی نیز اطلاع‌رسانی کند. رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران نيز در اين جلسه با اشاره به حواشی مراسم روز زن در برج میلاد گفت: مسائل فرهنگی را به بحران سیاسی بدل نکنید. ناهید خداکرمی در تذکر خود با بیان اینکه به دنبال اجرای برنامه روز زن در برج میلاد شاهد عکس‌العمل های زیادی بودیم، گفت: از همه مسئولان و نهادهای قضایی ، شهری و دولتی تقاضا دارم تا مدیریت شهری را کمک کنند تا به دور از هیجانات و در راستای ایجاد نشاط و ثروت آفرینی در چهارچوب قانون و به دور از بحران‌ها به فعالیت خود بپردازد. مردم نیاز به آرامش دارند تا ایده های خود را بیان کنند و نباید با انگ زدن و قضاوت کردن، کار را بر مردم تنگ کنیم .

خبري از نوروز در شهر نيست

اما به جز موضوع جشن روز زن در برج ميلاد و حواشي آن، اعضاي شوراي شهر نسبت به عملكرد شهرداري درباره اجراي طرح هاي استقبال از نوروز نيز انتقاد كرده و زهرا نژاد بهرام، عضو هيات رييسه شورا در همين باره گفت: تنها 9 روز به آغاز سال جدید باقی مانده اما هنوز جشن‌های استقبال از بهار آغاز نشده است، ما انتظار تحول بصری بیشتری داشتیم.وی با بیان اینکه در خصوص عدم برگزاری جشن‌های بهاره به شهردار تذکر می دهم، افزود: با این حال از شهردار تهران بابت نمایش چهره‌های زنان برتر در سطح شهر در روز زن تشکر می‌کنم.محمود میرلوحی نيز با بیان اینکه این شورا در شرایطی تحویل مدیریت فعلی شد که خودمان سختی‌ها را پیش‌بینی می‌کردیم، گفت: با این حال امروز 52 هزار میلیارد تومان بدهی برملا می‌شود و استخدام‌های یک‌ساله اخیر فشار چندبرابری بر منابع مالی شهرداری تحمیل کرده است، به گونه‌ای که در جلسه اولی که با نجفی در دفتر کارش داشتیم، دغدغه وی پرداخت حقوق شهریور بود اما حالا می‌بینید که حقوق‌ها به موقع پرداخت می‌شود و آیا نباید خدا قوت گفت؟ آیا نباید کمک کرد؟ وی با بیان اینکه من امروز پیامکی به مسئولان امر زدم و گفتم که چرا برنامه‌های استقبال از بهار آغاز نمی‌شود و انتظار داریم مردم شهر شادتر باشند؛ چرا که جامعه نیاز به نشاط دارد و باید از افسردگی دوری کرد و انتظار داریم که شاهد کمک و حمایت همه باشیم. میرلوحی با بیان اینکه در زمان انتخاب شهردار در 16 بند همه تاکید کردیم که مدیریت شهری با همه قوا هماهنگ، همدل و همراه خواهد بود، گفت: امیدواریم همه دستگاه‌ها در آستانه سال جدید کمک کنند تا فضای شهر معطر از دوستی و نشاط باشد و اگر مشکلی هم هست، با همدلی رفع و رجوع شود.

آب را گران كنيد!

وضعيت آب شرب شهر تهران و ذخيره منابع آبي و تعيين نرخ آب بها در سال آينده نيز در جلسه ديروز شوراي شهر بررسي شد و اعضای شورا به افزایش نرخ 20 درصدی حق انشعاب رای مثبت دادند. پرورش، مدیرعامل شرکت آبفاي تهران در همين باره با بیان اینکه امیدوارم اعضای شورای شهر با ا فزایش 20 درصدی حق انشعاب موافقت کنند، گفت: در تهران روزانه سه میلیون متر مکعب آب آماده و روانه سیستم توزیع می شود و این خدمات را کسی نمی بیند؛ اما اگر یک لحظه قطع شود مشکلات فراوانی را سبب می‌شود.وی در خصوص سرانجام سهم شهرداری از سهام شرکت آبفا تصریح کرد:‌ 10 بار نامه نوشتم که این تاسسیات متعلق به شهر است اما کسی به دنبال آن نمی‌آید. در جلسه ديروز شورا و در زمان بررسي وضعيت تعرفه آب شرب تهران در سال 97، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران درخواست کرد تعرفه آب واقعی شود. زهرا صدر اعظم نوري تاكيد كرد: با توجه به وضعیت آب در دنیا و ایران و اینکه بحران آینده کشورها بحران آب است و در کشور ما قدر و ارزش آب دانسته نمي‌شودو مصرف بی رویه است؛ به عنوان مثال هر نفر در تهران روزانه ٢٥٠ لیتر آب مصرف می‌کند که دو برابر استاندارد جهانی است.همین‌طور منابع تجدیدپذیر آب در ایران ١٦٠٠ لیتر است که متوسط آن در دنیا ٧٠٠٠ لیتر است؛ بنابر این اگر برداشت آب از منابع موجود با همین روند ادامه یابد، در آینده شاهد شرایط غیر قابل تحمل برای شهرومندان خواهیم بود، بنابراین پیشنهاد دارم قیمت آب‌بها باید واقعی شود و در تبصره یک پیشنهادی، املاک دارای کاربرد ورزشی و آموزشی از شمول تخفیف حذف شود. وی ادامه داد:شهریه مقطع ابتدایی و مهد کودک میلیونی است، هزینه فعالیت های ورزشی مجموعه های خصوصی بسیار بالاست؛ بنابراین مکان های ورزشی و آموزشی خصوصی و غیرانتفاعی که با اخذ هزینه های بالا از شهروندان مدیریت می شود، دلیلی ندارد که مشمول تخفیف و تسهیلات شود .

عوارض شهرداري را دولت گران كرده نه شورا

موضوع افزايش اخير برخي عوارض هاي شهرداري به خصوص در بخش املاك نيز از مباحث ديگر طرح شده در جلسه ديروز شوراي شهر بود. احمد مسجد‌جامعي، عضو كميسيون فرهنگي شوراي شهر تهران در اين باره با بيان اينكه این روزها زیاد درباره افزایش تعرفه های شهرداری صحبت می‌شود و آن را به مصوبات شورا نسبت می دهند، تاكيد كرد: اين در حالی است که چنین نیست و حتی مربوط به امسال و یا شهر تهران هم نیست.هیات دولت در سال 95 مصوبه ای را به تصویب رساند که بر اساس آن «بهای اراضی، ساختمان و مستحدثات برای محاسبه عوارض نوسازی در شهرداری‌های شهرهای مشمول ماده 2 قانون نوسازی و عمران شهری، از ابتدای سال 1395 معادل صد در صد ارزش معاملاتی املاک در سال 1393 تعیین می‌شود». عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به این موضوع که عوارضی که شهرداری از شهروندان دریافت می‌کند بر اساس اسناد فرادستی و مصوبات دولت است، افزود: این مصوبه ربطی به شورا ندارد. دولت در سال 95 صد درصد و در سال 96 ، هشتاد‌و‌پنج درصد ارزش معاملاتی را افزایش داده است. یعنی آن بخش مربوط به عوارض نوسازی و عمران شهری مصوبه ما نیست. ما اگر مصوب کنیم، فرمانداری رقم 20 درصد افزایش را موافقت می کند. وی در خصوص افزایش عوارض کسب و پیشه تصریح کرد: دریافت عوارض کسب و پیشه نیز فرمولی دارد که در همه سال ها ملاک عمل بوده است. در این فرمول یکی از اجزای تاثیرگذار قیمت منطقه ای یا آخرین ارزش معاملاتی املاک بوده که آن نیز تحت تاثیر افزایش قیمت معاملاتی است. شورای جدید هیچ اقدامی انجام نداده که منشأ افزایش قیمت‌ها باشد و آنچه هست، مربوط به سال‌های پیش است و شورا آن را مصوب نکرده بلکه تنها مجری آن است. شورا قصد دارد با این مصوبه تسهیلاتی را برای شهروندان فراهم کند.