کد خبر : 73289 تاریخ : ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۴ اسفند - 22:06
منافع آمریکا در آفریقا مخرج‌مشترک پنج کشوری که تیلرسون برای سفرانتخاب کرد این است که آنها در خط مقدم مبارزه با تروریسم در افریقا هستند.بخصوص که حضور گروه تروریستی الشباب در شرق افریقا، بوکوحرام در غرب ...

قانون- نویسنده:GITAAU WARIGI / مترجم :محمد دهقانی _کارشناس افریقا
اولین سفر منطقه ای وزیر خارجه پیشین  آمریکا به پنج کشور آفریقایی برای ناظران امور تاحدودی غیر منتظره بود چرا که هنوز مدت زمان زیادی از اهانت ترامپ به مهاجران آفریقا و تشبیه کشورهای آفریقایی به سوراخ چاه مستراح نگذشته است.
رکس تیلرسون دراین سفر منطقه ای  اتیوپی جیبوتی کنیا چاد و نیجریه را برای بازدید انتخاب کرد.
برخلاف سفر مقامات چینی به این قاره  که معمولا همراه با پیشنهادات اقتصادی و یا طرح های زیرساختی و توسعه ای است؛در سفر تیلرسون همانگونه که انتظار می رفت و قبلا هم وزارت خارجه آمریکا تایید کرده بود؛ هیچ پروژه توسعه ای درنظر گرفته نشد. البته دولت ترامپ نشان داده که به تعهدات مالی خارجی آمریکا پایبند نیست.  وی همچنین گفته است در خصوص برخی دیگر از تعهدات آمریکا مثل پیمان های چندجانبه و توافقات نظامی این کشور تحفظ دارد. یکی از مواردی را که استثنانا امریکا از آن رویگردان نیست، مبارزه با تروریسم است و همین دغدغه وزیر خارجه آمریکا را راهی افریقا کرد.
بنابراین مخرج‌مشترک پنج کشوری که تیلرسون برای سفرانتخاب کرد این است که آنها در خط مقدم مبارزه با تروریسم در افریقا هستند.بخصوص که حضور گروه تروریستی الشباب در شرق افریقا، بوکوحرام در غرب و‌ جدایی طلبان اسلامگرا درجنوب ساحل (sahel) (۱)
باعث نگرانی عمیق آمریکا شده است.
در این راستا امریکا از طریق پایگاه هوایی Lemonnier  در جیبوتی حملات هوایی بیشماری را علیه گروه  الشباب در سومالی انجام می دهد. ۵۰۰ نظامی آمریکایی نیز در سومالی مستقر هستتد.
آمریکا یک پایگاه آموزش های ضد تروریستی در جزایر Manda Bayin Lamu
واقع در کنیا داشت که در سال ۲۰۰۶ آن  را به نیروی دریایی کنیا واگذار کرد ولی گزارش ها حاکی است که هنوز ۲۰۰ نفر از نیروهای ویژه آمریکا در آنجا و درکنار نیروهای کنیایی مستقر هستتد.‌گفته می شود از این نیروها برای عملیات های مخفی در خاک سومالی و علیه گروه الشباب استفاده می شود.
آمریکا در اتیوپی نیز یک ایستگاه رادیویی شنود و جمع آوری اطلاعات از طریق یک پایگاه در شهر  دیر داوه(Dire Dawa)  دارد. دولت آمریکا ادعا می کند نظامیانش در افریقا صرفا با هدف آموزشی و مشاوره به شرکایش حضور دارند و در عملیات های نظامی شرکت نمی کنند؛ که امکان ندارد این ادعا واقعیت داشته باشد.
از طرف دیگر نیروهای نظامی کنیا، اتیوپی و جیبوتی در چارچوب نیروهای ائتلاف افریقا برای سومالی(Amison force) جهت مقابله با تروریست‌های  الشباب در این کشور مستقر هستند.آنها  اگرچه و بصورت ظاهری زیرنظراتحادیه افریقا هستند اما عملا زیر نظرنیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد عملیات انجام می دهند که هدفش حفظ صلح ، مقابله با تروریسم، آموزش نیروهای امنیتی سومالی، حمایت از ساختارهای سیاسی و ایجاد وحدت ملی در این کشور است.
باوجود اینکه اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحدحامیان اصلی نیروهای ائتلاف افریقا در سومالی هستند ولی در واقع  امریکاحامی مالی مستقیم و غیر مستقیم  (Amison)  از طریق مشارکت ۷/۳ بیلیون دلاری در بودجه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل است.
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سال گذشته در جلسه شورای امنیت با طرح عقب نشینی نیروهای حافظ صلح ملل متحد از سومالی و واگذاری کامل ماموریت حفظ صلح به Amisom force مخالفت و تاکید کرد نخستین اولویت ما ایجاد تسهیلات و کمک به نیروهای ائتلاف افریقا برای سومالی  جهت مبارزه با تروریست های الشباب است.
از طرف دیگر نیروهای ویژه آمریکا در کشورهای نیجریه و مالی در غرب آفریقا  حضور دارند.آنها حامی نیجریه در مبارزه با گروه تروریستی بوکوحرام هستند که دامنه فعالیت آنها به کشورهای همسایه یعنی نیجر، کامرون و چاد تسری پیدا کرده است. لذا موضوع اصلی سفر دیپلمات ارشد آمریکایی با منطقه بررسی  مجددا راهکارهای مقابله با تروریسم بود. بخصوص که پس از شکست‌ داعش در عراق و سوریه احتمال داده می شود که تروریست ها به سمت کشورهای  آفریقا بروند.
یکی دیگر از اهداف سفر منطقه ای تیلرسون مقابله بانفوذ چین در افریقا است. البته نفوذ چین به پشتوانه طرح های زیرساختی و توسعه ای که در این قاره اجرا می کند، هر روز بیشتر و بیشتر می شود و لذا پکن نگران سفر وزرای خارجه کشورهای رقیب نیست.
همچنین وزیرخارجه آمریکا در این سفر مطابق روال معمول از نقض حقوق بشر و فساد در این کشورها سخن گفت و از افزایش بدهی این کشورها به چین ابراز نگرانی کرد.‌
سفر منطقه ای تیلرسون در پی اعلام آمادگی ترامپ برای گفتگو با کره شمالی، یک روز زودتر و ناتمام به پایان رسید و با عجله به  واشنگتن بازگشت.
____

منبع: هفته نامه جامعه شرق آفریقا

۱_ساحل منطقه ای میان صحرای بزرگ افریقا و ساوانای سودان در شمال افریقا است که از اقیانوس اطلس تا دریای سرخ امتداد دارد

2_ این مطلب قبل از برکناری تیلرسون نگارش و ترجمه شده است.