کد خبر : 74113 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۲ فروردين - 17:50
ورزش ایران در سالی که گذشت ناطق‌ رفت، تندیس پدر بوکس ایران شکست در سال ۱۳۹۶ "ناطق نوری" از ریاست فدراسیون بوکس انصراف داد و تندیس "حسن باشت‌باوی" پدر بوکس ایران تخریب شد.

قانون- در سال ۱۳۹۶ "ناطق نوری" از ریاست فدراسیون بوکس انصراف داد و تندیس "حسن باشت‌باوی" پدر بوکس ایران تخریب شد.

به گزرش قانون به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۶ یکی از فراموش نشدنی‌ترین سال‌ها، در کتاب خاطرات بعد از انقلاب جامعه بوکس بود. سالی که در آن نخستین رئیس بعد از انقلاب فدراسیون بوکس ایران، پس از گذشت ۲۸ سال دل از صندلی ریاست کند و فدراسیون بوکس را ترک کرد. رونمایی و شکسته شدن تندیس پدر بوکس ایران (حسن باشت‌باوی ) در حالی که سالگرد رونمایی آن نرسیده بود، از جمله اتفاقات تلخ و شیرین امسال برای جامعه بوکس بود.

در ادامه این گزارش نیز سایر اتفاقات بوکس ایران در یک سال گذشته (سال ۱۳۹۶) مرور شده است که خواندن آن‌ها برای دوست ‌داران این رشته می‌تواند جالب باشد.

* رونمایی از تندیس پدر بوکس ایران
در تاریخ ۱۲ فروردین 1396 طی مراسمی که با حضور دکتر تاجگردون رییس کمیسیون برنامه بودجه مجلس، شهردار و فرماندار گچساران، اهالی ورزش و پیشکسوتان برگزار شد، همزمان با جشن تولد "حسن باشت‌باوی" ملقب به پدر بوکس ایران، از تندیس او نیز رو نمایی شد. این تندیس در یکی از بوستان‌های بزرگ شهر گچساران قرار داشت که بعدها روزهای خوشی شامل حال آن نشد.
 

تندیس پدر بوکس ایران(حسن باشت‌باوی)

* پیگیری اردوهای تیم ملی با مربی کوبایی
تیم ملی بوکس ایران که توانسته بود با هدایت "باربارو فرناندز خیمنز" سرمربی کوبایی خود در نهمین دوره تورنمنت جاده ابریشم یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز("ایمان رمضانپور" در وزن ۹۱+ کیلوگرم(طلا)، "امید احمدی‌صفا" در وزن ۴۹ کیلوگرم(نقره)، "شاهین موسوی" در وزن ۷۵ کیلوگرم(برنز) و "سالار غلامی" در وزن ۹۱ کیلورگرم(برنز) را کسب کند، برای حضور در بازی‌های کشورهای اسلامی تمرینات خود را زیر نظر مربی کوبایی پیگیری می‌کرد.
 

پیگیری اردوهای تیم ملی بوکس با مربی کوبایی

* تنها سهمیه‌ رقابت‌های جهانی به آلمان اعزام نشد!
تیم ملی بوکس ایران که از اواسط سال ۹۵ زیر نظر مربی کوبایی تمرینات خود را پیگیری می‌کرد، برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۷(کسب سهمیه مسابقات جهانی آلمان) با ۸ بوکسور در تاریخ هفتم اردیبهشت ۱۳۹۶ عازم ازبکستان شد. ایران با جوانترین ترکیب تاریخ خود در این مسابقات شرکت کرده بود و نفراتی چون "سالار غلامی" امید اول مدال بودند.

بوکسورهای برتر هر وزن در این مسابقات، جواز حضور در رقابت‌های جهانی آلمان را کسب می‌کردند. از تیم ملی ایران تنها یک بوکسور، "سجاد کاظم‌زاده" در وزن ۶۹ کیلوگرم به مدال برنز رسیده و تنها سهمیه ایران برای قهرمانی جهان را کسب کرد که با بی‌توجهی‌های عوامل فدراسیون بوکس، از اعزام این بوکسور به رقابت‌های جهانی خودداری شد.

"سالار غلامی" کاپیتان تیم ملی بوکس، از امیدهای اصلی کسب مدال در این رقابت‌ها بود که از کسب مدال باز ماند.
 

"سجاد کاظم‌زاده" تنها سهمیه ایران برای رقابت‌های بوکس قهرمانی جهان

* تک مدال(برنز) بوکس ایران در باکو!
در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۶ اعلام شد که ترکیب تیم ملی بوکس برای حضور در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی باکو تغییر می‌کند و "محمد عزیزی" در وزن ۹۱ کیلوگرم جانشین "سالار غلامی" شد. عزیزی با ۲۱ سال سن جوانترین بوکسور اعزامی ایران به این دوره از بازی‌ها بود. در این مسابقات همه بوکسورهای ایران از گردونه مسابقات کنار رفتند و تنها یک مدال برنز توسط "امید احمدی‌صفا" در وزن ۴۹ کیلوگرم کسب شد.

ترکیب اعزامی تیم ملی بوکس ایران به بازی‌های کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ به قرار زیر بود:
۴۹کیلوگرم: امید احمدی صفا
۷۵کیلوگرم: شاهین موسوی
۹۱کیلوگرم: محمد عزیزی
+۹۱ کیلوگرم: رضا مرادخانی
 

"امید احمدی‌صفا" بوکسور تیم ملی

* برگزاری نخستین فستیوال بوکس رده سنی امیدها
نخستین دوره جشنواره بوکس امیدهای کشور از تاریخ ۲۸ خرداد تا یکم تیر در شهر اصفهان برگزار ‌شد.

* قهرمانی جوانان آسیا و کسب مدال طلا توسط "رضا حسن‌نیا"
رقابت‌های بوکس قهرمانی جوانان آسیا از تاریخ ۱۰ تیر به میزبانی شهر بانکوک در تایلند آغاز و تا روز جمعه ۱۷ تیر پیگیری شد که با یک نتیجه خوب برای تیم ملی جوانان ایران به پایان رسید. تیم ملی جوانان ایران بعد از چندین سال توانست یک مدال طلا و یک مدال برنز در رقابت‌های قهرمانی آسیا کسب کند. این مدال طلای تیم جوانان در شرایطی به دست آمد که فدراسیون بوکس حتی تیم جوانان را به یک تورنمنت تدارکاتی هم اعزام نکرده بود.

هدایت تیم ملی بوکس جوانان ایران در این مسابقات را امید رشید، رضا مهدی‌پور و مرتضی سپهوند به عنوان مربی بر عهده داشتند. "رضا حسن‌نیا" در وزن ۸۱ کیلوگرم و "امیرحسن ثقفی" در وزن ۹۱+ کیلوگرم به ترتیب، مدال‌های طلا و برنز ایران در این مسابقات را کسب کردند.

تیم ملی جوانان ایران در این مسابقات مقام چهارمی را از آن خود کرد.

* بازگشت روزبهانی به تمرینات تیم ملی بوکس
در تاریخ هفتم مرداد ماه دور جدید اردوهای تیم ملی بوکس بزرگسالان با سرمربیگری "باربارو فرناندز خیمنز" کوبایی آغاز شد که دعوت "احسان روزبهانی" از اخبارهای قابل توجه در آن بازه زمانی بود. البته گویا این دعوت هم برای بازگشت او به تمرینات تیم ملی کافی نبود و "روزبهانی" از شرکت کردن در تمرینات تیم ملی خودداری کرد.
 

"احسان روزبهانی" ملی‌پوش بوکس

* شوک به جامعه بوکس با استعفای "احمد ناطق‌نوری" از ریاست!
دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ بزرگترین شوک به فدراسیون بوکس نیمه جان ایران وارد شد، اتفاقی که شاید به فکر هیچکس نمی‌رسید. "احمد ناطق‌نوری" که از سال ۱۳۶۸ ریاست فدراسیون بوکس ایران را در اختیار داشت با حضور در محل وزارت ورزش و جوانان از این سمت استعفا داد تا حکومت سه دهه‌ای او به پایان برسد.

"مسعود سلطانی‌فر" وزیر ورزش و جوانان، با استعفای تنها رئیس فدراسیون بوکس بعد از انقلاب موافقت کرد و "افشین داوری" به عنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب شد.
 

"حاج احمد ناطق‌نوری" رئیس سابق فدراسیون بوکس

*یک برنز برای بوکسورهای نوجوان ایران در آسیا!
تیم ملی بوکس نوجوانان ایران که برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا با هفت بوکسور عازم شهر پرتوپرنس کشور فیلیپین شده بود، تنها با کسب یک مدال برنز به کار خود پایان داد تا روند تک برنزهای ایران در رقابت‌های مختلف ادامه دار باشد.

هدایت این تیم را غلامرضا کریمی به عنوان سرمربی، همایون امیری به عنوان مربی و علی دانشمند(دبیر فدراسیون) به عنوان سرپرست در اختیار داشتند. تک مدال برنز ایران در این رقابت‌ها را "حسین حاج‌آقا براری" در وزن ۵۴ کیلوگرم کسب کرد.

*از اخراج "خیمنز" تا کاندید شدن "داوری" در مهر ماه!
پس از انتخاب "افشین داوری" به عنوان سرپرست فدراسیون بوکس، خبرهای اخراج مربی کوبایی تیم ملی روز به روز پر رنگ‌تر می‌شد که در نهایت با تصمیم "داوری"، "باربارو فرناندز خیمنز" کوبایی از سمت سرمربیگری تیم ملی بوکس کنار گذاشته شد. این اتفاق در حالی رخ داد که طبق گفته "روح‌الله حسینی" قرار بود این مربی تا بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا هدایت تیم ملی بوکس را بر عهده داشته باشد.

حواشی فدراسیون بوکس با رفتن "خیمنز" به پایان نرسید تا مهر ماه سال ۹۶ برای جامعه بوکس یک ماه پر حاشیه باشد. "افشین داوری" که پس انتخاب به عنوان سرپرست فدراسیون بوکس در مصاحبه‌های خود اعلام کرده بود قصد شرکت کردن در مجمع انتخابات ریاست فدراسیون بوکس را ندارد، با تصمیمات جنجالی در فدراسیون از جمله اخراج مربی کوبایی و کنسل کردن اردوهای تیم ملی، انتقادهای زیادی را پیش روی خود می‌دید تا اینکه، کاندید شدنش در انتخابات ریاست فدراسیون بوکس را اعلام کرد.
 

"افشین داوری" سرپرست فدراسیون بوکس تا قبل از انتخاب "حسین ثوری"

"باربارو فرناندز خیمنز" سرمربی کوبایی تیم ملی بوکس

* کاندیدا شدن یک زن برای ریاست فدراسیون بوکس!
در حالی که فدراسیون بوکس از معدود فدراسیون‌هایی است که در بخش بانوان هیچ فعالیتی ندارد، کاندیدا شدن یک زن برای در اختیار گرفتن ریاست این فدراسیون از جمله خبرهای تعجب برانگیز بود. در حالی که زمان ثبت نام کاندیداها برای مجمع بوکس رو به پایان بود، "بدرالملوک کهرنگی" در این انتخابات ثبت نام کرد.

البته او در روز مجمع ریاست فدراسیون بوکس از شرکت کردن در این انتخابات انصراف داد. "بدرالملوک کهرنگی" همسر "ناصر طالبی" رئیس سابق فدراسیون اسکی ایران است.

* بازگشت "اکبر احدی" به سرمربیگری تیم ملی
پس از پایان رقابت‌های بوکس قهرمانی کشور و کنار گذاشته شدن سرمربی کوبایی تیم ملی(خیمنز)، پیش از برگزاری این رقابت‌ها با حضور اکبر احدی در محل برگزاری مسابقات اینطور به نظر می‌رسید که احتمال بازگشت او به بوکس وجود داشته باشد.

با این اوصاف عصر روز شنبه ۱۳ آبان ماه با تصمیمات گرفته شده در فدراسیون بوکس، "اکبر احدی" سرمربیگری تیم ملی بوکس ایران را بار دیگر بر عهده گرفت.
 

"اکبر احدی" سرمربی تیم ملی بوکس

* آوار شدن خانه کاپیتان تیم ملی بوکس در زلزله سرپل ذهاب
در جریان زلزله شهرستان سرپل ذهاب استان کرمانشاه، خانه‌ی "فروتن گل‌آرا" کاپیتان تیم ملی بوکس ایران در شهر سرپل ذهاب ویران شد. او با گذاشتن عکسی از مدال‌های خارج شده‌اش از زیر آوارها در فضای مجازی از این حادثه دلخراش ابراز ناراحتی کرد.
 

خانه ویران شده "فروتن گل‌آرا" کاپیتان تیم ملی بوکس

* در مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون بوکس "حسین ثوری" جانشین "ناطق‌نوری" شد
روز (سه‌شنبه) پنجم دی، مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون بوکس ایران به میزبانی آکادمی ملی المپیک برگزار شد. در پایان این انتخابات "حسین ثوری" با کسب ۲۳ رأی از ۴۰ رأی موجود، به عنوان رئیس جدید  فدراسیون بوکس انتخاب شد. روح‌الله حسینی نیز ۱۵ رای و حسین فشی ۲ رای را در این مجمع کسب کردند.
 

"حسین ثوری" رئیس فدراسیون بوکس

* کسب دو نقره و یک برنز در تورنمنت بلغارستان
تیم ۷ نفره بوکس ایران با دو مدال نقره "سجاد کاظم‌زاده" در وزن ۶۹ و "سالار غلامی" در وزن ۹۱ کیلوگرم و یک مدال برنز "سید شاهین موسوی" در وزن ۷۵ کیلوگرم به کار خود در این رقابت‌ها پایان داد. هدایت تیم ملی بوکس ایران در این رقابت‌ها را اکبر احدی به عنوان سرمربی در اختیار داشت.

البته پیش از برگزاری این مسابقات قرار بود تیم ملی بوکس ایران یک اردوی مشترک را با تیم ملی بلغارستان برگزار کند که به دلیل مشکلات فدراسیون این اردو کنسل شد.

* یک فدراسیون و دو رئیس/ "ناطق‌نوری" کلید اتاق ریاست را به "ثوری" تحویل نمی‌دهد!
در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ و در اسفند ماه، خبرهایی مبنی بر تحویل ندادن کلید اتاق ریاست فدراسیون بوکس از سوی "احمد ناطق‌نوری" به "حسین ثوری" رئیس جدید فدراسیون بوکس منتشر شد که برای همه جامعه ورزش تعجب آور بود.

البته در این میان پرداخت حقوق کارمندان شخصی "ناطق‌نور" از بودجه فدراسیون بوکس که بیت‌المال محسوب می‌شود، از دیگر شاهکارهای این رئیس کهنه کار بود.

* تندیسی که سالگرد رونمایی ندید/ تندیس پدر بوکس تخریب شد!
در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ همزمان با جشن تولد ٩٠ سالگی "حسن باشت‌باوی " پدر بوکس ایران، از تندیس این پیشکسوت بوکس در گچساران رونمایی شد.این تندیس که طی مراسمی با حضور دکتر تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه بودجه مجلس، شهردار و فرماندار گچساران، اهالی ورزش و پیشکسوتان این رشته رونمایی شد طبق اخبار منتشر شده، در حالی که کمتر از یک سال از زمان رونمایی آن می‌گذشت، تخریب شد.
 

تندیس تخریب شده "حسن باشت‌باوی" ملقب به پدر بوکس ایران