کد خبر : 74697 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۸ فروردين - 20:10
پاسخ وزیر دفاع ایران به بن سلمان حاتمی بر این باور است که شاهزاده سعودی مانند سایر رهبران جهان که به قدرت نظامیشان برای رسیدن به اهدافشان متکی هستند، به دام توهم قدرت افتاده است.

قانون-‍ حاتمی بر این باور است که شاهزاده سعودی مانند سایر رهبران جهان که به قدرت نظامیشان برای رسیدن به اهدافشان متکی هستند، به دام توهم قدرت افتاده است.

به گزارش قانون به نقل از نشريه روسي راشاتودي،امیر حاتمی، وزیر دفاع به حرف‌های ایران ستیزانه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان پاسخ داد: امیدوارم که شاه آینده عربستان مجرب‌تر شود و یاد بگیرد چطور از افتادن در دام توهم قدرت اجتناب کند.

وزیر دفاع در سفر اخیر خود به مسکو برای شرکت در یک کنفرانس امنیتی با رسانه روس مصاحبه کرده و در این گفت‌وگو به ادعا‌های محمد بن سلمان درباره رهبری ایران واکنش نشان داده است.

وزیر دفاع کشورمان با راشا تودی مصاحبه کرده و در این گفت‌و‌گو به گزافه‌گویی‌های اخیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اشاره کرده است.

امیر حاتمی دراین گفت‌و‌گو عنوان کرد رهبر جوان عربستان سعودی مانند بسیاری از رهبران پیش از خودش است که در دام توهم قدرت افتادند.

به گزارش ایلنا، بر اساس گزارش راشا تودی امیر حاتمی در جریان سفر به مسکو با این رسانه مصاحبه کرده است. حاتمی در صدر هیاتی برای شرکت در کنفرانس امنیتی بین المللی به مسکو سفر کرده بود.

وی با اشاره به ادعا‌های بن سلمان گفته این عبارات از سوی مردی که تجربه کمی در امور کشورداری دارد مطرح شده است. او یک بار مدعی شده بود که می‌تواند وضعیت یمن را ظرف یک هفته سامان دهد. یمن یک کشور فقیر با قدرت نظامی کم است. جنگ در یمن الان چهار ساله شده و به باتلاقی برای عربستان سعودی تبدیل شده است.

حاتمی گفت: اظهارات محمد بن سلمان باید با دستاورد‌هایش محک زده شود. دستاوردی که در یمن چندان چشم نواز نیست. کشوری که با جنگ داخلی ویران شده است و عربستان مستقیما در یک طرف جنگ مداخله کرده و ایران متهم است که به طور مجرمانه طرف دیگر جنگ را حمایت مالی کرده است.

حاتمی بر این باور است که شاهزاده سعودی مانند سایر رهبران جهان که به قدرت نظامیشان برای رسیدن به اهدافشان متکی هستند، به دام توهم قدرت افتاده است.

وی گفته «هیتلر دچار توهم قدرت بود و فکر می‌کرد قدرتمند است. همان طور که صدام حسین زمانی که به ایران حمله کرد چنین تصوری داشت. زمانی که آمریکایی‌ها به عراق حمله کردند، آن‌ها هم فریب قدرت و توان خود را خوردند. آن‌ها فکر می‌کردند می‌توانند عراق را اشغال کنند و حاکم جدیدی را سر کار بگذارند. اما همه آن‌ها اشتباه مهلکی کردند و کشور را در جهنم عمیقی گرفتار کردند.»

وزیر دفاع اظهار امیدواری کرد که شاه آینده عربستان مجرب‌تر شود و یاد بگیرد چطور از افتادن در چنین دامی اجتناب کند.

حاتمی جان بولتون که اخیرا به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ انتخاب شده است را هم مورد انتقاد قرار داد. بولتون شخصیت کلیدی در حمله آمریکا به عراق است و سال‌هاست حمله مشابه به ایران را تبلیغ می‌کند.

وزیر دفاع در این مصاحبه به راشا تودی گفت: «بولتون شاید بعد از انتخاب (به عنوان مشاور امنیت ملی) بیانیه صریح اللهجه‌ای علیه ایران نداده باشد، اما سابقه ذهنیت امپریالیستی او موجود است. همه مردم آزادی‌خواه جهان به خوبی از این سابقه آگاه هستند.»

وی افزود: این ذهنیت در دولت قبل آمریکا هم تفاوتی نکرده بود فقط متد‌ها متفاوت بود. ترامپ نماینده چهره واقعی امپریالیسم آمریکاست که برای همه آشکار شده است. او تهدیدی بدیهی برای صلح و امنیت همه است؛ نه فقط ایران. اما مهم نیست چه کسی در آمریکا مسئولیت داشته باشد. هرکس به این مقام برسد سیاست‌های مشابه را با متد‌های خودش اجرا خواهد کرد.

راشا تودی نوشت: «وزیر ایران درباره وابستگی ترامپ به توییتر برای ارتباط و اظهار عقایدش هم اظهار نظر کرد و گفت: این مساله تا زمانی که منبع آن رییس جمهور آمریکا باشد، بی‌ربط است.»

حاتمی گفت: «بعضا ممکن است معتقد باشند که استفاده او از این مدیوم (توییتر) نشان می‌دهد که ترامپ به اندازه‌ای که باید از ذهنش استفاده نمی‌کند. بعضی دیگر می‌گویند استفاده از توییتر یک روش هوشمندانه است. مساله مهم این است که او رییس جمهور است.»

وزیر دفاع ایران در خصوص شکست داعش در عراق و سوریه هم گفت: «تردید کمی درباره اینکه داعش به افغانستان نقل مکان کرده است، وجود دارد، اما درباره تعداد آن‌ها توافق نظری وجود ندارد. بعضی می‌گویند ۱۰ هزار نفر آنجا هستند. دولت افغانستان گفته این آمار کمتر است، اما بی‌شک آن‌ها در افغانستان درحال اجرای عملیات هستند. بعضی دولت‌ها عقب نشینی تروریست‌ها از سوریه و عراق را تسهیل کردند و اقداماتی برای حفظ رهبران تروریست‌ها کردند. اطلاعات ما می‌گوید که این رهبران شاید به افغانستان به طور قاچاقی رفته باشند.»

حاتمی در ادامه افزود: «افغانستان به کل با سوریه و عراق متفاوت است و داعش نمی‌تواند در افغانستان با روشی که در عراق و سوریه پیشروی کرده جلو برود مگر اینکه حامیان آن‌ها منابع مالی زیادی هزینه کنند. برخلاف همسایگان و یا ایران و سوریه، همسایگان افغانستان تحرکات داعش را در مرز‌ها مسدود کرده و خطوط توزیع آن‌ها را قطع خواهند کرد. مردم افغان هم این ایدئولوژی را نمی‌پذیرند چرا که با فرهنگ آن‌ها متفاوت است.»

وی خاطرنشان کرد: «بازیگران اصلی باید هشیار بمانند و نباید به داعش اجازه دهند در جای دیگر رشد پیدا کند.»