کد خبر : 74785 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۹ فروردين - 15:29
نمايندگان در روزهاي ابتدايي سال به دنبال بررسي حاشيه‌هاي ايجاد شده در فضاي‌مجازي هستند مجلس روي موج تلگرام سخنگوی کمیسیون فرهنگی با اشاره به ضرورت هم‌افزایی سه کمیسیون فرهنگی، صنایع و امنیت مجلس در خصوص موضوع فیلترینگ تلگرام، از بررسی این موضوع در اولین جلسه کمیسیون متبوعش خبر داد.

قانون-بيان خبري بي‌مبنا از جانب يكي از نمايندگان  مجلس‌شوراي اسلامي مبني بر فيلترتلگرام سبب شد تا حواشي ای مختلفي درباره اين پيام رسان روسي ايجاد شود. حواشي كه مسئولان ارشد دولتي را نيز وادار به پاسخگويي كرد. برخي از جريان‌هاي حاكم در كشور مدعي هستند كه اين پيام‌رسان هزينه‌هاي مادي و معنوي فراواني براي كشور ايجاد كرده است و بايد پايان كار آن را با فيلتر اعلام كرد ولي برخي ديگر مخالف اين ادعا هستند. افرادي ديگر نيز هستند كه تمام رويدادها و فاجعه‌هاي حاضر در كشور و منطقه را از چشم تلگرام مي‌بينند.
 براي مثال ريیس دانشکده صداوسیما مدعی شده است كه دفاع از آزادی تلگرام، یعنی باندهای قاچاق دختران و  کلاهبردار‌ها آزاد باشند، داعش و القاعده از طریق تلگرام برای بمبگذاری و آدم‌کشی سازماندهی و عملیات کنند، افراد فاسد و منحرف بتوانند تصاویر پورنوگرافی کودکان را در فضای مجازی منتشر کنند، آيا هزینه این همه جرم و جنایت که جمعیت ده‌ها میلیونی کاربران تلگرام را تهدید می‌کند، به منافع آزادی تلگرام برای عده ای خاص می ارزد؟
 اين توهمي كه برخي سعي مي‌كند آن را به ملت نيز القا كنند بي‌شك ناشي از ضعفي است كه آن‌ها در برابر قدرت فضاي‌مجازي دارند و براي جبران اين ناتواني تلاش مي‌كنند تا صورت مساله‌را پاك كنند.
همفكري براي يك تصميم‌سنگين
همان‌گونه كه اشاره كرديم مسئولان كشوري واكنش‌هاي فراواني به اين ماجرا نشان داده‌اند و نمايندگان نيز سعي دارند با بررسي در كميسيون‌هاي مختلف عواقب ماندن يا فيلتر تلگرام را واكاوي كنند.
درهمين راستا احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ضرورت هم‌افزایی سه کمیسیون فرهنگی، صنایع و امنیت مجلس در خصوص موضوع فیلترینگ تلگرام، از بررسی این موضوع در اولین جلسه کمیسیون متبوعش خبر داد. احد آزادی‌خواه با اشاره به ورود کمیسیون فرهنگی به موضوع فیلترینگ تلگرام، گفت: یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در شورای عالی فضای مجازی عضو است و این نماینده موظف است به صورت مرتب گزارش‌هایی از فرآینده تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های شورای عالی فضای مجازی در حوزه‌های مختلف به صحن کمیسیون فرهنگی ارائه دهد. نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی رابطه وسیع، ضابطه‌مند و تعریف شده دارند، افزود: یکی از موضوعات مطرح شده در شورای عالی فضای مجازی بحث پیام‌رسان‌های وارداتی مانند تلگرام است که در کمیسیون فرهنگی نیز مطرح شده اما در این روزها تصمیم جدیدی در این زمینه گرفته نشده است؛ اعضای کمیسیون نظرات مختلفی در این زمینه دارند. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس بیان کرد: در اولین جلسه کمیسیون فرهنگی در سال جدید در این خصوص بحث می‌شود و نظر نهایی کمیسیون مشخص مي‌شود؛ شايد برای بررسی موضوع فیلترینگ تلگرام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون مربوطه و فردی از دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی به کمیسیون فرهنگی دعوت می‌شوند.
 سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: کمیسیون فرهنگی، کمیسیون امنیت ملی و صنایع مجلس باید دراین خصوص با یکدیگر ارتباط گسترده داشته باشند تا تصمیمات مناسب اتخاذ شود؛ کشور در حوزه پیام‌رسان‌ها خلأ قانونی ندارد، بنابراین نیازی به ورود جدی کمیسیون فرهنگی به موضوع نیست اما اقدامات این کمیسیون بیشتر در حوزه نظارتی است.
نشست‌امنيتي براي تلگرام
در همين حال سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوي كميسيون امنيت‌ملي مجلس نيز، با اشاره به جلسه روز دوشنبه بیستم فروردین در مجلس براي بررسي ماجراي فيلتر تلگرام، گفت: ساعت 10 تا 12 صبح روز دوشنبه بیستم فروردین جلسه ویژه‌ مشترک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با عنوان «بررسی تهدیدهای اقتصادی شبکه تلگرام و ضرورت تامین امنیت اطلاعات شخصی افراد در شبکه‌های پیام رسان داخلی» برگزار خواهد شد.
نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جلسه مذکر با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و ابوالحسن فیروز‍‌آبادی دبیر مرکز ملی فضای مجازی برگزار خواهد شد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: هدف از برگزاری این جلسه بررسی تهدیدهای اقتصادی تلگرام و اهمیت پیام‌رسان‌های داخلی‌است.
همچنین نقاط ضعف و قوت آن‌ها و دستیابی به راهبردی واحد و دقیق از دیگر اهداف برگزاری این جلسه خواهد بود.
دلهره‌هاي اقتصادي
با توجه به حاشيه‌هايي كه درباره تلگرام ايجاد شده است و برخي از كارشكني‌هاي اقتصادي آن سخن مي‌گويند، فاطمه حسینی عضوكميسيون اقتصادي مجلس، با بیان اینکه قرار است هفته آینده کمیسیون اقتصادی دو موضوع مهم مورد بررسی قرار گیرد،  گفت: نخستین موضوع بحث تلگرام است که در این راستا نشست مشترک کمیسیون اقتصادی و امنیت ملی با وزیر ارتباطات و دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره تلگرام از منظر ریسک‌ها و هزینه‌های اقتصادی  بر کشور از طریق تلگرام برگزار می شود.
خودسري و عجله ممنوع
بي‌شك هرگونه اقدام بدون تفكر و با خودسري تبعاتي را به دنبال دارد. اگر قرار است تصميمي در اين زمينه يعني فيلترتلگرام گرفته شود، بايد نظرات كارشناس مختلف را كسب، تمام زواياي آن را بررسي و سپس اقدام كرد.
دوره تصميمات يك‌‌طرفه پايان يافته است و مردم به اين راحتي زير بار اقداماتي كه توجيهي نداشته باشد نخواهند رفت.