کد خبر : 75924 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۹ فروردين - 19:20
سود برنج وارداتی در جیب مافیا اطرافیان وزیر از رانت استفاده می‌کنند واز افزایش قیمت برنج خارجی سود می‌برند، مافیای واردات برنج بسیار قوی هستند و به حرف ما و کشاورزان توجه نمی‌کنند.

قانون- عضو کمیسون کشاورزی، گفت: اطرافیان وزیر از رانت استفاده می‌کنند واز افزایش قیمت برنج خارجی سود می‌برند، مافیای واردات برنج بسیار قوی هستند و به حرف ما و کشاورزان توجه نمی‌کنند.
 

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت،محمدصادق حسنی جوریابی در خصوص واردات برنج به کشور، اظهار داشت: متاسفانه وزیر جهاد کشاورزی به دلیل وجود مافیای واردات برنج در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به مردم دروغ آشکار می‌گویند، وی اعلام کرد که 600 و 20هزار تن برنج داخلی را خریداری کرده‌اند و در همان زمان از ایشان درخواست کردم در نامه‌ای اعلام کنید که از چه شرکت‌ تعاونی و فروشگاهی خرید برنج داخلی توسط وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است.

عضو کمیسون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استان گیلان 40 درصد از برنج کشور را تولید می‌کند، گفت: استیضاح وزیر را امضا کردم اما برای اینکه من را آرام کنند دستور دادند تا در بهمن ماه برنج تولیدی را خرید کنند در حالی که اعلام کرده بودیم محصول برنج باید مهرماه از کشاورز خریداری شده باشد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درخواست کردم که وزارت جهاد کشاورزی در رسانه‌ها اعلام کند که از کدام مراکز خرید برنج استان گیلان برنج خریداری کرده است، ادامه داد: به عنوان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری می‌کنم.

وی با تاکید بر اینکه قیمت برنج خارجی 3 هزار تومان بود اکنون به 9 هزار تومان رسیده و در مقایسه با قیمت 6 ماه گذشته قیمت برنج خارجی کیلویی 6 هزار تومان افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: اطرافیان وزیر از رانت استفاده می‌کنند واز افزایش قیمت برنج خارجی سود می‌برند، مافیای واردات برنج بسیار قوی هستند و به حرف ما و کشاورزان توجه نمی‌کنند.

این نماینده مردم در خصوص اینکه افزایش نرخ ارز بر افزایش قیمت برنج وارداتی تاثر گذار بوده است، اظهار داشت: برنج‌ها خارجی 4 ماهه ابتدای سال گذشته وارد شده که نرخ ارز در آن مقطع زمانی به میزان کنونی نبود و درحال حاضر به دستور خود وزیر واردات برنج خارجی ممنوع شده است.

حسنی جوریابی با بیان اینکه برنج وارداتی را در انبار نگهداری کرده و بعد از روبه رو شدن بازار با کمبود برنج، محصولات وارداتی خود را با قیمت 8 هزار و 500 و 9 هزار تومان روانه بازار کردند، تصریح کرد: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی مسئول کنترل بازار محصولات کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: وزیر جهاد کشاورزی اگر به دو سوال من درخصوص دلایل افزایش برنج وارداتی و مراکزی که از آنها برنج ایرانی خرید کرده‌اند پاسخ دهد از وی عذرخواهی می‌کنم.