کد خبر : 76804 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۷ ارديبهشت - 22:15
چین: برجام باید دست‌نخورده باقی بماند سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه خواستار حفظ توافق هسته‌ای برجام شد.

قانون- سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه خواستار حفظ توافق هسته‌ای برجام شد.

به گزارش قانون به نقل از فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه گفت توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) بایستی دست‌‌نخورده باقی بماند و با آن به عنوان سندی جدی برخورد شود.

به نوشته خبرگزاری «شینهوا»، این اظهارات را «هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین مطرح کرد.

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی دست یافتند که قرار است در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

کارشکنی‌های آمریکا در اجرای برجام از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شدت گرفته؛ او در اقدامی که نقض صریح بندهای توافق هسته‌ای با ایران محسوب می‌شود، تهدید کرده کشورش را از توافق خارج خواهد کرد و یا درباره تجارت با ایران به کشورهای اروپایی هشدار داده است.

«دونالد ترامپ» روز ۲۲ دی‌ماه در جدیدترین اقدام خود ضد برجام تهدید کرد ممکن است آخرین باری باشد که رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به موجب مفاد این توافق را تمدید می‌کند.

او به نمایندگان کنگره و دولت‌های اروپایی ضرب‌الاجل داد تا فرارسیدن موعد بعدی تعلیق تحریم‌ها در روز ۱۲ ماه می (۲۲ اردیبهشت‌ماه) برای «اصلاح معایب فاجعه‌بار» برجام اقدام کنند و گرنه آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.