کد خبر : 78401 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۵ ارديبهشت - 14:31
ديدار وزراي دفاع ايران و افغانستان در روزگاري كه طالبان همانند داعش در همسايگي كشورمان جنايت مي‌كند انعكاس صداي پاي ناامني از شرق بي‌شك ايران مي‌تواند در حفظ ثبات منطقه‌اي نقش گسترده و تاثيرگذاري داشته باشد و اگر برنامه‌هاي مناسبي در دستور كار قرار گيرد دشمنان و تروريست‌هاي منطقه‌اي نمي‌توانند آنگونه كه در ذهن دارند ...

قانون-منطقه‌اي پر آشوب به نام غرب آسيا كه هرچه تلاش مي‌شود براي فروكش شدن آتش درگيري‌ها در آن، نتيجه‌اي مثبت دريافت نمي‌شود و دست‌ها خالي مي‌ماند. يك روز القاعده و طالبان و روزي ديگر داعش و ساير تكفيري‌ها يك مسير را براي نابودي ملت اين منطقه در پيش مي‌گيرند و تنها نام آن‌ها تفاوت مي‌كند. مدتي بود بعد از حضور داعش در منطقه و جناياتي كه اين گروهك خونخوار در دستور كار قرار داد برخي تصور داشتند با تطهير قطره‌چكاني طالبان‌هاي خوب! مي‌توانند تا وضعيت را به نوعي عوض كرده و خون را با خون بشويند و از تروريست براي مقابله با تروريست استفاده كنند. خيالي خام و توهمي خطرناك كه مي‌تواند ضربه‌اي وحشتناك به روابط ايران با يكي از بي‌خطرترين همسايگان يعني دولت افغانستان بزند. طالبان هيچ وقت تطهير شدني نيست و نمي‌توان آن‌ها را به دو دسته مفيد و مضر تقسيم كرد و همه جريان‌ها بايد اين نكته را بدانند زيرا هنوز اقدامات تروريستي اين جريان خونريز در افغانستان ادامه دارد.

راهبرد تحكيم وحدت

به نظر مي‌رسد برخي مسئولان متوجه خطر اين جريان شدند، به همين دليل وزير دفاع كشورمان ديداري را با وزير دفاع افغانستان انجام داد و در اين ديدار امنيت كشور همسايه را امنيت ميهن‌اسلامي‌ ما اعلام كرد. اين ديدار كه در قالب دور دوم مذاکرات بین وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برگزار شد مي‌تواند پيام‌هاي فراواني براي تروريست‌ها و حاميان منطقه‌اي آن‌ها باشد. امیر حاتمی و سپهبد طارق شاه بهرامی بعد از گفت‌وگوها با حضور در کنفرانس خبری مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند. وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در این نشست خبری با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این کشور و همه شهدای محور مقاومت اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در جریان کامل وضعیت و تهدیدات امنیتی افغانستان قرار دارد و بابت اقدامات تروریستی در این کشور که دل هر انسانی را به درد می‌آورد، متاسف هستیم. وی در ادامه با بیان اینکه توسعه روابط با کشورهای همسایه و دوست از سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: اشتراکات، ارتباطات دیرینه و پیوستگی‌های متعدد فرهنگی و دینی، تاریخی و مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، روابط بین دو کشور را نسبت به سایر کشورها متمایز می‌کند و مبتنی بر این پیوستگی، مناسبات بسیار خوبی بین ایران و افغانستان حاکم است.

ايران، پشتيبان ثبات افغانستان

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه در طول 40 سال گذشته جمهوری اسلامی ایران پشتیبان صلح، ثبات و امنیت در افغانستان و مرزهای مشترک بوده است، تصریح کرد: در این سفر، وزیر دفاع افغانستان ملاقات‌هایی با معاون اول ريیس جمهور، رييس ستاد کل نیروهای مسلح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، رييس کمیسیون امنیت ملی مجلس و فرمانده نیروی انتظامی داشت و مذاکرات بسیار خوبی در این ملاقات‌ها صورت گرفت که در آینده توسعه روابط بین دو کشور تاثیرگذار خواهد بود. وی با بیان اینکه در این ملاقات ها ارزیابی‌های دقیقی از میزان روابط بین دو کشور به دست آوردیم، اضافه کرد: روابط بین ایران و افغانستان با سرعت بیشتری توسعه پیدا خواهد کرد. امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی خود را در مبارزه با تروریسم متعهد می‌داند، تاکید کرد: امنیت جمهوری اسلامی افغانستان را امنیت خودمان می‌دانیم و در مبارزه با تروریسم هر کمکی بتوانیم با تمام توان انجام خواهیم داد.

اميد به جمهوري اسلامي

وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این نشست خبری از دعوت وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و حمایت‌های بی‌دریغ ملت و دولت جمهوری اسلامی از مردم افغانستان در شرایط دشوار جنگ، جهاد و مقاومت در این کشور در طول 40 سال اخیر تقدیر و تشکر کرد و اظهار داشت: همواره ملت و دولت افغانستان قدردان این حمایت‌ها بوده و هستند. سپهبد طارق شاه بهرامی در ادامه با اشاره به دیدارها و ملاقات‌های صورت گرفته با مقامات ایرانی در این سفر افزود: در سفر به ایران ملاقات‌ها و دیدارهای دوستانه، مخلصانه و سودمندی با مقام‌های مختلف دفاعی، امنیتی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران داشتیم.

وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به بازدید خود از دستاوردهای صنایع دفاعی وزارت دفاع ایران تصریح کرد: به وزیر دفاع ایران بابت این افتخارات و توانمندی‌های بالای دفاعی تبریک می‌گویم و امیدواریم این کشور روز به روز مدارج عالی پیشرفت و تعالی را طی کند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کشور افغانستان در یک شرایط دشواری به سر می برد، گفت: در حال حاضر 20 گروه تروریستی در این کشور هر روز به مردم مظلوم و بی گناه افغانستان ضربه می زنند و اقدامات تروریستی انجام می‌دهند. سپهبد طارق شاه بهرامی با بیان اینکه دولت افغانستان برای توسعه روابط با ایران اهتمام ویژه و نیت دوستانه ای دارد، خاطرنشان کرد: تروریسم و قاچاق مواد مخدر در حال حاضر افغانستان و منطقه را تهدید می‌کند و با توجه به دیدگاه های نزدیکی که با ایران داریم امیدواریم این کشور ما را در مبارزه با تروریسم و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر حمایت و کمک کند. وزیر دفاع جمهوری اسلامی افغانستان خواستار حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از روند صلح افغانستان شد و گفت: دولت افغانستان برنامه صلح را در دستور کار دارد و به همین منظور کنفرانس جامعی در این راستا تدوین شده تا بتوانیم صلح کامل را به دست بیاوریم و انتظار داریم دولت ایران روند صلح در کشورمان را حمایت کند.

خطري كه در كمين است

بي‌شك ايران مي‌تواند در حفظ ثبات منطقه‌اي نقش گسترده و تاثيرگذاري داشته باشد و اگر برنامه‌هاي مناسبي در دستور كار قرار گيرد دشمنان و تروريست‌هاي منطقه‌اي نمي‌توانند آنگونه كه در ذهن دارند به اهداف خود دست پيدا كنند. اگر جرياناتي نيز هستند كه تصور دارند مي‌توان از ترس عقرب جراره به آغوش مار غاشيه پناه برد سخت در اشتباه هستند و اين نوع عملكرد و نيت نه تنها هزينه‌هاي فراواني براي همه دارد، بلكه آينده‌اي تلخ را در برخواهد داشت.