کد خبر : 79311 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد - 16:12
فقط دولت مقصر نيست بي‌شك تمام دستگاه‌هايي كه در اين كشور از پول بيت‌المال ارتزاق و بودجه دريافت مي‌كنند بايد پاسخگوي وضعيت موجود باشند و به نوعي عمل نكنند كه فقط دولت بايد مسئول وضعيت موجود شناخته شود...

قانون-تضاد ديدگاه‌هاي مختلف بر سر مسائل بين‌المللي اين روزها به اوج خود رسيده است و مناقشاتي ايجاد مي‌شود كه بي‌شك اگر كنترل نشود مي‌تواند حواشي ای براي جامعه بشري ايجاد كند. يكي از اين مسائل مربوط به موضوع هسته‌اي ايران است كه هر روز با سكانسي جديد در صحنه بين‌المللي روبه‌رو مي‌شود. ايران بيش از آنكه به بازيچه‌اي در عرصه بين‌الملل تدبيل شود، بازيگر شده است و سعي مي‌كند كه خود را به عنوان كشوري تاثيرگذار در سطح منطقه و جهان معرفي كند. در اين بين مقامات و مسئولان جمهوري اسلامي نيز تلاش گسترده‌اي دارند و مي‌كوشند تا در رسيدن به اهداف خود موفق باشند ولي اين رويه هزينه‌هايي نيز به همراه دارد كه با توجه به آرمان‌هاي نظام‌ جمهوري اسلامي، فوايدش از مضرات بيشتر است.

روشنگري‌هاي لازم

روز چهارشنبه گيرنده هاي ايران و جهان روي امواج حسينيه امام‌ خميني(س) تنظيم شده بود تا دريابند كه رهبري نظام درباره گزافه‌گويي‌هاي سران غربي و به ويژه مسئولان دولت آمريكا چه مي‌گويند. ايشان نيز طبق روال با روشنگري‌ خود به مسائل مختلف در زمينه سياست‌خارجي پرداختند و در بخشي از سخنان شان با اشاره به رويكرد ايالات متحده در قبال مذاكرات هسته‌اي گفتند:«از ابتدای انقلاب اسلامی و در همه‌ این مقاطع، رژیم آمریکا دشمن اصلی ملت ایران بوده و از همه‌ ابزارها و ترفندهای سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نظامی و تبلیغاتی نیز استفاده کرده است اما در همه‌ موارد نيز شکست خورده است». رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تکرار تعبیر «براندازی» در صحبت‌های مقامات آمریکایی گفتند:« این تعبیر، جدید نیست و مقامات آمریکایی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، آن را به کار می‌بردند؛ حتی همان ريیس جمهوری که می‌گفت به دنبال براندازی نیستم، به دنبال براندازی بود و نیت و اهداف او نیز مشخص شد». ایشان با تاکید بر اینکه بر اساس سنت الهی، در شکست دشمن هیچ تردیدی وجود ندارد، خاطرنشان کردند:«سرنوشت ريیس‌جمهور کنونی آمریکا بهتر از سرنوشت اسلاف خود همچون بوش و ریگان نخواهد بود و همانند آن‌ها در تاریخ گم خواهد شد». رهبر انقلاب اسلامی نكته مهمي را نيز بيان كردند و افزودند:« البته بر اساس سنت الهی، وظایفی هم بر عهده‌ ما است و اگر این وظایف را انجام ندهیم، نمی‌توان درخصوص رسیدن به نتایج مورد نظر، اطمینان داشت». سخنان ايشان برگرفته از عمق شناختي است كه سال‌هاست از مسائل داخلي كشور و روابط بين‌الملل به دست آورده‌اند و مي‌تواند راه‌گشا باشد و بخش پاياني اين قسمت از بيانات ايشان نكاتي را در بر دارد كه همه بايد به آن توجه كنند. از طرفي نيز همه جريان‌ها بايد به اين نكات توجه كنند و نبايد انگشت اتهام تنها به سمت دولت يا مجلس گرفته شود. دولت تنها اندكي از مديريت را در اختيار دارد و در بخش‌هاي ديگر نيز بايد فعاليت‌هايي براي بهبود وضعيت كشور در برنامه نهادها وجود داشته باشند و انتظارهاي خاص از دولت هرچند به عنوان قوه‌مجريه شناخته مي‌شود و انتقادهاي فراواني به آن‌وارد است ولي چندان با انصاف هم‌خواني ندارد. بي‌شك تمام دستگاه‌هايي كه در اين كشور از پول بيت‌المال ارتزاق و بودجه دريافت مي‌كنند بايد پاسخگوي وضعيت موجود باشند و به نوعي عمل نكنند كه فقط دولت بايد مسئول وضعيت موجود شناخته شود.